EIT+ || Przedstawiciele EADS Astrium gośćmi Wrocławskiego Centrum Badań EIT+
Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Przedstawiciele EADS Astrium gośćmi Wrocławskiego Centrum Badań EIT+

Na zaproszenie WrocÅ‚awskiego Centrum BadaÅ„ EIT+ goÅ›cimy Å›wiatowego lidera w dziedzinie technologii systemów satelitarnych i kosmicznych

W dniach 20-22.10.2010 WrocÅ‚awskie Centrum BadaÅ„ EIT+ bÄ™dzie gospodarzem spotkania o miÄ™dzynarodowej randze. Zaproszenie do WrocÅ‚awia przyjÄ™li przedstawiciele EADS Astrium, spóÅ‚ki należącej do korporacji EADS, czyli Europejskiego Koncernu Lotniczo-Rakietowego i Obronnego. Jest to czoÅ‚owe w Europie przedsiÄ™biorstwo naukowo-technologiczne, zajmujÄ…ce siÄ™ problematykÄ… bezpieczeÅ„stwa europejskiego, transportem lotniczym, telekomunikacjÄ… i eksploracjÄ… kosmosu.

SpóÅ‚ka EADS Astrium zajmuje pierwszÄ… w Europie i trzeciÄ… na Å›wiecie pozycjÄ™ wÅ›ród przedsiÄ™biorstw specjalizujÄ…cych siÄ™ w transporcie kosmicznym, systemach informatycznych, usÅ‚ugach oraz dostawach rozwiÄ…zaÅ„ z zakresu najnowszych technologii satelitarnych. W swoich oÅ›rodkach badawczych, biurach, zakÅ‚adach i fabrykach, zlokalizowanych gÅ‚ównie w Europie [w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii i Holandii], zatrudnia ponad 15 tysiÄ™cy pracowników.

EADS Astrium zajmuje siÄ™ projektami takimi jak transport kosmiczny (rakiety Ariane), obsÅ‚ugÄ… i transportem dla MiÄ™dzynarodowej Stacji Kosmicznej, czy udziaÅ‚em w projekcie Mars Express. Ponadto inwestuje ona, bada i rozwija zagadnienia z obszaru telekomunikacji, systemów informatycznych, przetwarzania danych oraz badaÅ„ nowych paliw i materiaÅ‚ów. I w tym zakresie wrocÅ‚awscy partnerzy naukowi i wywodzÄ…cy siÄ™ z innowacyjnego biznesu przedsiÄ™biorcy mogÄ… upatrywać swojej szansy na przyszÅ‚e wspólne projekty z EADS. Nasze Miasto i Region dysponuje bowiem znaczÄ…cym i szybko rosnÄ…cym potencjaÅ‚em w niektórych obszarach istotnych dla tego koncernu.

Spotkanie EIT+ z EADS Astrium ma zapoczÄ…tkować dialog obu instytucji. Na trzydniowe seminaria WrocÅ‚awskie Centrum BadaÅ„ EIT+ zaprosiÅ‚o kilkudziesiÄ™ciu naukowców z wrocÅ‚awskich uczelni, przedstawicieli innowacyjnych przedsiÄ™biorstw oraz sÅ‚użb miejskich i regionalnych pracujÄ…cych w sektorach, w których należy wdrażać nowe technologie z obszarów „kosmicznych”. PrzykÅ‚adem interesujÄ…cego tematu może być system ochrony przeciwpowodziowej tak ważny dla WrocÅ‚awia i Dolnego ÅšlÄ…ska.

Co może skÅ‚onić tak potężnego partnera do wspóÅ‚pracy z WrocÅ‚awiem ?

Otóż wiele czynników. Po pierwsze dobra polityka promocji inwestycyjnej Miasta i Województwa. Zarówno wÅ‚adze Województwa, jak i Miasta sÄ… szczególnie zainteresowane rozwojem gospodarczym Regionu opartym na dobrze pÅ‚atnych i trwaÅ‚ych miejscach pracy wymagajÄ…cych wysokokwalifikowanej kadry. Kolejnym czynnikiem jest nowoczesne zaplecze naukowo – badawcze jakie już teraz istnieje, a które ulegnie znaczÄ…cej poprawie za 3 lata, po uruchomieniu laboratoriów na Kampusie Pracze. Należy zaznaczyć, że już teraz na wrocÅ‚awskich uczelniach realizowane sÄ… projekty we wspóÅ‚pracy z EADS Astrium.

Dlaczego region powinien być zainteresowany wspóÅ‚pracÄ…?

SpóÅ‚ka EADS Astrium jest potencjalnym inwestorem, budujÄ…cym lub konsolidujÄ…cym w swoich strukturach wiele centrów badawczych i fabryk. Dlatego wskazane jest poszukiwanie możliwoÅ›ci skÅ‚onienia EADS do przyszÅ‚ej inwestycji B+R we WrocÅ‚awiu, być może na Praczach. ÅšciÅ›lejsza wspóÅ‚praca z takim partnerem pozwoliÅ‚aby na systematyczne unowoczeÅ›nianie systemów zarzÄ…dzania kryzysowego, ochrony Å›rodowiska i ochrony przeciwpowodziowej poprzez wdrażanie najnowszych technologii.

Spotkanie z 10-osobowÄ… delegacjÄ… EADS Astrium bÄ™dzie miaÅ‚o miejsce w Hotelu Radisson, w dniach 20 – 22 października. Zaproszeniem objÄ™ci zostali przedstawiciele wrocÅ‚awskiego Å›wiata nauki. GoÅ›cić bÄ™dziemy również przedstawicieli zainteresowanych firm oraz WÅ‚adz Lokalnych, odpowiedzialnych za politykÄ™ infrastruktury, Å›rodowiska i ochrony przeciwpowodziowej. Gospodarzem i koordynatorem spotkania jest WrocÅ‚awskie Centrum BadaÅ„ EIT+. Seminarium ma charakter zamkniÄ™ty, ale osoby lub podmioty zainteresowane udziaÅ‚em w seminarium proszone sÄ… o kontakt z biurem EIT+, najlepiej drogÄ… e-mailowÄ… lub telefonicznÄ….

Czy wiesz, że ...

Silnik samochodu osobowego wykorzystuje ok. 30% energii zawartej w benzynie. Jedno z zadaÅ„ badawczych projektu  NanoMat jest opracowanie  technologii ogniw paliwowych o wydajnoÅ›ci ok. 80% (zamiast 100 kilometrów przejedziemy 267 km !!!).

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum badañ i rozwoju
dolnoœl¹ski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres