Przedstawiciele Parlamentu Berlina z wizytÄ… w Kampusie Pracze
W Å›rodÄ™ (5 wrzeÅ›nia br.) Kampus Pracze WrocÅ‚awskiego Centrum BadaÅ„ EIT+ odwiedzili posÅ‚owie Parlamentu stolicy Niemiec, Berlina. Spotkanie dotyczyÅ‚o m.in. możliwoÅ›ci wspóÅ‚pracy niemieckich firm oraz instytucji badawczych z EIT+.
Niemiecka delegacja przez kilka dni goÅ›ciÅ‚a we WrocÅ‚awiu na zaproszenie Prezydenta RafaÅ‚a Dutkiewicza. W jej skÅ‚ad weszli czÅ‚onkowie Parlamentu Berlina: przewodniczÄ…cy Izby Ralf Wieland (SPD), jego zastÄ™pczyni Anja Schillhaneck (Bündnis 90/Die Grünen), zasiadajÄ…cy w prezydium parlamentu Andy Jauch (CzÅ‚onek Prezydium - SPD), dyrektor Parlamentu Peter Blum i odpowiedzialna za sprawy zwiÄ…zane z protokoÅ‚em dyplomatycznym Karin Brandes.
BerliÅ„scy parlamentarzyÅ›ci we WrocÅ‚awiu mieli okazjÄ™ zapoznać siÄ™ z ciekawymi inwestycjami zrealizowanymi w mieÅ›cie. W programie ich wizyty nie mogÅ‚o zabraknąć spotkania we WrocÅ‚awskim Centrum BadaÅ„ EIT+. Nasz projekt „DolnoÅ›lÄ…skie Centrum MateriaÅ‚ów i BiomateriaÅ‚ów (DCMiB)” to jedno z najważniejszych przedsiÄ™wzięć w sferze R&D w Polsce, wart 150 mln euro.
O budowanych przez nas w ramach projektu nowoczesnych laboratoriach, a także o bogatej historii Kampusu Pracze opowiedziaÅ‚ goÅ›ciom z Niemiec prof. Jerzy Langer, Prezes ZarzÄ…du EIT+ i zasiadajÄ…cy w ZarzÄ…dzie SpóÅ‚ki Tomasz Gondek. Natomiast dr Cezary Iwan, kierujÄ…cy projektem Akcelerator EIT+, zaprezentowaÅ‚ berliÅ„skim parlamentarzystom powoÅ‚ane przez nas spóÅ‚ki innowacyjne, pracujÄ…ce nad unikalnymi technologiami.
W dyskusji poruszono też wÄ…tek potencjalnej wspóÅ‚pracy miÄ™dzy przedsiÄ™biorcami z Berlina i badaczami WrocÅ‚awskiego Centrum BadaÅ„ EIT+. Niemieccy politycy byli pod dużym wrażeniem skali realizowanych przez nas inwestycji, a także krótkiego czasu, w jaki od zera zbudowano we WrocÅ‚awiu cenione na arenie miÄ™dzynarodowej centrum R&D.
Czy wiesz, że ...
Silnik samochodu osobowego wykorzystuje ok. 30% energii zawartej w benzynie. Jedno z zadaÅ„ badawczych projektu NanoMat jest opracowanie technologii ogniw paliwowych o wydajnoÅ›ci ok. 80% (zamiast 100 kilometrów przejedziemy 267 km !!!).