Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Czerpiąc inspirację z drzew, naukowcy opracowali baterię z kawałka drewna pokrytego cyną, która ma stać się wyjątkowo niewielkim, długotrwałym, wydajnym i przyjaznym dla środowiska źródłem energii. Ich raport o urządzeniu - tysiąc razy cieńszym niż kartka papieru – pojawia się w czasopiśmie Nano Letters.

Komponenty baterii testowane przez naukowców Uniwersytetu Maryland są tysiąc razy cieńsze niż kartka papieru. Wykorzystując sód zamiast litu, używanego przez wiele baterii ponownego ładowania, czyni baterię łagodną dla środowiska. Sód nie magazynuje energii tak efektywnie jak lit, co oznacza że nie znajdzie ona zastosowania w telefonach komórkowych, jednak jej niski koszt oraz powszechnie występujące tworzywa uczynią ją idealną do przechowywania ogromnych ilości energii - takiej jak energia słoneczna w elektrowni.

Obecne baterie tworzone są często na sztywnych bazach, które są zbyt kruche. Liangbing Hu, Teng Li i ich zespół odkryli że włókna drewna są wystarczająco giętkie by wystarczyć ich bateriom sodowo-jonowym na więcej niż 400 cykli ładowania, co plasuje je wśród najtrwalszych nanobaterii.

Źródło: nanonet.pl.

 

Czy wiesz, że ...

Silnik samochodu osobowego wykorzystuje ok. 30% energii zawartej w benzynie. Jedno z zadań badawczych projektu  NanoMat jest opracowanie  technologii ogniw paliwowych o wydajności ok. 80% (zamiast 100 kilometrów przejedziemy 267 km !!!).

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres