EIT+ || Przyjazne dla środowiska baterie z drewna
Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

CzerpiÄ…c inspiracjÄ™ z drzew, naukowcy opracowali bateriÄ™ z kawaÅ‚ka drewna pokrytego cynÄ…, która ma stać siÄ™ wyjÄ…tkowo niewielkim, dÅ‚ugotrwaÅ‚ym, wydajnym i przyjaznym dla Å›rodowiska źródÅ‚em energii. Ich raport o urzÄ…dzeniu - tysiÄ…c razy cieÅ„szym niż kartka papieru – pojawia siÄ™ w czasopiÅ›mie Nano Letters.

Komponenty baterii testowane przez naukowców Uniwersytetu Maryland sÄ… tysiÄ…c razy cieÅ„sze niż kartka papieru. WykorzystujÄ…c sód zamiast litu, używanego przez wiele baterii ponownego Å‚adowania, czyni bateriÄ™ Å‚agodnÄ… dla Å›rodowiska. Sód nie magazynuje energii tak efektywnie jak lit, co oznacza że nie znajdzie ona zastosowania w telefonach komórkowych, jednak jej niski koszt oraz powszechnie wystÄ™pujÄ…ce tworzywa uczyniÄ… jÄ… idealnÄ… do przechowywania ogromnych iloÅ›ci energii - takiej jak energia sÅ‚oneczna w elektrowni.

Obecne baterie tworzone sÄ… czÄ™sto na sztywnych bazach, które sÄ… zbyt kruche. Liangbing Hu, Teng Li i ich zespóÅ‚ odkryli że wÅ‚ókna drewna sÄ… wystarczajÄ…co giÄ™tkie by wystarczyć ich bateriom sodowo-jonowym na wiÄ™cej niż 400 cykli Å‚adowania, co plasuje je wÅ›ród najtrwalszych nanobaterii.

ŹródÅ‚o: nanonet.pl.

 

Czy wiesz, że ...

Polacy nie gÄ™si na manganie umiejÄ… pisać. Polscy naukowcy zapisali informacje na pojedynczym atomie manganu co ma duże znaczenie dla wzrostu mocy komputerów.

więcej informacji

 

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum badañ i rozwoju
dolnoœl¹ski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres