EIT+ || Przystępnie o nanotechnologii
Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Jak w sposób Å‚atwy i przyjemny przedstawić mÅ‚odzieży nieÅ‚atwe zagadnienia o nanotechnologii?  Odpowiedz na to jest wykÅ‚ad doktorantki Moniki WereÅ„skiej.  W dniu 29 listopada w Kampusie Pracze odbyÅ‚ siÄ™ wykÅ‚ad w ramach trójstronnej wspóÅ‚pracy Goethe Instytut z WrocÅ‚awskim Centrum BadaÅ„ EIT+ oraz Fundacji NANONET dla szkóÅ‚ podstawowych. Na wykÅ‚adzie poruszono takie zagadnienia jak projektowanie nowoczesnych leków (drug delivery systems), nowoczesne metody diagnostyki (lab on chip).  Pokazano że dziÄ™ki nanotechnologii można konstruować urzÄ…dzenia, materiaÅ‚y analogicznie do budowania z klocków.  Obok zagadnieÅ„ z medycyny byÅ‚y poruszane elektronika ilustrowana ogniwami sÅ‚onecznymi, kropkami kwantowymi , nanokrystalitami czy diodami OLED. Zaciekawieniem cieszyÅ‚ siÄ™ eksperyment, który ilustrowaÅ‚ wpÅ‚yw modyfikacji powierzchni – hydrofobizacji powierzchni.  

Do wykonania tego eksperymentu potrzeba kartki papieru, oÅ‚ówka miÄ™kkiego, benzyny (lub innego niepolarnego rozpuszczalnika) oraz woda i naczynie. Zamalowujemy jednÄ… powierzchniÄ™ oÅ‚ówkiem a nastÄ™pnie kartkÄ™ kroimy na kwadraciki 5x5 milimetrów. Po wsypaniu do naczynia zwierajÄ…cego wodÄ™ i benzynÄ™ widzimy że na granicy cieczy (benzyna i woda) umieszczajÄ… siÄ™ kwadraciki odwrócone  zarysowanÄ… oÅ‚ówkiem powierzchniÄ… do góry w stronÄ™ benzyny.  Papier jest zbudowany przede wszystkim z celulozy (posiadajÄ…cej grupy OH) lubiÄ…cej wodÄ™ (hydrofilowej). Warstewka grafitu jest hydrofobowa – nielubiÄ…ca wody. ByÅ‚ to jeden z eksperymentów pokazany na spotkaniu przez FundacjÄ™, a znajdujÄ…cym siÄ™ w nanowalizce.

Obok multimedialnego wykÅ‚adu znalazÅ‚a siÄ™ krótka prezentacja gospodarza WCB EIT+, u którego do roku 2014 bÄ™dÄ… wybudowane najnowsze laboratoria nano- i  bio technologiczne o  powierzchni ok. 20 tyÅ› m2 przedstawiona przez dr Jacka Doskocza. ByÅ‚a to dodatkowa zachÄ™ta dla mÅ‚odych ludzi aby wybrali zawód naukowca.

Na spotkaniu dr Birgit Sekulski przedstawiÅ‚a Instytut Goethego w Warszawie, który wychodzi poza tradycyjne uczenie jÄ™zyka niemieckiego.  WykÅ‚ad z organizowano przy wsparciu projektu „Niemiecki dla bystrzaków”
Mamy nadziejÄ™ na zapoczÄ…tkowanie wykÅ‚adów dla mÅ‚odzieży i obok wykÅ‚adów wirtualnych bÄ™dzie to kolejna metoda zachÄ™cania mÅ‚odych ludzi do nauki przedmiotów techniczno-inżynierskich.  Dla zainteresowanych wykÅ‚adami  o nanotechnologii w ich szkoÅ‚ach prosimy o kontakt z FundacjÄ… NANONET fundacja@nanonet.pl, a z projektem „Niemiecki dla bystrzaków Sekulski@warschau.goethe.org



dr Birgit Sekulski Goethe Institut (lewej) i mgr inż. Monika Wereńska - Fundacja NANONET doktorantka Akademii a Ekonomicznej we Wrocławiu.

 

Linki:

Instytut Goethego w Warszawie  www.goethe.de

WrocÅ‚awskie Centrum BadaÅ„ EIT+  www.eitplus.pl

Fundacja Wspierania Nanotechnologii i Nanonauki NANONET www.nanonet.pl

Czy wiesz, że ...

Biomimetyka to naÅ›ladowanie przyrody. W projekcie BioMed sÄ… opracowywane inteligentne formy leków, które rozpoznajÄ… chore komórki; dziaÅ‚anie leków jest wzorowane na zasadzie funkcjonowania wirusów, które rozpoznajÄ… a nastÄ™pnie infekujÄ… komórkÄ™.

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum badañ i rozwoju
dolnoœl¹ski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres