Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Rozpoczęła się konferencja stowarzyszenia Climate-KIC we Wrocławiu

Takiej konferencji o sposobach zapobiegania zmianom klimatycznym i budowie zrównoważonej gospodarki w Europie jeszcze we Wrocławiu nie było. We wtorek we Wrocławskim Centrum Kongresowe przy Hali Stulecia obrady rozpoczęli przedstawiciele międzynarodowego stowarzyszenia Climate-KIC. Organizatorem tego wydarzenia jest Wrocławskie Centrum Badań EIT+.

Gości konferencji przywitał Prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz. Podkreślił, że projekty o charakterze proekologicznym i mające na celu dostosowanie miasta do wymogów związanych m.in. z oszczędzaniem energii zajmują wysokie miejsce na liście priorytetów wrocławskiego magistratu.

Później głos zabrał prof. Jerzy Langer, Prezes Zarządu Wrocławskiego Centrum Badań EIT+.

- Skorzystam ze słów słynnego pisarza, Ernesta Hemingwaya. A mianowicie, dla kogo dziś bije dzwon? Otóż, on bije dla nas. Obecnie mamy doskonały klimat do tego, by o nim rozmawiać i pracować, by chronić go przed dalszymi negatywnymi zmianami – opowiadał prof. Jerzy Langer.

W swojej prezentacji prof. Langer skupił się na ogromnych możliwościach, które niesie ze sobą nauka oraz sektor R&D (Research & Development). Dodał też, że dla przyszłości Europy to studenci i młodzi naukowcy są kluczem do pomyślnej przyszłości.

- Na Starym Kontynencie mamy prawie 20 mln studentów.  To ogromny potencjał, który musimy umieć wykorzystać. Jednocześnie w Europie, porównując nas z USA, brakuje ok. miliona naukowców. To kolejne wyzwanie, które przed nami stoi. Borykamy się z kryzysem ekonomicznym. On jest dotkliwy, ale jest też naturalnym zjawiskiem gospodarczym. Będę jednak mocno namawiał, że poradzimy sobie z kryzysem wierząc, że inwestując w naukę i innowacyjność, możemy zbudować nową europejską gospodarkę. I miejsce, w którym młodzi ludzie chcą żyć i tutaj budować swoje kariery – przekonywał Prezes Zarządu EIT+.

Prof. Daria Gołębiowska-Tataj
z władz Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT) z siedzibą w Budapeszcie zaprezentowała gościom cel działalności Climate-KIC.

- Budujemy odpowiedni klimat do innowacyjności – nie tylko technologicznej, ale też tej dotyczącej kultury, sztuki czy życia społecznego. Uczymy się w praktyce, jak łączyć przedsiębiorczość z innowacyjnością. I jak czynić takie firmy jednostkami, które mogą ze swoimi pomysłami konkurować nawet w skali globalnej. Hasło, które nam przyświeca, to "Learning by doing" - opowiadała prof. Gołębiowska-Tataj.

Przedstawicielka władz budapesztańskiego EIT zgodziła się też z prof. Jerzym Langerem podkreślając, że obecny kryzys w Europie niesie ze sobą zagrożenia, ale też wiele nowych możliwości.

-
Kryzys jest szansą, by na nowo przemyśleć, jakie mechanizmy społeczne czy naukowe przestały działać i jak można je usprawnić - wyjaśniała prof. Gołębiowska-Tataj. - Innowacyjność szuka swojej niszy, a współpraca firm realizujących takie projekty z podobnymi jednostkami jest dla nich dużą szansą rozwoju. My nie gramy w skali regionalnej czy europejskiej, to gra na skalę globu – o innowacyjność i rozwój nowoczesnej gospodarki. W amerykańskiej Dolinie Krzemowej, która jest sercem światowej innowacyjności, mówią, że nowa generacja nowego przemysłu narodzi się w Chinach, Indiach, być może w Brazylii. Musimy dołączyć do tej gry - podkreślała członkini władz EIT.

W imieniu władz Climate-KIC, gości konferencji powitał Hero Prins (dyrektor ds. wspierania przedsiębiorczości).

- Żyjemy w kryzysie, ale to też czas na swój sposób ekscytujący, bo możemy zajrzeć w głąb siebie, przemyśleć wiele spraw I naprawdę wyciągnąć wnioski, czyniąc coś dobrego. Wierzę, że nasza wrocławska konferencja będzie inspiracją do tego, by odkryć nowe idee i zrozumieć, jak wspólnie możemy czynić lepszymi, przyjaźnie nastawionymi do tematyki ekologicznej nasze małe społeczności, miasta i regiony – mówił Hero Prins.

Kolejną częścią poniedziałkowego programu obrad były tematyczny wykład poświęcony tematyce Low Carbon Society (społeczeństwa niskowęglowego). Zastanawiano się nad nowymi pomysłami, dzięki którym europejskie społeczeństwa i gospodarki zmniejszą swoje zapotrzebowanie na energię pochodzącą z węgla.

Później goście konferencji Climate-KIC pracowali na sesjach warsztatowych. Podczas zajęć przedstawiciele stowarzyszenia zaprezentowali im projekty realizowane przez Climate-KIC, a także narzędzia stosowane przez nich do wspierania innowacyjnej przedsiębiorczości. Nie zabrakło przykładów firm, które skorzystały z wsparcia organizacji do rozwoju swoich pomysłów i technologii. Po zajęciach warsztatowych, goście konferencji spotkali się na otwartym wykładzie, podczas którego podsumowano cały dzień zajęć.

Zdjęcia z pierwszego dnia konferencji Climate-KIC we Wrocławiu:

EIT_Wroclaw's Konferencja Climate-KIC day 1 album on Photobucket

 

Czy wiesz, że ...

Biomimetyka to naśladowanie przyrody. W projekcie BioMed są opracowywane inteligentne formy leków, które rozpoznają chore komórki; działanie leków jest wzorowane na zasadzie funkcjonowania wirusów, które rozpoznają a następnie infekują komórkę.

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres