Seminarium badawcze EIT+ w dolnośląskich Trzebieszowicach
W dniach 9–10 listopada 2011 r. w dolnośląskiej miejscowości Trzebieszowice k. Lądka Zdroju odbyło się drugie seminarium naukowe dla pracowników EIT+, zorganizowane w związku z realizacją projektów badawczych BioMed i NanoMat.
W seminarium wzięli udział przedstawiciele Wrocławskiego Centrum Badań EIT+: Prezes Zarządu prof. Mirosław Miller, przedstawiciele Departamentów badawczych oraz Departamentu Rozwoju Biznesu, a także członkowie zespołów badawczych realizujących zadania w ramach dwóch projektów: „Biotechnologie i Zaawansowane Technologie Medyczne (BioMed)" i "Wykorzystanie nanotechnologii w nowoczesnych materiałach (NanoMat)”. Wśród zaproszonych gości znajdowali się przedstawiciele Kancelarii Patentowej WTS stale współpracującej z EIT+.
Celem seminarium było coroczne podsumowanie postępów prac badawczych prowadzonych w ramach obu projektów. Obok informacji związanych z realizacją badań, w trakcie seminarium przedstawiono też zagadnienia związane z modelem biznesowym Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ oraz strategię departamentów badawczych. Wykłady dotyczyły także obecnego umiejscowienia Spółki oraz perspektyw jej rozwoju i możliwości pozyskiwania finansowania na badania naukowe. Ważnym ich punktem było też omówienie modelu współpracy z przedsiębiorstwami oraz form współpracy mającej na celu zapewnienie ochrony własności intelektualnej w badaniach aplikacyjnych.
W trakcie spotkania zaprezentowano także strategię zarządzania laboratoriami Bio i Nano (projekt DCMiB – „Dolnośląskie Centrum Materiałów i Biomateriałów”) oraz osiągnięcia w zakresie tworzenia portfela IP w ramach obu projektów badawczych.
O projektach BioMed i NanoMat
Projekt „Wykorzystanie nanotechnologii w nowoczesnych materiałach” - NanoMat" współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Jego realizację zaplanowano w okresie 1 styczeń 2008 r. - 31 grudnia 2014 r., a jego idea wpisuje się w założenia programowe dla inicjatyw finansowanych ze środków UE ponieważ polega na rozwijaniu badań naukowych oraz opracowywaniu innowacyjnych technologii niezbędnych do prawidłowego rozwoju gospodarki. Tematyka projektu jest bardzo szeroka i obejmuje trzy komplementarne obszary badań: nanomateriały, nanotechnolgie i technologie generatywne.
Projekt „Biotechnologie i Zaawansowane Technologie Medyczne - BioMed" zakłada prowadzenie badań w ramach trzech priorytetów, obejmujących zastosowanie bionanomateriałów w terapii i diagnostyce, opracowanie nowych leków i ich form użytkowych oraz poszukiwanie nowych strategii diagnostyki w celu zapobiegania i leczenia chorób.
Badania koncentrują się na terapii chorób cywilizacyjnych poprzez uzyskiwanie innowacyjnych leków przeciwrakowych i przeciw osteoporozie, wykrywaniu substancji halucynogennych, diagnostyce i prewencji chorób bakteryjnych, badaniach nad biodegradowalnymi polimerami dla wytwarzanych leków oraz do ich zastosowań w chirurgii i protetyce, uzyskiwaniem szczepionek nowej generacji oraz antybiotyków na bazie nowych związków chemicznych.
Program "Praca, biznes, innowacje" o projekcie NanoMat w TVP Wrocław
Program "Praca, biznes, innowacje" o projekcie BioMed w TVP Wrocław
Czy wiesz, że ...
Silnik samochodu osobowego wykorzystuje ok. 30% energii zawartej w benzynie. Jedno z zadań badawczych projektu NanoMat jest opracowanie technologii ogniw paliwowych o wydajności ok. 80% (zamiast 100 kilometrów przejedziemy 267 km !!!).