Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Seminarium badawcze EIT+ w dolnośląskich Trzebieszowicach

W dniach 9–10 listopada 2011 r. w dolnośląskiej miejscowości Trzebieszowice k. Lądka Zdroju odbyło się drugie seminarium naukowe dla pracowników EIT+, zorganizowane w związku z realizacją projektów badawczych BioMed i NanoMat.

W seminarium wzięli udział przedstawiciele Wrocławskiego Centrum Badań EIT+: Prezes Zarządu prof. Mirosław Miller, przedstawiciele Departamentów badawczych oraz Departamentu Rozwoju Biznesu, a także członkowie zespołów badawczych realizujących zadania w ramach dwóch projektów: „Biotechnologie i Zaawansowane Technologie Medyczne (BioMed)" i "Wykorzystanie nanotechnologii w nowoczesnych materiałach (NanoMat)”. Wśród zaproszonych gości znajdowali się przedstawiciele Kancelarii Patentowej WTS stale współpracującej z EIT+.

Celem seminarium było coroczne podsumowanie postępów prac badawczych prowadzonych w ramach obu projektów. Obok informacji związanych z realizacją badań, w trakcie seminarium przedstawiono też zagadnienia związane z modelem biznesowym Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ oraz strategię departamentów badawczych. Wykłady dotyczyły także obecnego umiejscowienia Spółki oraz perspektyw jej rozwoju i możliwości pozyskiwania finansowania na badania naukowe. Ważnym ich punktem było też omówienie modelu współpracy z przedsiębiorstwami oraz form współpracy mającej na celu zapewnienie ochrony własności intelektualnej w badaniach aplikacyjnych. 

W trakcie spotkania zaprezentowano także strategię zarządzania laboratoriami Bio i Nano (projekt DCMiB – „Dolnośląskie Centrum Materiałów i Biomateriałów”) oraz osiągnięcia w zakresie tworzenia portfela IP w ramach obu projektów badawczych.

O projektach BioMed i NanoMat

Projekt „Wykorzystanie nanotechnologii w nowoczesnych materiałach” - NanoMat" współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Jego realizację zaplanowano w okresie 1 styczeń 2008 r. - 31 grudnia 2014 r., a jego idea wpisuje się w założenia programowe dla inicjatyw finansowanych ze środków UE  ponieważ polega na rozwijaniu  badań naukowych oraz opracowywaniu innowacyjnych technologii niezbędnych do prawidłowego rozwoju gospodarki. Tematyka projektu jest bardzo szeroka i obejmuje trzy komplementarne obszary badań: nanomateriały, nanotechnolgie i technologie generatywne.

Projekt „Biotechnologie i Zaawansowane Technologie Medyczne - BioMed" zakłada prowadzenie badań w ramach trzech priorytetów, obejmujących zastosowanie bionanomateriałów w terapii i diagnostyce, opracowanie  nowych leków i ich form użytkowych oraz poszukiwanie nowych strategii diagnostyki w celu  zapobiegania i leczenia chorób.

Badania koncentrują się na terapii chorób   cywilizacyjnych poprzez uzyskiwanie innowacyjnych leków przeciwrakowych i przeciw osteoporozie, wykrywaniu substancji halucynogennych, diagnostyce i prewencji chorób bakteryjnych, badaniach nad biodegradowalnymi polimerami dla wytwarzanych leków oraz do ich zastosowań w chirurgii i protetyce, uzyskiwaniem szczepionek  nowej generacji oraz  antybiotyków na bazie nowych związków chemicznych.

Program "Praca, biznes, innowacje" o projekcie NanoMat w TVP Wrocław

Program "Praca, biznes, innowacje" o projekcie BioMed w TVP Wrocław



Czy wiesz, że ...

Polacy nie gęsi na manganie umieją pisać. Polscy naukowcy zapisali informacje na pojedynczym atomie manganu co ma duże znaczenie dla wzrostu mocy komputerów.

więcej informacji

 

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres