Spotkanie partnerów międzynarodowego projektu ASPICE w EIT+
|
W dniach 17-18 września br. w Kampusie Pracze (siedzibie Wrocławskiego Centrum Badań EIT+) odbędzie się spotkanie partnerów projektu ASPICE, realizowanego przez Departament Nanotechnologii EIT+.
W obradach wezmą udział goście z Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Hiszpanii, Grecji i Irlandii, a także przedstawiciele Departamentu Nanotechnologii w EIT+.
O projekcie ASPICE
Jego pełna nazwa brzmi "ASPICE – Action to Support Photonic Innovation Clusters in Europe". Jest to inicjatywa realizowana w ramach projektu EU FP7, finansowana ze środków 7. Programu Ramowego badań (FP7-ICT-2011-7) Komisji Europejskiej.
We wrześniu 2009 r. Komisja Europejska zaliczyła fotonikę do jednej z pięciu kluczowych technologii wspomagających rozwój potencjału gospodarczego Europy. Szacuje się, że w Europie działa ponad 40 innowacyjnych klastrów fotonicznych, a kluczowym zadaniem jest zwiększenie zakresu współdziałania i wypracowanie wspólnych metod współpracy pomiędzy nimi. Potrzeba międzynarodowej współpracy jest zasadniczym elementem zwiększenia skuteczności promowania badań naukowych i innowacji w sektorze fotonicznym. Spodziewanym efektem tej współpracy będzie wyjście naprzeciw wyzwaniom społecznym i wzmocnienie europejskiej gospodarki.
Celem projektu ASPICE jest realizacja tych założeń poprzez wzmocnienie współpracy i współdziałania pomiędzy klastrami fotonicznymi, wytypowanie celów szczegółowych (w tym opracowanie podręcznika dobrych praktyk), promowanie i wspieranie działań innowacyjnych. Technologie fotoniczne wychodzą naprzeciw dwóm wielkim wyzwaniom, zdefiniowanym jako "Opieka zdrowotna a starzejące się społeczeństwo" oraz "Bezpieczeństwo i ochrona obywateli Europy". I maja stać się kluczowym dostawcą rozwiązań, które znajdą zastosowanie w sektorze przemysłowym europejskiego rynku.
Konsorcjum realizujące projekt ASPICE:
ESP Central Ltd (Coordinator)
Opticsvalley (Association promouvoir la vallée de l’óptique)
OptoNet e.V.
Southern European Cluster in Photonics and Optics
Foundation for Research and Technology – Hellas
National University of Ireland, Galway
Wrocławskie Centrum Badań EIT+
Czy wiesz, że ...
Silnik samochodu osobowego wykorzystuje ok. 30% energii zawartej w benzynie. Jedno z zadań badawczych projektu NanoMat jest opracowanie technologii ogniw paliwowych o wydajności ok. 80% (zamiast 100 kilometrów przejedziemy 267 km !!!).
więcej informacji