Sukces naukowców EIT+ na międzynarodowych targach przemysłu chemicznego EXPOCHEM 2013 w Katowicach
|
Dwie nagrody zdobyli naukowcy Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ na szóstych międzynarodowych targach przemysłu chemicznego EXPOCHEM 2013. Tegoroczna edycja targów dla firm, przemysłu i jednostek naukowych z branży chemicznej odbyła się w dniach 28 lutego – 1 marca br. w Katowicach.
Złotym medalem targów EXPOCHEM 2013 wyróżniono wynalazek opracowany przez zespół naukowców współpracujących z naszym Departamentem Nanotechnologii, w skład którego wszedł dr inż. Krzysztof Kierzek, prof. Jacek Machnikowski i dr Francois Beguin. Z uznaniem ekspertów oceniających zgłoszone do konkursu projekty spotkała się technologia otrzymywania pyłowego materiału kompozytowego do wytwarzani anody ogniwa litowo-jonowego oraz sposób wytwarzania ogniwa. To wynalazek bardzo pomocny np. w branży telekomunikacyjnej. Dzięki niej, baterie używane np. w telefonach komórkowych lub tabletach mogą pracować dłużej bez ładowania.
Jury konkursu przyznało też wyróżnienie drugiemu zgłoszonemu przez EIT+ wynalazkowi. To materiał luminescencyjny oraz innowacyjny sposób jego otrzymywania, opracowany przez prof. Eugeniusza Zycha i mgr Anetę Wiatrowską.
Wrocławskie Centrum Badań EIT+ podczas targów EXPOCHEM 2013 reprezentowali pracownicy spółki: dr inż. Katarzyna Koclęga, dr inż. Marta Kargol, dr Krystian Żygadło i współpracownik Departamentu Nanotechnologii dr Adam Szatkowski. Zaprezentowali gościom cele i misję spółki, opowiadali też o nowoczesnych laboratoriach bio- i nanotechnologicznych, które powstają w Kampusie Pracze we Wrocławiu w ramach projektu "Dolnośląskie Centrum Materiałów i Biomateriałów (DCMiB)" - w tym o możliwości współpracy badawczej w budowanych przez nas pracowniach.
Złoty medal targów EXPOCHEM 2013 dla wynalazku opracowanego przez dr. inż. Krzysztofa Kierzka, prof. Jacek Machnikowskiego i dr. Francois Beguin:
***
Czy wiesz, że ...
Silnik samochodu osobowego wykorzystuje ok. 30% energii zawartej w benzynie. Jedno z zadań badawczych projektu NanoMat jest opracowanie technologii ogniw paliwowych o wydajności ok. 80% (zamiast 100 kilometrów przejedziemy 267 km !!!).
więcej informacji