Sukces naukowców EIT+ na międzynarodowych targach przemysłu chemicznego EXPOCHEM 2013 w Katowicach
|
Dwie nagrody zdobyli naukowcy WrocÅ‚awskiego Centrum BadaÅ„ EIT+ na szóstych miÄ™dzynarodowych targach przemysÅ‚u chemicznego EXPOCHEM 2013. Tegoroczna edycja targów dla firm, przemysÅ‚u i jednostek naukowych z branży chemicznej odbyÅ‚a siÄ™ w dniach 28 lutego – 1 marca br. w Katowicach.
ZÅ‚otym medalem targów EXPOCHEM 2013 wyróżniono wynalazek opracowany przez zespóÅ‚ naukowców wspóÅ‚pracujÄ…cych z naszym Departamentem Nanotechnologii, w skÅ‚ad którego wszedÅ‚ dr inż. Krzysztof Kierzek, prof. Jacek Machnikowski i dr Francois Beguin. Z uznaniem ekspertów oceniajÄ…cych zgÅ‚oszone do konkursu projekty spotkaÅ‚a siÄ™ technologia otrzymywania pyÅ‚owego materiaÅ‚u kompozytowego do wytwarzani anody ogniwa litowo-jonowego oraz sposób wytwarzania ogniwa. To wynalazek bardzo pomocny np. w branży telekomunikacyjnej. DziÄ™ki niej, baterie używane np. w telefonach komórkowych lub tabletach mogÄ… pracować dÅ‚użej bez Å‚adowania.
Jury konkursu przyznaÅ‚o też wyróżnienie drugiemu zgÅ‚oszonemu przez EIT+ wynalazkowi. To materiaÅ‚ luminescencyjny oraz innowacyjny sposób jego otrzymywania, opracowany przez prof. Eugeniusza Zycha i mgr AnetÄ™ WiatrowskÄ….
WrocÅ‚awskie Centrum BadaÅ„ EIT+ podczas targów EXPOCHEM 2013 reprezentowali pracownicy spóÅ‚ki: dr inż. Katarzyna KoclÄ™ga, dr inż. Marta Kargol, dr Krystian Å»ygadÅ‚o i wspóÅ‚pracownik Departamentu Nanotechnologii dr Adam Szatkowski. Zaprezentowali goÅ›ciom cele i misjÄ™ spóÅ‚ki, opowiadali też o nowoczesnych laboratoriach bio- i nanotechnologicznych, które powstajÄ… w Kampusie Pracze we WrocÅ‚awiu w ramach projektu "DolnoÅ›lÄ…skie Centrum MateriaÅ‚ów i BiomateriaÅ‚ów (DCMiB)" - w tym o możliwoÅ›ci wspóÅ‚pracy badawczej w budowanych przez nas pracowniach.
ZÅ‚oty medal targów EXPOCHEM 2013 dla wynalazku opracowanego przez dr. inż. Krzysztofa Kierzka, prof. Jacek Machnikowskiego i dr. Francois Beguin:
***
Czy wiesz, że ...
Silnik samochodu osobowego wykorzystuje ok. 30% energii zawartej w benzynie. Jedno z zadaÅ„ badawczych projektu NanoMat jest opracowanie technologii ogniw paliwowych o wydajnoÅ›ci ok. 80% (zamiast 100 kilometrów przejedziemy 267 km !!!).
więcej informacji