Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Świat nauki bez tajemnic dzięki projektowi EIT+ "Humanitarium. Ogrody Doświadczeń"

Pobudzenie chęci zrozumienia ludzkiego ciała i umysłu, jak również ciekawości i szacunku do otaczającego świata – takie motto przyświeca realizowanemu przez Wrocławskie Centrum Badań EIT+ projektowi „Humanitarium. Ogrody Doświadczeń”. W czwartek (22 września br.) w siedzibie Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ odbyła się konferencja prasowa poświęcona tej inwestycji.

"Dzięki Humanitarium Kampus Pracze będzie tętnił życiem"

W spotkaniu dla dziennikarzy uczestniczyli: wiceprezydenci Wrocławia Wojciech Adamski i Jarosław Obremski, Prezes Zarządu EIT+ prof. Mirosław Miller, koordynator projektu Humanitarium Kinga Świtała – Jeleń i Bartosz Żmuda z biura projektowego CreoProject, autor koncepcji architektonicznej  kolejnych etapów inwestycji „Ogrody Doświadczeń”.

- Gdy Humanitarium rozpocznie działalność, Kampus Pracze będzie tętnił życiem. Budujemy nowoczesne laboratoria, prace są już zaawansowane, ale chcemy też inwestować w kapitał ludzki oraz popularyzację wiedzy. Wrocław słynie z Festiwalu Nauki, a w naszym mieście jest zapotrzebowanie na tego rodzaju inicjatywy. Dlatego zdecydowaliśmy się na realizację projektu Humanitarium. Ogrodów Doświadczeń – opowiadał Prezes Zarządu EIT+ prof. Mirosław Miller.

Wiceprezydent Jarosław Obremski dodawał: - Coraz częściej dzieci i młodzież zdobywają wiedzę poza murami swoich szkół. Rozpoczynając budowę Humanitarium, kierowaliśmy się ideą, by zapewnić im miejsce gwarantujące dostęp do wiedzy na najwyższym poziomie, a zarazem multimedialne i rozwijające kreatywność.

Humanitarium będzie centrum nauki oferujące interaktywną wystawę z elementami multimedialnymi. Jego nazwa nawiązuje do tematyki skoncentrowanej na człowieku, a także do nazewnictwa podobnych placówek na świecie, np. Universarium, Experymentarium, Exploratorium. W budynku, na powierzchni ok. 1000 m kw. znajdzie się 40 interaktywnych eksponatów i stanowiska, gdzie będzie można „podglądać” człowieka, przeprowadzać doświadczenia, prowadzić obserwacje. Jego goście będą mogli zwiedzać wszystkimi zmysłami. Wszystko będzie można nie tylko zobaczyć, ale też dotknąć, usłyszeć, powąchać...

Ekspozycja pokaże m.in., jak działa ludzkie ciało i zmysły. W Humanitarium zostanie również zaprezentowany człowiek w kontekście środowiska, w którym funkcjonuje, kształtuje jego wpływ na otoczenie oraz jakie są tego konsekwencje. Treści proekologiczne i prozdrowotne będą tematyką przewodnią centrum. Ponadto, w Humanitarium na gości czekać będzie sala wystawiennicza z antresolą, rotundowa sala prezentacyjna, dwa laboratoria dla młodych badaczy, zaś w holu będzie się mieścił sklep z pamiątkami oraz mały punkt gastronomiczny.

Potężna moc wody, droga leku do apteki i tajemnice klonowania

Goście Humanitarium będą mogli m.in. sprawdzić w grze zręcznościowej, jaką drogę pokonuje lek, zanim trafi na półki w aptekach, a także sprawdzić swoje zmysły, np. węch przez rozpoznawanie zapachów, dotyk przez identyfikację ukrytych przedmiotów czy wzroku, a to za sprawą badania złudzeń optycznych. Odwiedzający Humanitarium dowiedzą się też, jak działają panele solarne i jak duża moc jest zaklęta w wodzie. Specjalna gra multimedialna przybliży zaś tajemnice klonowania i ludzkiego DNA. W Humanitarium prowadzone będą też mini warsztaty naukowe w laboratoriach, a ich program zostanie ustalony we współpracy z Wydziałem Edukacji Urzędu Miasta Wrocławia oraz Wrocławskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Humanitarium to integralna część realizowanego przez Urząd Miejski Wrocławia, a koordynowanego przez Wrocławskie Centrum Badań EIT+ projektu „Ogrody Doświadczeń”. Obiekt będzie gotowy na przełomie 2011 i 2012 r.,  a jego otwarcie zwieńczy pierwszy etap tej inwestycji. Kolejne przewidują wytyczenie ścieżek edukacyjnych, budowę kolejnych pawilonów dydaktycznych, zagospodarowanie ok. 1,5 hektara otaczających Humanitarium terenów i ok. 4 hektarów okolicznych parków.

Autorzy zrealizowanego budynku „Humanitarium“: arch. Juliusz Modlinger i arch. Marek Wołyniec  z firmy „Architekt“ s. c.
- Autorstwo koncepcji drugiego i trzeciego etapu rozbudowy „Ogrodów Doświadczeń. Humanitarium”: arch. Bartosz Żmuda,
- Inwestor rozbudowy „Ogrodów Doświadczeń. Humanitarium”: Wrocławskie Centrum Badań EIT+.

Szczegółowe informacje o projekcie "Humanitarium. Ogrody Doświadczeń"


Zdjęcia z konferencji prasowej w Kampusie Pracze EIT+:

 

Czy wiesz, że ...

Polacy nie gęsi na manganie umieją pisać. Polscy naukowcy zapisali informacje na pojedynczym atomie manganu co ma duże znaczenie dla wzrostu mocy komputerów.

więcej informacji

 

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres