Syntetyczne ścięgno zbudowane z nanowłókien
|
Naukowcy z Penn State University pracujÄ… nad skonstruowaniem sztucznego Å›ciÄ™gna na bazie polimerowych nanowÅ‚ókien.
Zerwanie Å›ciÄ™gna pociÄ…ga za sobÄ… miesiÄ…ce rehabilitacji, która nie zawsze zapewnia powrót do formy sprzed kontuzji. GÅ‚ównym powodem sÄ… ogromne obciążenia, którym Å›ciÄ™gno po rekonstrukcji musi podoÅ‚ać. Naukowcy z Penn State starajÄ… siÄ™ znaleźć rozwiÄ…zanie usiÅ‚ujÄ…c stworzyć sztuczne Å›ciÄ™gno o wystarczajÄ…cej wytrzymaÅ‚oÅ›ci mechanicznej przy zachowaniu umiarkowanych kosztów.
BazÄ… dla syntetycznego Å›ciÄ™gna jest rusztowanie w ksztaÅ‚cie rurki, wykonane z polimerowych nanowÅ‚ókien, które sÄ… ukÅ‚adane naprzemiennie krzyżujÄ…cymi siÄ™ pasmami podczas tzw. procesu elektroprzÄ™dzenia. Do rusztowania dodaje siÄ™ nastÄ™pnie komórki macierzyste, niezbÄ™dne do regeneracji tkanki, oraz bioaktywne czynniki wzrostu, czyli hormony. Naukowcy podkreÅ›lajÄ…, że „rurkowaty” ksztaÅ‚t rusztowania, jest nieprzypadkowy, ponieważ wpÅ‚ywa on na komunikacjÄ™ miÄ™dzykomórkowÄ…, uÅ‚atwia przeksztaÅ‚cenie komórek macierzystych w komórki Å›ciÄ™gna, i wreszcie zapewnia odpowiedniÄ… wytrzymaÅ‚ość mechanicznÄ….
ŹródÅ‚o: nanonet.pl.
Czy wiesz, że ...
Silnik samochodu osobowego wykorzystuje ok. 30% energii zawartej w benzynie. Jedno z zadaÅ„ badawczych projektu NanoMat jest opracowanie technologii ogniw paliwowych o wydajnoÅ›ci ok. 80% (zamiast 100 kilometrów przejedziemy 267 km !!!).
więcej informacji