Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Naukowcy z Penn State University pracują nad skonstruowaniem sztucznego ścięgna na bazie polimerowych nanowłókien.

Zerwanie ścięgna pociąga za sobą miesiące rehabilitacji, która nie zawsze zapewnia powrót do formy sprzed kontuzji. Głównym powodem są ogromne obciążenia, którym ścięgno po rekonstrukcji musi podołać. Naukowcy z Penn State starają się znaleźć rozwiązanie usiłując stworzyć sztuczne ścięgno o wystarczającej wytrzymałości mechanicznej przy zachowaniu umiarkowanych kosztów.

Bazą dla syntetycznego ścięgna jest rusztowanie w kształcie rurki, wykonane z polimerowych nanowłókien, które są układane naprzemiennie krzyżującymi się pasmami podczas tzw. procesu elektroprzędzenia. Do rusztowania dodaje się następnie komórki macierzyste, niezbędne do regeneracji tkanki, oraz bioaktywne czynniki wzrostu, czyli hormony. Naukowcy podkreślają, że „rurkowaty” kształt rusztowania, jest nieprzypadkowy, ponieważ wpływa on na komunikację międzykomórkową, ułatwia przekształcenie komórek macierzystych w komórki ścięgna, i wreszcie zapewnia odpowiednią wytrzymałość mechaniczną.

Źródło: nanonet.pl.

 

Czy wiesz, że ...

Silnik samochodu osobowego wykorzystuje ok. 30% energii zawartej w benzynie. Jedno z zadań badawczych projektu  NanoMat jest opracowanie  technologii ogniw paliwowych o wydajności ok. 80% (zamiast 100 kilometrów przejedziemy 267 km !!!).

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres