Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Czerpiąc inspirację z natury, międzynarodowy zespół badawczy stworzył syntetyczne pory, które imitują działanie komórkowych kanałów jonowych. Kanały te odgrywają zasadniczą rolę w życiu człowieka, gdyż ostro selekcjonują materiały, które mogą dostać się do wnętrza komórek.

Pory stworzone przez naukowców są przepuszczalne dla wody i jonów potasu, ale nie przepuszczają innych jonów takich jak sód lub lit. Rodzaj tak restrykcyjnej selektywności jest znany w naturze, ale niespotykany w syntetyzowanych strukturach, mówi przewodzący badaniom profesor chemii Bing Gong z Uniwersytetu Buffalo.

Sukces tego projektu otwiera przed fundacją pełen zakres możliwości do wprowadzenia nowych technologii. W przyszłości naukowcy będą mogli używać tych wysoce wyspecjalizowanych porów do oczyszczania wody, leczenia nowotworów lub, poprzez kontrolę substancji wewnątrz komórek, w inny sposób wykorzystywać je w leczeniu różnych chorób.

Źródło: nanonet.pl.

Czy wiesz, że ...

Polacy nie gęsi na manganie umieją pisać. Polscy naukowcy zapisali informacje na pojedynczym atomie manganu co ma duże znaczenie dla wzrostu mocy komputerów.

więcej informacji

 

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres