Technologia pozwalająca na przemianę energii słonecznej i odpadowej w elektryczną w każdym domu? To możliwe
|
Czy w przyszÅ‚oÅ›ci w każdym domu bÄ™dzie można w prosty sposób przeksztaÅ‚cać energiÄ™ sÅ‚onecznÄ… i odpadowÄ… na prÄ…d? Takie możliwoÅ›ci może zapewnić technologia wdrażana przez Adriana Karbowskiego, a opracowywana na bazie wynalazku H. Janusza Bielskiego.
Projekt ten zostaÅ‚ wyróżniony w ogÅ‚oszonym przez WrocÅ‚awskie Centrum BadaÅ„ EIT+ w 2012 r. konkursie Venture Support Programme dla zespoÅ‚ów badawczych oraz start-upów dziaÅ‚ajÄ…cych w sektorze gospodarki niskowÄ™glowej.
EIT+: Na czym w skrócie polega dziaÅ‚anie wdrażanego przez Pana urzÄ…dzenia do gromadzenia energii sÅ‚onecznej oraz cieplnej odpadowej i jej przetwarzania na energiÄ™ elektrycznÄ…? Jakie sÄ… kolejne etapy dziaÅ‚ania tej technologii?
Adrian Karbowski*: GÅ‚ównÄ… funkcjonalnoÅ›ciÄ… urzÄ…dzenia jest, jak nazwa wskazuje, wysokosprawne gromadzenie energii sÅ‚onecznej oraz cieplnej odpadowej i jej przetwarzanie na energiÄ™ elektrycznÄ… w oparciu o zjawisko termoelektrycznoÅ›ci. Zjawisko to zostaÅ‚o odkryte w 1821 r. przez niemieckiego fizyka T.J. Seebecka. Polega ono na powstawaniu siÅ‚y elektromotorycznej w obwodzie zawierajÄ…cym dwa różne metale lub póÅ‚przewodniki, gdy ich zÅ‚Ä…cza znajdujÄ… siÄ™ w różnych temperaturach.
Innowacja, którÄ… wykorzystujemy, polega na zastosowaniu odkrytej w trakcie prac nad bateriÄ… termowoltaicznÄ… pewnej prawidÅ‚owoÅ›ci. Jest to efekt "wzbogacajÄ…cy" zjawisko Seebecka, które nazwany zostaÅ‚ efektem dynamicznym. Zastosowanie tej innowacji umożliwia uzyskanie wyższej sprawnoÅ›ci w porównaniu z aktualnie dostÄ™pnymi na rynku ogniwami fotowoltaicznymi i termowoltaicznymi. UrzÄ…dzenie zawierać bÄ™dzie niezwykle pożytecznÄ… cechÄ™, jakÄ… bÄ™dzie zdolność do generowania prÄ…du praktycznie z dowolnego (także niskotemperaturowego) źródÅ‚a ciepÅ‚a - w szczególnoÅ›ci z ciepÅ‚a sÅ‚onecznego i odpadowego. To pozwoli na eksploatacjÄ™ przez wiÄ™kszÄ… część roku.
Dlatego urzÄ…dzenie nazwaliÅ›my bateriÄ… – hybrydowym generatorem termowoltaicznym, ponieważ może korzystać zarówno z ciepÅ‚a sÅ‚onecznego (okres letni), ale i ciepÅ‚a emitowanego przez urzÄ…dzenia (przez caÅ‚y rok lub tylko w sezonie grzewczym).
Co skÅ‚oniÅ‚o PaÅ„ski zespóÅ‚ do badaÅ„ i pracy wÅ‚aÅ›nie nad tego typu urzÄ…dzeniem?
Od kilkunastu lat zajmuje sie tematykÄ… odnawialnych źródeÅ‚ energii i efektywnoÅ›ci energetycznej. Jestem pasjonatem innowacyjnych technologii, Å›ledzÄ™ ich rozwój w obszarach zwiÄ…zanych z wytwarzaniem energii. PostanowiÅ‚em uczestniczyć w rozwoju tego sektora bardziej aktywnie, również zajmujÄ…c siÄ™ wdrażaniem bardziej obiecujÄ…cych innowacyjnych koncepcji technologicznych. JeÅ›li chodzi o samo rozwiÄ…zanie – generator termoelektryczny – to kilka miesiÄ™cy temu zaÅ‚ożyÅ‚em zespóÅ‚ badawczo-wdrożeniowy, którego trzon stanowiÄ…: wynalazca, Pan H. Janusz Bielski oraz technolog, mgr inż. Zbigniew Terlikowski.
W swojej karierze zawodowej przygotowywaÅ‚em specjalistyczne analizy ekonomiczne dla takich instytucji, jak: Krajowa Agencja Poszanowania Energii, Instytut Paliw i Energii Odnawialnej czy też Centrum Fotowoltaiki przy Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej oraz prowadzÄ…c wortal tematyczny biodiesel.pl i sklep internetowy ONT Biopaliwa. Wiedza i doÅ›wiadczenie, którÄ… wczeÅ›niej zdobyÅ‚em, pozwoliÅ‚y mi należycie ocenić potencjaÅ‚ technologii i odpowiednio opracować model biznesowy oraz zaplanować kolejne kroki od pozyskania licencji, przez uruchomienie produkcji, a na sprzedaży skoÅ„czywszy.
W jaki sposób wdrażana przez PaÅ„ski zespóÅ‚ technologia może znaleźć zastosowanie w gospodarstwach domowych i jak może siÄ™ przydać w maÅ‚ym biznesie lub w przemyÅ›le?
Technologia, którÄ… siÄ™ zajmujemy, może być stosowana na szerokÄ… skalÄ™. Wynika to gÅ‚ównie z faktu, że technologia ta koncentruje siÄ™ na zasobach powszechnie dostÄ™pnych, jakimi sÄ… ciepÅ‚o sÅ‚oneczne oraz ciepÅ‚o odpadowe. RozwiÄ…zanie oferuje klientom uzyskanie wartoÅ›ci dodanej, polegajÄ…cej na pozyskaniu taniej energii elektrycznej z promieniowania sÅ‚onecznego i aktualnie eksploatowanych urzÄ…dzeÅ„ generujÄ…cych ciepÅ‚o odpadowe.
W odniesieniu do sektora przemysÅ‚owego, proponowane urzÄ…dzenie może usunąć bariery w wykorzystaniu ciepÅ‚a odpadowego, z którymi obecnie ten segment gospodarki miewa problemy. Najważniejsza z nich to obawa wÅ‚aÅ›cicieli instalacji przemysÅ‚owych, że system odzysku energii (np. ukÅ‚ad zamiany ciepÅ‚a na en. elektr. z obiegiem ORC) zakÅ‚óci dotychczasowy proces technologiczny, a potencjalna korzyść jest zbyt niska w porównaniu z kosztami poniesionymi na takie wytwarzanie energii elektrycznej. Technologia proponowana przez mój zespóÅ‚ badawczy pozwoli przeÅ‚amać tÄ™ barierÄ™ za sprawÄ… bezinwazyjnoÅ›ci i wyższej sprawnoÅ›ci.
Czy grant przyznany w ramach programu Venture Support pomógÅ‚ PaÅ„skiemu zespoÅ‚owi w rozwijaniu tej technologii, a także w nawiÄ…zaniu kontaktów z miÄ™dzynarodowymi ekspertami pracujÄ…cymi nad tego typu projektami?
Grant z programu Venture Support przede wszystkim pomógÅ‚ ruszyć projektowi z miejsca. Wraz z wynalazcÄ… oraz technologiem, udaÅ‚o nam siÄ™ z sukcesem przejść tzw. pierwszÄ… Å›cieżkÄ™ krytycznÄ…. ObejmowaÅ‚a ona miÄ™dzy innymi wykonanie projektu funkcjonalnego, przeprowadzenie proof-of-concept, a później testy eksploatacyjne na stanowisku doÅ›wiadczalnym z mobilnym źródÅ‚em ciepÅ‚a.
DziÄ™ki przeprowadzeniu tych dziaÅ‚aÅ„, istotnie wspartych przez program Venture Support, uzyskaliÅ›my pewność, że urzÄ…dzenie bÄ™dzie miaÅ‚o szerokie zastosowanie praktyczne oraz bÄ™dzie posiadaÅ‚o przewagÄ™ nad tradycyjnymi technologiami odzysku odpadowej energii cieplnej. Bardzo dobre wyniki testów oraz wyniki rozpoczÄ™tych już prac zwiÄ…zane z prototypowaniem wersji produkcyjnej generatora, stanowiÄ… teraz dla nas cennÄ… wskazówkÄ™ co do wyboru docelowej technologii dla seryjnej produkcji urzÄ…dzenia. Wykorzystamy te osiÄ…gniÄ™cia w kolejnych etapach komercjalizacji wynalazku, aby przekuć go w sukces komercyjny. PlanujÄ…c uruchomienie produkcji seryjnej, nawiÄ…zaliÅ›my niezbÄ™dne kontakty miÄ™dzynarodowe ze specjalistycznymi podmiotami w kraju i zagranicÄ…, gÅ‚ównie: dostawcami materiaÅ‚ów i wykonawcami podzespoÅ‚ów.
O "zielonych" technologiach mówi siÄ™, że już za kilka lat bÄ™dÄ… stanowiÅ‚y fundament gospodarki energetycznej zarówno na poziomie mikro (mieszkania, inteligentne domy itp.), jak też makro - w miastach czy nawet na skalÄ™ regionalnÄ…. To np. inteligentne sieci przesyÅ‚owe, gospodarujÄ…ce na bieżąco zasobami elektrycznymi. Jak technologia, bÄ™dÄ…ca przedmiotem opracowywania i wdrażania wpisuje siÄ™ w ten kontekst?
Wdrożenie opracowywanej innowacji wychodzi naprzeciw regulacjom w zakresie szeroko rozumianej „zielonej energii” w szczególnoÅ›ci w zakresie podnoszenia efektywnoÅ›ci energetycznej budynków i instalacji przemysÅ‚owych. Wraz z wejÅ›ciem w życie systemu certyfikatów efektywnoÅ›ci energetycznej tzw. biaÅ‚ych certyfikatów, opracowywane urzÄ…dzenie stanowić bÄ™dzie doskonaÅ‚e narzÄ™dzie do ich generowania. Ponadto, przewiduje siÄ™, że po 2020 r. wszystkie budowane i przebudowywane domy bÄ™dÄ… musiaÅ‚y być "niemal zeroenergetyczne" (ang. nearly zero-energy building).
Projekt wychodzi naprzeciw przyjÄ™tej przez Parlament Europejski Dyrektywie o EfektywnoÅ›ci Energetycznej, która bÄ™dzie wymagać, by co roku oszczÄ™dzane byÅ‚o w krajach Unii 1,5 proc. energii sprzedawanej klientom koÅ„cowym. Komisja Europejska przedstawiÅ‚a projekt zmian dyrektywy o efektywnoÅ›ci energetycznej w czerwcu ub.r., by wymusić na krajach UE osiÄ…gniÄ™cie celu 20 proc. oszczÄ™dnoÅ›ci energii do 2020 r.
Jak Pan ocenia potencjaÅ‚ rozwijanej przez PaÅ„ski zespóÅ‚ technologii w kontekÅ›cie jej ewentualnej komercjalizacji na arenie miÄ™dzynarodowej? SpotkaÅ‚ siÄ™ Pan już z zainteresowaniem ze strony zagranicznych inwestorów?
PotencjaÅ‚ rynkowy opracowywanej technologii jest bardzo wysoki. Należy bowiem podkreÅ›lić, że sektor efektywnoÅ›ci energetycznej jest jednym z trzech - obok sektora "inteligentnej wody" i magazynowania energii - „skazanych” na dynamiczny rozwój, o czym napisano w niedawnym raporcie Frost & Sullivan.
Nasz produkt bÄ™dzie produktem globalnym, bo problem niewykorzystanego ciepÅ‚a odpadowego jest problemem uniwersalnym we wszystkich krajach Å›wiata. Wielokrotnie w rozmowach o proponowanej przeze mnie technologii hybrydowego generatora termoelektrycznego inwestorzy wyrażali siÄ™ o niej z uznaniem, okreÅ›lajÄ…c jÄ… mianem przeÅ‚omowej („game-changer”) w dziedzinie efektywnoÅ›ci energetycznej.
*Adrian Karbowski - jeden ze zwyciÄ™zców ogÅ‚oszonego przez EIT+ w 2012 r. konkursu Venture Support dla przedsiÄ™biorców. Absolwent SzkoÅ‚y GÅ‚ównej Handlowej (SGH) w Warszawie. Pasjonat nowych technologii. Zajmuje siÄ™ innowacyjnymi rozwiÄ…zaniami na etapie zalążkowym, ich rozwijaniem a nastÄ™pnie wdrażaniem w sektorze energetyki i paliw. Jako pomysÅ‚odawca, aktualnie przygotowuje projekt dotyczÄ…cy komercyjnego wykorzystania termoelektrycznoÅ›ci oraz wykorzystania mikroalg. W dziedzinie bioenergii jest aktywny na polu miÄ™dzynarodowym. WystÄ™powaÅ‚ m.in. podczas konferencji Hart World Fuels w 2004 r. Stale poszukuje wspóÅ‚pracy z osobami zaangażowanymi w rozwój technologii energetycznych na Å›wiecie. W biznesie przywiÄ…zuje dużą wagÄ™ do planowania strategicznego. Kieruje siÄ™ zasadÄ… Michaela Portera, brzmiÄ…cÄ…: “If a company has the same strategy as the competition, then it really doesn't have a strategy”.
Konkurs Venture Support Programme to inicjatywa zorganizowana i finansowana przez Climate-KIC. Skierowana byÅ‚a do zespoÅ‚ów i start-upów, które pracujÄ… nad innowacyjnymi rozwiÄ…zaniami majÄ…cymi zastosowanie w niskoemisyjnej, efektywnej energetycznie gospodarce.
Więcej informacji o tym projekcie znajdą Państwo tutaj (kliknij).