Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu na interdyscyplinarnych specjalistów oraz innowacyjne rozwiązania, wiosną 2011 r. we Wrocławskim Centrum Badań EIT+ utworzono Departament Klimatu i Energii.
Departament Klimatu i Energii EIT+ zajmuje się tematyką szeroko związaną z problematyką środowiskową oraz energetyczną, zarówno w zakresie teoretycznym i modelowym, jak również implementacyjnym.
Zagadnienia klimatyczno-energetyczne ostatnimi czasy stają się coraz szerzej dyskutowane. Zmiany w strukturze systemu paliwowo-energetycznego, zmiany norm i widniejące na horyzoncie wprowadzenie restrykcyjnych norm emisyjnych przez Unię Europejską tym bardziej prowokują do działania.
Departament klimatu i Energii EIT+ stanowi centrum wiedzy w zakresie klimatu i energii. Jednym z głównych zarysowanych kierunków rozwoju kompetencji jest sprostanie wymogom i problematyka opracowania, wdrożenia przystosowywania rozwiązań w ramach Smart Cities.
W ramach tych obszarów zawiera się również dostosowywanie innowacyjnych rozwiązań dla specyfiki współpracujących partnerów, dające w efekcie dedykowane rozwiązania wykorzystujące połączenie zastosowania najnowszych technologii z doświadczeniem oraz szeroką wiedzą specjalistów z danych dziedzin w pełni zgodne i pomagające sprostać nakładanym przez Komisje Europejską restrykcyjnym normom środowiskowym.
W zakres prowadzonej aktywności wchodzą m.in.:
- odnawialne źródła energii
- efektywność energetyczna
- technologie oświetlenia LED
- realizacja europejskiej polityki klimatycznej
- technologie wykorzystania węglika krzemu
- wycena kapitału naturalnego
Czy wiesz, że ...
Biomimetyka to naśladowanie przyrody. W projekcie BioMed są opracowywane inteligentne formy leków, które rozpoznają chore komórki; działanie leków jest wzorowane na zasadzie funkcjonowania wirusów, które rozpoznają a następnie infekują komórkę.
więcej informacji