Uczniowie wrócą na Pracze. Spotkanie absolwentów w EIT+
|
W sobotę (13 kwietnia br.) Kampus Pracze odwiedzą absolwenci szkół, które kiedyś miały w nim swoją siedzibę. Spotkanie organizuje lokalne stowarzyszenie „Na zawsze Pracze”.
Kampus Pracze staje się dziś sercem innowacyjnej gospodarki Wrocławia i Dolnego Śląska. Pamiętamy jednak, że miejsce jest źródłem wielu wspomnień dla kolejnych roczników absolwentów nieistniejących już szkół, dzięki którym przez lata Kampus tętnił życiem. Dlatego też, gdy tylko dowiedzieliśmy się o pomyśle zorganizowania zjazdu absolwentów, zdecydowaliśmy się wesprzeć tę inicjatywę. I w sobotę nasz Kampus stanie się prawdziwym wehikułem czasu, który pozwoli gościom spotkania przenieść się do czasów ich szkolnej nauki.
Kampus Pracze to teren o bardzo bogatej historii. Pierwsze budynku tego zabytkowego kompleksu architektonicznego powstały na początku XX w., a w kolejnych latach powstawały nowe gmachy. Wybudowano wtedy, wg projektu słynnego architekta Maxa Berga, m.in. szpital dla kobiet chorujących na epilepsję. Kampus służył jako siedziba domu opieki dla osób chorych, podczas II Wojny Światowej był tu szpital wojskowy, a pod koniec tego wielkiego konfliktu globalnego skoszarowane w nim były jednostki Armii Radzieckiej. Do dziś zresztą na niektórych budynkach w Kampusie można znaleźć wymalowane białą farbą napisy cyrilicą.
Z czasami wojennymi wiąże się jedna z ciekawszych opowieści z kronik Kampusu. Otóż, w wieży zegarowej przed wojenną zawieruchą ukrywał się pewien Włoch, który swoje życie w ukryciu opisywał w pamiętniku. Udało mu się wrócić do kraju, a po wojnie przekazał pieniądze na renowację zabytkowej wieży zegarowej.
Bogaty rozdział w jego historii zapisali też uczniowie. Dlaczego? Bo w latach powojennych zdecydowano o utworzeniu na Praczach Odrzańskich zespołu szkół. W 1947 r. otwarto w kampusie szkołę przysposobienia przemysłowego, po roku przekształconą w gimnazjum przemysłowe. W kolejnych latach Kampus Pracze był siedzibą technikum mechanicznego, a następnie zespołu szkół rolniczych, istniejącego aż do początku XXI w.
Co ciekawe, szkoły działające na Kampusie były otwarte także na uczniów zagranicznych. Wszystko za sprawą specjalnych klas o specjalności „Budowa obrabiarek”, utworzonych dla mieszkających we Wrocławiu chłopców i dziewcząt pochodzących z Grecji.
W połowie pierwszej dekady XXI w. kompleks przeszedł w zarządzanie Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ i od 2008 r. budynki na Praczach Odrzańskich są kompleksowo odnawiane. Obecnie w ramach projektu „Dolnośląskie Centrum Materiałów i Biomateriałów (DCMiB)” modernizowane są trzy obiekty – remont gmachu 1BC właśnie dobiega końca, trwają też prace budowlane w budynkach: 7 i 9. A na skraju Kampusu powstaje całkowicie nowy budynek, pod względem architektury dopasowany do pozostałych budynków na Praczach, oznaczony numerem 9A.
ZOBACZ TEŻ: Tak wyglądał Kampus Pracze na przełomie lat 20. i 30. XX wieku (ZDJĘCIE).
Czy wiesz, że ...
Polacy nie gęsi na manganie umieją pisać. Polscy naukowcy zapisali informacje na pojedynczym atomie manganu co ma duże znaczenie dla wzrostu mocy komputerów.
więcej informacji