Uczniowie wrócą na Pracze. Spotkanie absolwentów w EIT+
|
W sobotÄ™ (13 kwietnia br.) Kampus Pracze odwiedzÄ… absolwenci szkóÅ‚, które kiedyÅ› miaÅ‚y w nim swojÄ… siedzibÄ™. Spotkanie organizuje lokalne stowarzyszenie „Na zawsze Pracze”.
Kampus Pracze staje siÄ™ dziÅ› sercem innowacyjnej gospodarki WrocÅ‚awia i Dolnego ÅšlÄ…ska. PamiÄ™tamy jednak, że miejsce jest źródÅ‚em wielu wspomnieÅ„ dla kolejnych roczników absolwentów nieistniejÄ…cych już szkóÅ‚, dziÄ™ki którym przez lata Kampus tÄ™tniÅ‚ życiem. Dlatego też, gdy tylko dowiedzieliÅ›my siÄ™ o pomyÅ›le zorganizowania zjazdu absolwentów, zdecydowaliÅ›my siÄ™ wesprzeć tÄ™ inicjatywÄ™. I w sobotÄ™ nasz Kampus stanie siÄ™ prawdziwym wehikuÅ‚em czasu, który pozwoli goÅ›ciom spotkania przenieść siÄ™ do czasów ich szkolnej nauki.
Kampus Pracze to teren o bardzo bogatej historii. Pierwsze budynku tego zabytkowego kompleksu architektonicznego powstaÅ‚y na poczÄ…tku XX w., a w kolejnych latach powstawaÅ‚y nowe gmachy. Wybudowano wtedy, wg projektu sÅ‚ynnego architekta Maxa Berga, m.in. szpital dla kobiet chorujÄ…cych na epilepsjÄ™. Kampus sÅ‚użyÅ‚ jako siedziba domu opieki dla osób chorych, podczas II Wojny Åšwiatowej byÅ‚ tu szpital wojskowy, a pod koniec tego wielkiego konfliktu globalnego skoszarowane w nim byÅ‚y jednostki Armii Radzieckiej. Do dziÅ› zresztÄ… na niektórych budynkach w Kampusie można znaleźć wymalowane biaÅ‚Ä… farbÄ… napisy cyrilicÄ….
Z czasami wojennymi wiąże siÄ™ jedna z ciekawszych opowieÅ›ci z kronik Kampusu. Otóż, w wieży zegarowej przed wojennÄ… zawieruchÄ… ukrywaÅ‚ siÄ™ pewien WÅ‚och, który swoje życie w ukryciu opisywaÅ‚ w pamiÄ™tniku. UdaÅ‚o mu siÄ™ wrócić do kraju, a po wojnie przekazaÅ‚ pieniÄ…dze na renowacjÄ™ zabytkowej wieży zegarowej.
Bogaty rozdziaÅ‚ w jego historii zapisali też uczniowie. Dlaczego? Bo w latach powojennych zdecydowano o utworzeniu na Praczach OdrzaÅ„skich zespoÅ‚u szkóÅ‚. W 1947 r. otwarto w kampusie szkoÅ‚Ä™ przysposobienia przemysÅ‚owego, po roku przeksztaÅ‚conÄ… w gimnazjum przemysÅ‚owe. W kolejnych latach Kampus Pracze byÅ‚ siedzibÄ… technikum mechanicznego, a nastÄ™pnie zespoÅ‚u szkóÅ‚ rolniczych, istniejÄ…cego aż do poczÄ…tku XXI w.
Co ciekawe, szkoÅ‚y dziaÅ‚ajÄ…ce na Kampusie byÅ‚y otwarte także na uczniów zagranicznych. Wszystko za sprawÄ… specjalnych klas o specjalnoÅ›ci „Budowa obrabiarek”, utworzonych dla mieszkajÄ…cych we WrocÅ‚awiu chÅ‚opców i dziewczÄ…t pochodzÄ…cych z Grecji.
W poÅ‚owie pierwszej dekady XXI w. kompleks przeszedÅ‚ w zarzÄ…dzanie WrocÅ‚awskiego Centrum BadaÅ„ EIT+ i od 2008 r. budynki na Praczach OdrzaÅ„skich sÄ… kompleksowo odnawiane. Obecnie w ramach projektu „DolnoÅ›lÄ…skie Centrum MateriaÅ‚ów i BiomateriaÅ‚ów (DCMiB)” modernizowane sÄ… trzy obiekty – remont gmachu 1BC wÅ‚aÅ›nie dobiega koÅ„ca, trwajÄ… też prace budowlane w budynkach: 7 i 9. A na skraju Kampusu powstaje caÅ‚kowicie nowy budynek, pod wzglÄ™dem architektury dopasowany do pozostaÅ‚ych budynków na Praczach, oznaczony numerem 9A.
ZOBACZ TEŻ: Tak wyglądał Kampus Pracze na przełomie lat 20. i 30. XX wieku (ZDJĘCIE).
Czy wiesz, że ...
Turritopsis nutricula (gatunek stuÅ‚biopÅ‚awa) posiadajÄ…cy zdolność caÅ‚kowitego powrotu do stadium niedojrzaÅ‚ego pÅ‚ciowo po osiÄ…gniÄ™ciu dojrzaÅ‚oÅ›ci pÅ‚ciowej, co potencjalnie daje mu biologicznÄ… nieÅ›miertelność. Jednym z celów projektów BioMed jest opracowanie nowych leków przedÅ‚użajÄ…cych życie...
więcej informacji