Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley opracowali łatwiejszą i skuteczniejszą metodę dostarczania genów do komórek oka, co może pomóc w przywróceniu wzroku osobom dotkniętym ślepotą spowodowaną przez barwnikowe zwyrodnieniem siatkówki, zwyrodnienie plamki żółtej, oraz inne genetyczne lub zwyrodnieniowe choroby oczu.

W ciągu ostatnich sześciu lat, kilku grupom naukowców udawało się wyleczyć osoby z rzadką genetyczną chorobą oczu poprzez wstrzyknięcie wirusa z prawidłowym genem bezpośrednio w siatkówkę oka z wadliwym genem. Wirus używany jako transporter do przenoszenia leczniczego genu nie był jednak w stanie dotrzeć do wszystkich komórek siatkówki.

Naukowcy z Berkeley ulepszyli tę terapię genową poprzez „opracowanie” tzw. dependowirusów – wirusów zależnych od adenowirusów (adeno-associated viruses AAV). Odpowiedni wirus został wyselekcjonowany z około 100 milionów odmian AAV i przetestowany na zwierzętach. Testy wykazały, że ten wirus wstrzyknięty do ciała szklistego oka dostarcza gen do najbardziej niedostępnych komórek w całym obszarze siatkówki oka. AAV z łatwością wnika w komórki fotoreceptorów, które włączają „naprawczy” gen do swoich chromosomów, aby wyprodukować ważne białko, czego nie jest w stanie zrobić uszkodzony gen, przywracając w ten sposób wzrok. Zabieg jest prawie nieinwazyjny i trwa zaledwie 15 minut.

Źródło: nanonet.pl.

 

Czy wiesz, że ...

Polacy nie gęsi na manganie umieją pisać. Polscy naukowcy zapisali informacje na pojedynczym atomie manganu co ma duże znaczenie dla wzrostu mocy komputerów.

więcej informacji

 

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres