Wrocław liderem w przyciąganiu inwestycji biznesowych dzięki EIT+
|
- Wrocław jest liderem w gronie polskich miast w dziedzinie kreowania współpracy z biznesem i przyciągania kolejnych centrów usług biznesowych czy naukowo-badawczych firm - to główny wniosek raportu stowarzyszenia Association of Business Service Leaders in Poland (ABSL).
Stowarzyszenie ABSL to instytucja reprezentująca szeroko definiowany sektor usług biznesowych w Polsce. Należą do niego firmy oraz instytucje zajmujące się działalnością R&D, Shared Services Center (SSC), Business Process Outsourcing (BPO) i Information Technology Outsourcing (ITO). Członkami ABSL są też organizacje wspierające tę branżę, w tym Wrocławskie Centrum Badań EIT+.
Eksperci ABSL w swoim opublikowanym właśnie raporcie przeprowadzili analizę, które miasta w Polsce są najbardziej otwarte na potrzeby sektora rynku, który reprezentuje stowarzyszenie. Z ich badań wynika, że najbardziej otwarty na centra usług biznesowych czy R&D jest Wrocław. W swoim raporcie eksperci organizacji wskazują, że w stolicy Dolnego Śląska cały czas rośnie poziom zatrudnienia w centrach usług biznesowych czy badawczo-rozwojowych firm, które zdecydowały się uruchomić w mieście swoje oddziały. Takich ośrodków we Wrocławiu powstaje coraz więcej, a na inwestycję w mieście zdecydowały się już takie międzynarodowe marki, HP, Google, IBM czy Nokia-Siemens.
Co sprawia, że firmy tak chętnie inwestują we Wrocławiu i otwierają w mieście swoje centra usług? W rozmowie z portalem tuWrocław.com, który przygotował analizę raportu ABSL, wyjaśnia to Ewa Kaucz, Wiceprezes Zarządu Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej (ARAW). Jako atut stolicy Dolnego Śląska wskazuje ona m.in. działalność Wrocławskiego Centrum Badań EIT+.
- Miasto dąży do zbudowania gospodarki opartej na wiedzy, stąd ze szczególnym zaangażowaniem wspieramy działalność badawczo-rozwojową firm. Pozyskiwaniu podmiotów prowadzących tego rodzaju procesy sprzyja duża liczba studentów i absolwentów kierunków związanych z informatyką i inżynierią, a także działalność EIT+ - przekonuje Wiceprezes Ewa Kaucz.
I dodaje: - Z opinii firm, które ulokowały swoje biura we Wrocławiu wiemy, że na ich decyzję miały również wpływ takie czynniki jak dostępność potencjalnych pracowników - dobrze wykształconych osób władających językami obcymi, duża liczba studentów i absolwentów wrocławskich uczelni, wsparcie władz miasta, otwartość uczelni na współpracę z firmami czy wysoka jakość życia w mieście.
Przypomnijmy, że w styczniu br. Wrocławskie Centrum Badań EIT+, wspólnie z Agencją Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej (ARAW) i Wrocławskim Centrum Akademickim (WCA), otrzymało nagrodę od Ministerstwa Rozwoju Regionalnego w konkursie „Dobre praktyki zarządzania strategicznego rozwojem w Polsce". Resort wyróżnił instytucje ze stolicy Dolnego Śląska w kategorii „Zarządzanie rozwojem inteligentnym”.
Raport stowarzyszenia ABSL można pobrać pod tym linkiem.
Źródło: portal internetowy tuWroclaw.com.
fot. sxc.hu.
Czy wiesz, że ...
Biomimetyka to naśladowanie przyrody. W projekcie BioMed są opracowywane inteligentne formy leków, które rozpoznają chore komórki; działanie leków jest wzorowane na zasadzie funkcjonowania wirusów, które rozpoznają a następnie infekują komórkę.
więcej informacji