Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Wrocław sercem europejskiej debaty o zrównoważonej gospodarce - podsumowanie konferencji Climate-KIC

Debaty dotyczące zrównoważonego rozwoju i gospodarki niskowęglowej, wiele pasjonujących rozmów kuluarowych z ekspertami z całej Europy - tak w skrócie można podsumować konferencję Climate-KIC. Obrady odbyły się w dniach 4-5 grudnia br. we Wrocławskim Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia. Organizatorem konferencji było Wrocławskie Centrum Badań EIT+.

Środowe obrady rozpoczęły się od panelu dyskusyjnego poświęconego Mapie Drogowej Unii Europejskiej, która zakłada, że do 2050 r. na Starym Kontynencie powstanie rozwinięta gospodarka niskowęglowa. Zaproszeni goście zastanawiali się, jak fundusze przewidziane w budżecie unijnym 2014-2020 na badania, rozwój i innowacyjność mogą przyspieszyć proces niskowęglowej przemiany. Debatę rozpoczęła Barbara Kaśnikowska, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego. Opowiadała o planach Dolnego Śląska w dziedzinie wspierania innowacyjnych projektów, mających na celu promowanie technologii sprzyjających ekologii oraz o doświadczeniach z dotychczasowej realizacji RPO 2007-2013. O planach administracji centralnej w tej dziedzinie opowiedziała zaś Małgorzata Snarska-Świderska z Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE.

Kolejna sesja panelowa poświęcona była innowacyjnym projektom wspieranym przez Climate-KIC. Tę sesję moderował dr Malte Schneider (w Climate-KIC zastępca dyrektora ds. innowacji). Jon Bloomfeld z Birmingham Science Park wspólnie z Błażejem Trzcinowiczem zaprezentował projekt "Pioneer Cities". O inicjatywie AGADAPT opowiedział dr André Chanzy z Institut National de la Recherche Agronomique (Francja). Prof. Cedo Maksimovic (Imperial College, Londyn) przedstawił projekt Blue Green Dream, a Adrian Murphy zaprezentował inicjatywę EUR-IS Industrial Symbiosis.

Kolejnym punktem środowego programu konferencji Climate-KIC we Wrocławiu były dwa warsztaty. Pierwszy z nich poświęcony był tematyce edukacji dla przedsiębiorców. Zajęcia poświęcone były m.in. programom stażowym wdrażanym przez Climate-KIC dla studentów. Opowiedzieli o nich uczestnicy tych projektów: Ognyan Iliev, Maria Peeva, Marija Stamenkovich, Oleksandr Kit i Lana Selakovic. Natomiast Nadja Dokter z EIT w Budapeszcie pokazała krótką prezentację pt. "EIT view on education".

Drugi warsztat poświęcony był tematyce edukacji profesjonalnej. Poprowadził go Richard Baker z Climate-KIC, a jego uczestnikami byli eksperci z całej Europy zaangażowani w projekt Pioneers into Practice: Oliwia Bieniek (koordynator PiP we Wrocławskim Centrum Badań EIT+), dr Anna Wieczorek (PiP Mentor, Vrije Universiteit Amsterdam, Holandia) i dr Bodnar Zsolt (dyrektor zarządzający, Chemcon Holding). A Bianca Dragomir (Valencian Energy Industries Association) opowiedziała o wspieranym przez Climate-KIC projekcie, dotyczącym odnawialnych źródeł energii.

Zajęcia warsztatowe zamknęły dwudniowe obrady we Wrocławskim Centrum Kongresowym. Aled Thomas, w Climate-KIC dyrektor ds. współpracy regionalnej, tak podsumowował wrocławską konferencję:

- To były dwa dni pełne owocnych obrad, nie tylko o samym Climate-KIC, ale przede wszystkim o możliwościach, które dajemy sobie nawzajem. Cieszę się, że mogliśmy omówić tak wiele różnych aspektów naszej działalności i potencjalnej współpracy - cieszył się  Thomas. I zapowiedział, że Climate-KIC wróci do stolicy Dolnego Śląska. - To nie jest nasz ostatni raz we Wrocławiu, wracamy tu za rok w październiku, na Festiwal Innowacji, którego już nie mogę się doczekać. Dziękuję też organizatorom konferencji. Przygotowali ją bardzo profesjonalnie, mając bardzo mało czasu na zadania organizacyjne. Ale ze swojego zadania wywiązali się perfekcyjnie - zakończył Aled Thomas.

Dyrektor Departamentu Klimatu i Energii EIT+ Cezary Lejkowski dodał:

- Dziękuję każdemu z uczestników naszej konferencji. To było wyjątkowe przeżycie, móc dyskutować z tak wieloma bardzo mądrymi ludźmi, o otwartych umysłach i pełnych chęci do tego, by dbać o otaczający nas świat.

Grudniowa konferencja Climate-KIC we Wrocławiu była pierwszym zakrojonym na tak szeroką skalę wydarzeniem o tematyce ekologicznej czy zrównoważonej gospodarce zorganizowanym w stolicy Dolnego Śląska. Jak wyjaśnia Angela Howarth, rzecznik stowarzyszenia, jego władze zdecydowały się zaprosić Wrocław do organizacji tej konferencji z kilku powodów:

- Obradując we Wrocławiu chcieliśmy otworzyć nowe możliwości współpracy z partnerami z Europy Wschodniej. Dlatego podczas sesji warsztatowych pokazywaliśmy, jak wspieramy firmy pracujące nad innowacyjnymi technologiami, np. w dziedzinie gospodarki niskowęglowej. Climate-KIC to też szeroko zakrojone programy stażowe dla studentów. Ponadto, mamy dobre doświadczenia ze współpracy z EIT+ i innymi partnerami regionalnymi z Dolnego Śląska. Dlatego zdecydowaliśmy, że Wrocław będzie idealnym gospodarzem naszej konferencji.

Przez dwa dni Wrocławskie Centrum Kongresowe przy Hali Stulecia było centralnym punktem europejskiej debaty o ekologii oraz rozwoju zrównoważonym. Podczas warsztatów, ale też w kuluarach trwały pasjonujące debaty. A ich uczestnicy wymieniali się swoimi doświadczeniami o tym, jak zmieniać miasta, regiony czy wręcz całe państwa na bardziej ekologiczne, korzystając przy tym z innowacyjnych technologii.

ZOBACZ TEŻ: Relacja z pierwszego dnia konferencji Climate-KIC we Wrocławiu.

Zdjęcia z drugiego dnia konferencji Climate-KIC we Wrocławiu:

EIT_Wroclaw's Konferencja Climate-KIC day 2 album on Photobucket

 

 

Czy wiesz, że ...

Silnik samochodu osobowego wykorzystuje ok. 30% energii zawartej w benzynie. Jedno z zadań badawczych projektu  NanoMat jest opracowanie  technologii ogniw paliwowych o wydajności ok. 80% (zamiast 100 kilometrów przejedziemy 267 km !!!).

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres