Wrocławski projekt Zielony Transfer wyróżniony w konkursie Europejskiego Funduszu Społecznego
Realizowany we Wrocławiu projekt "Zielony Transfer" został wyróżniony w konkursie "Dobre praktyki Europejskiego Funduszu Społecznego 2012". W tę inicjatywę zaangażowany był Departament Klimatu i Energii Wrocławskiego Centrum Badań EIT+.
Projekt "Zielony Transfer" był wdrażany przez Biuro współpracy z uczelniami wyższymi Urzędu Miasta. W ramach tej inicjatywy, 30 naukowców ze stolicy Dolnego Śląska otrzymało stypendium, które pozwoliło im na badania związane z technologiami pozwalającymi na redukcję tlenku węgla do środowiska. W ten sposób pracowali nad poprawą jakości życia w mieście. Stypendyści projektu podczas swoich badań współpracowali z firmami zajmującymi się innowacyjnymi technologiami mającymi chronić środowisko naturalne. W ten sposób, oprócz troski o poziom jakości życia, mogli też pracować nad usprawnianiem mechanizmów współpracy świata nauki ze światem biznesu.
W "Zielony Transfer" zaangażowany był Departament Klimatu i Energii EIT+. Pod okiem naszych ekspertów realizowano dwa projekty. Pierwszy z nich, autorstwa dr. Miłosza Grodzickiego i dr. Radosława Wasielewskiego z Instytutu Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Wrocławskiego, polegał na badaniach technologii energooszczędnych złączy na bazie węglika krzemu (SiC). Natomiast drugi realizowany był przez dr. Zbigniewa Dokurno z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. I dotyczył tematyki wartościowania kapitału naturalnego w praktyce przedsiębiorstw oraz instytucji działających na rzecz zrównoważonego rozwoju na terenie Dolnego Śląska.
W 2011 r. projekty Departamentu Klimatu i Energii EIT+ zaprezentowano w programie "Praca, biznes, innowacje" emitowanym przez TVP Wrocław:
Silnik samochodu osobowego wykorzystuje ok. 30% energii zawartej w benzynie. Jedno z zadań badawczych projektu NanoMat jest opracowanie technologii ogniw paliwowych o wydajności ok. 80% (zamiast 100 kilometrów przejedziemy 267 km !!!).