Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Wrocławskie Centrum Badań EIT+ na XV Dolnośląskim Festiwalu Nauki

To będzie prawdziwa uczta dla miłośników nauki. W dniach 21-26 września br. we Wrocławiu odbędzie się już piętnasta edycja Dolnośląskiego Festiwalu Nauki (DFN). W programie tego prestiżowego wydarzenia nie mogło zabraknąć Wrocławskiego Centrum Badań EIT+.

Odkrycia biotechnologii już teraz budzą wielki podziw ludzi na całym świecie. Ta nowoczesna nauka niesie w sobie ogromny potencjał, który pozwoli skutecznie leczyć nawet najcięższe choroby. Przykład? Kilka tygodni temu świat naukowy obiegła informacja o sukcesie badaczy ze Szwecji. Pomogli oni wyzdrowieć młodej kobiecie, usuwając jej fragment obumarłej żyły w udzie i wszczepiając w jej miejsce… żyłę wyhodowaną sztucznie z pobranych wcześniej od pacjentki komórek. A to tylko próbka możliwości oferowanych przez biotechnologię.

Dla zainteresowanych tematyką biotechnologiczną, w ramach DFN przygotowaliśmy pokaz mikrofotografii autorstwa dwóch pracowników EIT+: Marka Draba i Jerzego Gubernatora. Fotografie powstały przy użyciu skaningowego mikroskopu elektronowego. Nasi naukowcy uwiecznili na nich m.in. ludzkie tkanki i mięśnie, a także liposomy. Wszystko po to, aby goście Festiwalu mogli odkryć tajemnice komórek swojego ciała. Wystawa potrwa w dniach 21-26 września, w godz. 10-16, a jej gospodarzem będzie Wydział Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego przy ul. Przybyszewskiego 63/77.

Dolnośląski Festiwal Nauki to też doskonała okazja do tego, by zapytać uczestników, w jaki sposób badacze i przedstawiciele świata akademickiego mogą swoją pracą pomóc w podnoszeniu jakości życia we Wrocławiu. Podobny cel stawiają sobie też uczestnicy europejskiego projektu PLACES, m.in. właśnie Wrocławskie Centrum Badań EIT+. Dlatego jeden z paneli dyskusyjnych podczas DFN poświęcony będzie właśnie konsultacjom społecznym w ramach PLACES. Dyskusję zaplanowano na 25 września br. Rozpocznie się ona o godz. 14:15 i potrwa do godz. 18:30, na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego przy ul. Joliot-Curie 14 (sala 145).

Dr Cezary Iwan
z EIT+ opowie zgromadzonym gościom o naszych doświadczeniach na polu komercjalizacji wiedzy i wspieraniu rozwoju innowacyjnych przedsiębiorstw. Nie zabraknie też prezentacji naszych spółek, powołanych w ramach projektu Akcelerator EIT+. Piotr Orzechowski z firmy Infermedica zaprezentuje serwis Doktor-Medi.pl, służący jako wirtualny diagnosta medyczny. A Paweł Markowski ze spółki BOSSG & EIT+ Technologies pokaże, jak opracowana przez firmę unikalna w skali światowej ciecz niszczy dyski twarde i inne zewnętrzne nośniki danych. W programie przewidziano też debatę o strategii edukacyjnej Wrocławia, o korzyściach z budowy Planetarium, a także o zaletach i wadach energetyki jądrowej.

Szczegółowy program XV Dolnośląskiego Festiwalu Nauki (także w pliku PDF do pobrania) znajdą Państwo pod tym linkiem.

 

Czy wiesz, że ...

Polacy nie gęsi na manganie umieją pisać. Polscy naukowcy zapisali informacje na pojedynczym atomie manganu co ma duże znaczenie dla wzrostu mocy komputerów.

więcej informacji

 

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres