EIT+ || Wrocławskie Centrum Badań EIT+ współpracuje nad utworzeniem nowych Wspólnot Wiedzy i Innowacji (WWI)
Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Wrocławskie Centrum Badań EIT+ współpracuje nad utworzeniem nowych Wspólnot Wiedzy i Innowacji (WWI)

Wspólnoty Wiedzy i Innowacji (WWI) to unikatowy mechanizm Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii z Budapesztu, Å‚Ä…czÄ…cy biznes, naukÄ™, przemysÅ‚ i samorzÄ…dy. W najbliższych latach EIT poszerzy zakres ich dziaÅ‚alnoÅ›ci, tworzÄ…c wÄ™zÅ‚y tematyczne o surowcach naturalnych, żywnoÅ›ci i zdrowiu.

Eksperci WrocÅ‚awskiego Centrum BadaÅ„ EIT+ pracujÄ… nad przygotowaniem wdrażania projektów zwiÄ…zanych z dziaÅ‚alnoÅ›ciÄ… nowych Wspólnot Wiedzy i Innowacji. W piÄ…tek (25 stycznia br.) specjaliÅ›ci z caÅ‚ej Polski oraz przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego spotkali siÄ™ w Warszawie na zaproszenie Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE. W obradach udziaÅ‚ wzięła m.in. prof. Daria GoÅ‚Ä™biowska-Tataj z zarzÄ…du budapesztaÅ„skiego EIT, RafaÅ‚ Mrówka (dyrektor wÄ™zÅ‚a kolokacji KIC InnoEnergy w Krakowie) oraz Cezary Lejkowski (dyrektor Departamentu Klimatu i Energii WrocÅ‚awskiego Centrum BadaÅ„ EIT+). Zaproszeni goÅ›cie zastanawiali siÄ™ nad tym, w jaki sposób resort nauki może wspierać polskie jednostki badawcze chcÄ…ce realizować projekty w ramach nowych WWI.

WrocÅ‚awskie Centrum BadaÅ„ EIT+ wdrożyÅ‚o na Dolnym ÅšlÄ…sku szereg projektów pod egidÄ… Climate-KIC. Wiele z nich miaÅ‚o charakter pilotażowy. Nasi specjaliÅ›ci pracujÄ… też nad kolejnymi inicjatywami w zakresie klimatu i energii. Wszystko w ramach Regionalnej Wspólnota WdrożeÅ„ Innowacji (RIC), której dolnoÅ›lÄ…skim koordynatorem jest wÅ‚aÅ›nie EIT+.

- To m.in. program zarzÄ…dzania zasobami opadowymi w ramach inicjatywy Industrial Symbiosis. W Polsce jesteÅ›my pierwszÄ… instytucjÄ…, która wdraża ten projekt – opowiada Cezary Lejkowski. – Zajmujemy siÄ™ też projektem Pioneer Cities, wspóÅ‚pracujemy w ramach szeregu konsorcjów o zasiÄ™gu ogólnopolskim. Szkolimy też mÅ‚odych profesjonalistów zajmujÄ…cych siÄ™ gospodarkÄ… niskowÄ™glowÄ…, a wszystko w ramach programu Pioneers into Practice – dodaje dyrektor Departamentu Klimatu i Energii EIT+.

Dotychczas Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT) z Budapesztu powoÅ‚aÅ‚ trzy Wspólnoty Innowacji i Wiedzy: poÅ›wiÄ™conÄ… klimatowi (Climate-KIC), zrównoważonej energii (KIC InnoEnergy) oraz technologiom informacyjno-komunikacyjnym (EIT KIC ICT Labs). W dziaÅ‚alność każdej z nich zaangażowane sÄ… firmy, uczelnie oraz jednostki badawcze z caÅ‚ej Europy, dodatkowo w klimatyczny KIC angazujÄ… siÄ™ także samorzÄ…dy. Ich dziaÅ‚alność ma wspólny mianownik: realizujÄ… projekty naukowe oraz edukacyjne zwiÄ…zane z tematykÄ…, która ma ogromne znaczenie dla przyszÅ‚oÅ›ci Starego Kontynentu.

Dotychczasowe efekty ich dziaÅ‚alnoÅ›ci sÄ… na tyle korzystne, że wysocy urzÄ™dnicy Unii Europejskiej zdecydowali siÄ™ na utworzenie kolejnych wÄ™zÅ‚ów, poÅ›wiÄ™conych zagadnieniom zwiÄ…zanym z surowcami naturalnymi, żywnoÅ›ciÄ… oraz zdrowiem. W nowym budżecie Unii Europejskiej na lata 2014-2020, budapesztaÅ„ski EIT otrzyma fundusze na dziaÅ‚alność nowych WWI w ramach Programu Ramowego w zakresie BadaÅ„ i Innowacji HORYZONT 2020.

- DziÄ™ki projektowi Pioneer Cities, możemy wspólnie z innymi miastami Europy zaangażowanymi w tÄ™ inicjatywÄ™ uczyć siÄ™ od siebie, jak sprawnie i efektywnie organizować transport zbiorowy, sieci energetyczne czy też poprawiać efektywność energetyczna na przykÅ‚ad w zasobach mieszkaniowych. Z kolei program Pioneers into Practice otwiera przed mÅ‚odymi badaczami drzwi do staży zagranicznych, gdzie uczÄ… siÄ™, jak technologie gospodarki niskowÄ™glowej rozwijajÄ… np. Hiszpanie czy Anglicy. DziÄ™ki nowym Wspólnotom Wiedzy i Innowacji, polscy eksperci i naukowcy bÄ™dÄ… mogli odkryć doÅ›wiadczenie swoich zagranicznych kolegów w innych kluczowych dla Europy dziedzinach – podkreÅ›la Cezary Lejkowski.

Czy wiesz, że ...

Silnik samochodu osobowego wykorzystuje ok. 30% energii zawartej w benzynie. Jedno z zadaÅ„ badawczych projektu  NanoMat jest opracowanie  technologii ogniw paliwowych o wydajnoÅ›ci ok. 80% (zamiast 100 kilometrów przejedziemy 267 km !!!).

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum badañ i rozwoju
dolnoœl¹ski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres