Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Wrocławskie Centrum Badań EIT+ zarabia już na swoich spółkach. Duży inwestor przejął firmę Numed

Przez dwa ostatnie lata Wrocławskie Centrum Badań EIT+ prowadziło nietuzinkowe poszukiwania. Cel: zidentyfikować najlepsze w Polsce gniazda innowacji i nakłonić je do założenia spółki spin-off. Wynik: 13 spółek technologicznych których zadaniem jest opracowywanie i rozwijanie technologii – od pomysłu do prototypu. Pierwsza z nich – NuMed - właśnie została sprzedana i dzięki kolejnemu inwestorowi, funduszowi WS Investments, będzie mogła nadal dynamicznie się rozwijać.

Spółki EIT+ powstały w ramach projektu Akcelerator, który ruszył na początku 2010 r. i zakończył się w czerwcu tego roku. Zespół Akceleratora skupił się na czterech obszarach specjalizacji: biotechnologii, nanotechnologii, IT, energii. Celem projektu było powołanie spółek typu spin-off opartych na unikalnym know-how ich pomysłodawców. Dzięki środkom unijnym EIT+ mogło zaproponować najlepszym zespołom finansowanie w wysokości 200 tys. euro, które z pewnością pozwalało na rozruch działalności.

Do każdego projektu przydzielano eksperta, który dokonywał oceny przedsięwzięcia. W kolejnym etapie — preinkubacji — każdy zespół otrzymywał również wsparcie biznesowe coacha oraz specjalisty od biznesplanów a także szeroką pomoc merytoryczną - tak potrzebną w momencie tworzenia własnego biznesu. Teraz Spółki objęte są nadzorem właścicielskim. A wszystko po to, by zwiększyć prawdopodobieństwo sukcesu i zainteresować kolejnych inwestorów tworzonymi przez nie rozwiązaniami technologicznymi.

Gniazdo innowacji kluczem do sukcesu w nowych technologiach
Koncepcja gniazd innowacji to jeden z wyróżników podejścia EIT+ do zakładania spółek technologicznych. Chodzi o znalezienie zespołu badawczego, który jest na tyle kreatywny, że umiejętnie i elastycznie rozwija swoje pomysły technologiczne. Dobrze, gdy zespół ma na swoim koncie pierwsze doświadczenia związane z opracowaniem i wdrożeniem innowacyjnego rozwiązania na rynku. Pojedynczy pomysł w świecie rynku często dezaktualizuje się, stąd umiejętność dostosowywania się, szybkich korekt, zmiany kursu i bieżącej modyfikacji, jest często krytycznym czynnikiem sukcesu innowatorów. Przy ocenie projektów fachowcy z EIT+ brali pod szczególną uwagę potencjał rynkowy rozwijanych pomysłów oraz poziom ich innowacyjności.

Jedną z najważniejszych kwestii było również ocenienie, czy rozwiązują one jakiś realny problem, czy zaspokajają zidentyfikowaną potrzebę rynkową oraz jaką stanowi to wartość dodaną dla potencjalnych użytkowników. Pod uwagę brany był też etap rozwoju, na jakim znajduje się przedsięwzięcie (czas potrzebny do opracowania postaci sprzedawalnej) i zapotrzebowanie na kapitał. Weryfikowana była również atrakcyjność modelu biznesowego, wielkość i potencjał wzrostowy rynku docelowego, konkurencyjność rozwiązania oraz możliwość wyjścia z inwestycji.

13 nowych spółek i co dalej

Sukces w nowych technologiach to nie tylko zespół, pomysły, wsparcie, ale i czas. EIT+ może angażować się w założone spółki przez okres 10 lat.

- W rzeczywistości jednak zamierzamy przeprowadzać wyjścia po około trzech latach od założenia spółki, np. sprzedając ją inwestorom branżowym. Rzeczywistość jest taka, że jeżeli w ciągu dwóch lat od założenia, w spółce nie powstanie produkt lub technologia, a przynajmniej pomysł nie zostanie doprowadzony do postaci sprzedawalnej, są małe szanse na jej powodzenie. Wtedy trzeba podjąć działania aby pozyskać kolejnego inwestora lub po prostu zakończyć projekt - wyjaśnia dr Cezary Iwan, menadżer ds. inwestycji we Wrocławskim Centrum Badań EIT+. - Warto zaznaczyć, że jesteśmy zobowiązani do reinwestowania środków pozyskanych po wyjściu z danej spółki, a to szansa na inwestycje w kolejne dobre innowacyjne pomysły. W ciągu pięciu lat mamy obowiązek również nadzorować utworzone spółki i wspierać je pod kątem poszukiwania kolejnych inwestorów – dodaje dr Iwan.

Profile wszystkich utworzonych dotychczas przez WCB EIT+ spółek są bardzo różne. Zainwestowano m.in. w profesjonalne laboratorium specjalizujące się w badaniach i projektach ergonomicznych oraz marketingowych w oparciu o badania neuropsychologiczne o nazwie Simply User; w technologię chemicznego niszczenia dysków twardych komputerów o nazwie BOSSG & EIT+ Technologies Sp. z o. o., czy w innowacyjny serwis internetowy Doktor-Medi.pl, który jest nie tylko alternatywą dla istniejących stron poświęconych zdrowiu, ale również zupełnie nowym rozwiązaniem oferującym szybki dostęp do rzetelnej i sprawdzonej przez lekarzy wiedzy medycznej.

Generalnie spółki utworzone w ramach Akceleratora mają dwa modele komercjalizacyjne. Jeden polega na wdrożeniu przez nie innowacyjnego rozwiązania, a drugi na doprowadzeniu technologii do poziomu akceptowanego przez prywatnych inwestorów jak w przypadku NuMed.

***

Spółka Numed powstała w wyniku dofinansowania Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ w ramach realizacji działania 3.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka pt. Akcelerator EIT+ spółek innowacyjnych o hybrydowym profilu branżowym. Dzięki otrzymanemu wsparciu inwestycyjnemu prywatnego funduszu - WS Investments - spółka może kontynuować działania rozwojowe nad opracowanym urządzeniem. Wielki sukces w postaci pozyskania inwestora to zasługa Profesora Przemysława Łosia oraz całego zespołu NuMed, który doprowadził do międzynarodowego zgłoszenia patentowego i stworzenia działającego prototypu urządzenia do bezinwazyjnej diagnozy próchnicy wtórnej.

Urządzenie w ubiegłym roku zostało nagrodzone srebrnym medalem Brussels Innova, na Międzynarodowych Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik „Brussels Innova” oraz  prezentowane podczas elitarnej wystawy w Parlamencie Europejskim.

ZOBACZ TEŻ: Strona internetowa spółki Numed.

Czy wiesz, że ...

Wirusy mają wielkość od 30-300nm, natomiast w projekcie BioMed opracowuje się terapię  poprzez modulacje aktywności katalitycznej RNA.

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres