Wybitni eksperci i dyskusje o innowacjach. Międzynarodowa konferencja "Vail Europe 2012" w Kampusie Pracze EIT+
|
Światowej sławy chirurg i transplantolog prof. Maria Siemionow wspólnie z wybitnymi ekspertami z całego świata przez dwa dni będzie dyskutować w Kampusie Pracze EIT+ o rozwoju innowacji i technologii. W dniach 22-24 maja br. w naszej siedzibie odbędzie się pierwsza edycja międzynarodowej konferencji „Vail Europe 2012”.
Organizowana przez nas konferencja „Vail Europe 2012” wzorowana jest na prowadzonych w Stanach Zjednoczonych i cieszących się dużą popularnością warsztatach „Vail US”.
Jak sprzyjać innowacyjności i jak wspierać polsko-amerykańskie projekty rozwojowe?
Tematem przewodnim debaty naszych gości będzie “Innowacyjność oraz wyzwania w obszarze infrastruktur krytycznych na etapie ożywienia gospodarczego”. Uczestnicy konferencji będą się zastanawiać nad zagadnieniami dotyczącymi globalnej gospodarki, światowej recesji, budowania innowacji społecznej oraz roli, jaką w tych obszarach mają do odegrania Stany Zjednoczone i Polska. Poruszą też zagadnienia dotyczące sposobów sprzyjania jakościowej zmianie we współpracy sektora innowacyjnego biznesu największej gospodarki świata z najszybciej rozwijającą się gospodarką Unii Europejskiej.
Światowej klasy eksperci na Praczach Odrzańskich we Wrocławiu
W 2008 r. prof. Maria Siemionow, wspólnie z liczącym 50 osób zespołem z University of Cleveland (USA), przeprowadziła historyczny zabieg chirurgiczny, czyli pierwszą całkowitą transplantację twarzy. Operacja trwała 22 godziny, a dzięki niej Amerykanka Connie Culp odzyskała twarz, którą straciła w wyniku postrzału z bliskiej odległości. Ten sukces przeszedł do historii jako jedno z największych wydarzeń w dziejach medycyny.
Podczas wykładu w ramach konferencji "Vail Europe 2012", zaplanowanego 23 maja br., prof. Maria Siemionow opowie o innowacjach w chirurgii, a także o swoich doświadczeniach w kreowaniu współpracy polsko-amerykańskiej. Wybitna uczona ma na tym polu duże doświadczenie. Od lat współpracuje z Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu, a dzięki jej wsparciu i zaangażowaniu ponad 20 utalentowanych naukowców z Polski odbyło staż w University of Cleveland.
Obok prof. Marii Siemionow, w naszej konferencji udział weźmie także wielu wybitnych naukowców i ekspertów z całego świata. Będziemy gościć wielokrotnie nagradzanych specjalistów, cieszących się globalną renomą. To m.in. prof. Michał Yaszemski (znakomity naukowiec z Mayo Clinic z Rochester w USA, profesor ortopedii i bioinżynierii, dyrektor inżynierii tkankowej oraz Laboratorium Biomateriałów), prof. Marek Konarzewski (radca naukowy-minister, kierownik Wydziału Nauki, Edukacji i Technologii Ambasady RP w USA), prof. Mariusz Ratajczak (University of Louisville, USA), Janusz Liberkowski (przedsiębiorca i wynalazca pracujący w sercu światowej gospodarki innowacyjnej, czyli w amerykańskiej Dolnie Krzemowej w Kalifornii), prof. Tomasz Mroczkowski (American University, Waszyngton, USA) i prof. Piotr Moncarz (Stanford University, USA).
Inicjatywa Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ prowadzona jest we współpracy z prof. Andrzejem Rucińskim, założycielem i dyrektorem Laboratorium Niezawodności Infrastruktur Krytycznych na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki oraz Centrum Nauk Kosmicznych University of New Hampshire (USA), a także przedstawicielem IEEE Computer Society's Design Automation Technical Committee. Natomiast program konferencji przygotowaliśmy wspólnie z prof. Raymondem L. Barrettem z IEEE Consultants Network of New Hampshire (USA).
Naszą konferencję adresujemy do przedstawicieli ośrodków akademickich (m. in. Mayo Clinic, MIT), biznesu (m. in. IBM, AMD, Intel, HS), instytucji państwowych (Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości), polskich i amerykańskich instytucji oraz agencji rządowych, a także do reprezentantów samorządu regionalnego.
Promocja polskiej myśli technicznej na międzynarodową skalę
Konferencja "Vail Europe 2012" ma na celu stworzenie i umocnienie sieci relacji pomiędzy specjalistami z różnych obszarów nauki i przemysłu, wzmocnienie kontaktów badawczych między Polską i USA. Chcemy też promować polską myśl technologiczną i nadać jej wymiar globalny. Umożliwi również nawiązanie nowych kontaktów i otworzy możliwości współpracy, poprzez prowadzenie multidyscyplinarnych projektów naukowych o międzynarodowym wymiarze, przyczyniając się też do zwiększenia liczby wdrożeń ich rezultatów do praktyki.
Wrocławskie Centrum Badań EIT+, realizując największy w Polsce projekt inwestycyjny w obszarze B+R na Kampusie Pracze oraz rozwijając relacje międzynarodowe i współpracę z gospodarką w ramach licznych projektów naukowo-technologicznych, staje się poważnym partnerem rozwijającym w Polsce sektor innowacyjnej gospodarki oraz integrującym zespoły badawcze z rozmaitych dziedzin (biotechnologia, medycyna, nanotechnologie, telekomunikacja).