Wybitny fizyk, twórca diod LED prof. Shuji Nakamura we Wrocławiu
|
W dniach 12-15 września br., na zaproszenie Prezydenta Miasta Rafała Dutkiewicza oraz Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Marka Bojarskiego, przyjedzie do Wrocławia światowej sławy fizyk prof. Shuji Nakamura. Organizatorami spotkania są Wrocławskie Centrum Badań EIT+ oraz Uniwersytet Wrocławski.
Otwarty wykład dla mieszkańców Wrocławia
Profesor Nakamura odwiedzi Wrocław przede wszystkim po to, aby wygłosić na Uniwersytecie Wrocławskim wykład otwarty dla mieszkańców miasta na temat półprzewodnikowych źródeł światła i przybliżyć nam historię oraz rozwój oświetlenia LED-owego na świecie.
Profesor odwiedzi również Kampus Pracze i spotka się z grupami badawczymi realizującymi projekty z zakresu nanotechnologii. Będzie to znakomita okazja dla naszego miasta oraz dla organizatorów wizyty do nawiązania bliższej współpracy w tych obszarach badań.
Otwarty dla wszystkich i bezpłatny wykład odbędzie się w dniu 13 września br. o godz. 10 w sali im. J. Rzewuskiego na Wydziale Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego (Pl. Maxa Borna 9; na końcu tekstu znajdą Państwo dokładną lokalizację na mapie).
Wszystkich mieszkańców serdecznie na niego zapraszamy, ponieważ będzie to jedyna i niepowtarzalna okazja, aby dowiedzieć się czym jest oświetlenie LED-owe, jak długo może świecić typowa dioda, dlaczego działa odtwarzacz Blu-ray i HD DVD oraz jak zastosować LED-y przy projektowaniu oświetlenia naszego mieszkania, aby zwiększyć jego energooszczędność.
Następca Edisona
W 2011 r. prof. Nakamura był kandydatem do Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki za wynalezienie niebieskiej diody LED. O samym profesorze mówi się, że jest „pogromcą natury i następcą Edisona”. Jego wynalazki są na tyle niezawodne i energooszczędne, że powoli zastępują tradycyjną żarówkę Thomasa Edisona i pozwalają zaoszczędzić miliardy dolarów na kosztach energii elektrycznej.
Oświetlenie LED-owe dla każdego
Shuji Nakamura jest profesorem University of California. Od wielu lat zajmuje się badaniami laserów diodowych. Laureat wielu nagród m.in. Millennium Technology Prize za swoją pracę nad diodami emitującymi światło. Naukowiec ma także swój wkład w opracowanie niebieskiego lasera, używanego w urządzeniach Blu-ray i HD DVD.
Badania prowadzone przez profesora Nakamurę przyczyniły się między innymi do stworzenia pierwszego niebieskiego lasera oraz rozwoju prac nad diodami typu LED i diodami laserowymi. Zaowocowały intensyfikacją prac nad półprzewodnikowymi źródłami światła, które mogą zastąpić tradycyjne żarowe. Prace profesora Nakamury pozwoliły na wykorzystanie niebieskiego lasera do zagęszczenia zapisu danych na nośnikach optycznych, na upowszechnienie nowych źródeł światła oraz na zastosowanie laserów w badaniach spektroskopowych i medycznych.
Miejsce wykładu prof. Shuji Nakamury na mapie Google:
Wyświetl większą mapę
Czy wiesz, że ...
Biomimetyka to naśladowanie przyrody. W projekcie BioMed są opracowywane inteligentne formy leków, które rozpoznają chore komórki; działanie leków jest wzorowane na zasadzie funkcjonowania wirusów, które rozpoznają a następnie infekują komórkę.
więcej informacji