Wybitny fizyk, twórca diod LED prof. Shuji Nakamura we Wrocławiu
|
W dniach 12-15 września br., na zaproszenie Prezydenta Miasta Rafała Dutkiewicza oraz Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Marka Bojarskiego, przyjedzie do Wrocławia światowej sławy fizyk prof. Shuji Nakamura. Organizatorami spotkania są Wrocławskie Centrum Badań EIT+ oraz Uniwersytet Wrocławski.
Otwarty wykÅ‚ad dla mieszkaÅ„ców WrocÅ‚awia
Profesor Nakamura odwiedzi WrocÅ‚aw przede wszystkim po to, aby wygÅ‚osić na Uniwersytecie WrocÅ‚awskim wykÅ‚ad otwarty dla mieszkaÅ„ców miasta na temat póÅ‚przewodnikowych źródeÅ‚ Å›wiatÅ‚a i przybliżyć nam historiÄ™ oraz rozwój oÅ›wietlenia LED-owego na Å›wiecie.
Profesor odwiedzi również Kampus Pracze i spotka siÄ™ z grupami badawczymi realizujÄ…cymi projekty z zakresu nanotechnologii. BÄ™dzie to znakomita okazja dla naszego miasta oraz dla organizatorów wizyty do nawiÄ…zania bliższej wspóÅ‚pracy w tych obszarach badaÅ„.
Otwarty dla wszystkich i bezpłatny wykład odbędzie się w dniu 13 września br. o godz. 10 w sali im. J. Rzewuskiego na Wydziale Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego (Pl. Maxa Borna 9; na końcu tekstu znajdą Państwo dokładną lokalizację na mapie).
Wszystkich mieszkaÅ„ców serdecznie na niego zapraszamy, ponieważ bÄ™dzie to jedyna i niepowtarzalna okazja, aby dowiedzieć siÄ™ czym jest oÅ›wietlenie LED-owe, jak dÅ‚ugo może Å›wiecić typowa dioda, dlaczego dziaÅ‚a odtwarzacz Blu-ray i HD DVD oraz jak zastosować LED-y przy projektowaniu oÅ›wietlenia naszego mieszkania, aby zwiÄ™kszyć jego energooszczÄ™dność.
Następca Edisona
W 2011 r. prof. Nakamura byÅ‚ kandydatem do Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki za wynalezienie niebieskiej diody LED. O samym profesorze mówi siÄ™, że jest „pogromcÄ… natury i nastÄ™pcÄ… Edisona”. Jego wynalazki sÄ… na tyle niezawodne i energooszczÄ™dne, że powoli zastÄ™pujÄ… tradycyjnÄ… żarówkÄ™ Thomasa Edisona i pozwalajÄ… zaoszczÄ™dzić miliardy dolarów na kosztach energii elektrycznej.
Oświetlenie LED-owe dla każdego
Shuji Nakamura jest profesorem University of California. Od wielu lat zajmuje siÄ™ badaniami laserów diodowych. Laureat wielu nagród m.in. Millennium Technology Prize za swojÄ… pracÄ™ nad diodami emitujÄ…cymi Å›wiatÅ‚o. Naukowiec ma także swój wkÅ‚ad w opracowanie niebieskiego lasera, używanego w urzÄ…dzeniach Blu-ray i HD DVD.
Badania prowadzone przez profesora NakamurÄ™ przyczyniÅ‚y siÄ™ miÄ™dzy innymi do stworzenia pierwszego niebieskiego lasera oraz rozwoju prac nad diodami typu LED i diodami laserowymi. ZaowocowaÅ‚y intensyfikacjÄ… prac nad póÅ‚przewodnikowymi źródÅ‚ami Å›wiatÅ‚a, które mogÄ… zastÄ…pić tradycyjne żarowe. Prace profesora Nakamury pozwoliÅ‚y na wykorzystanie niebieskiego lasera do zagÄ™szczenia zapisu danych na noÅ›nikach optycznych, na upowszechnienie nowych źródeÅ‚ Å›wiatÅ‚a oraz na zastosowanie laserów w badaniach spektroskopowych i medycznych.
Miejsce wykładu prof. Shuji Nakamury na mapie Google:
Wyświetl większą mapę
Czy wiesz, że ...
Wirusy mają wielkość od 30-300nm, natomiast w projekcie BioMed opracowuje się terapię poprzez modulacje aktywności katalitycznej RNA.
więcej informacji