Wykrycie bakterii dzięki nanoczujnikowi grafenowemu wytatuowanemu na zębach
|
Kilka lat temu przeprowadzono badanie w celu opracowania nanomateriaÅ‚u, dziÄ™ki któremu leczenie kanaÅ‚owe może okazać siÄ™ zbÄ™dne. Przyjrzyjmy siÄ™ wiÄ™c najnowszej nanotechnologii wykorzystywanej w leczeniu zÄ™bów. Technologia, o której mowa to nanoczujnik wykonany z grafenu, który może wykryć bakterie w jamie ustnej, kiedy czujnik jest niejako wytatuowany na naszych zÄ™bach. Okazuje siÄ™, że nanoczujnik wykrywa bakteriÄ™, którÄ… nie jest bakteriÄ… Streptococcus mutans, czyli gÅ‚ównÄ… przyczynÄ… próchnicy.
To badanie, co prawda zostaÅ‚o pierwotnie opublikowane w dzienniku Nature Communications, jednak nie jest w stanie pomóc w zwalczeniu próchnicy, ale za to może stanowić metodÄ™ wykorzystywanÄ… do monitorownia stanu zdrowia. Badacze z Tufts University i Princeton University opracowali metodÄ™ na umieszczenie bezprzewodowych nanoczujników grafenowych na materiaÅ‚ach biologicznych wykorzystujÄ…c absorpcjÄ™ jedwabiu.
Manu S Mannoor, absolwent Princeton University i pierwszy autor pracy mówi: „W naszej pracy przedstawiamy jak można nadrukować grafen na jedwabiu rozpuszczalnym w wodzie. To z kolei umożliwia biotransfer i bezpoÅ›redni kontakt nanoczujników grafenowych z szeregiem substratów, w tym tkanek biologicznych i kroplówek, które zapewniajÄ… monitorowanie in situ i wykrycie zakażenia bakteryjnego czy infekcji.”
KluczowÄ… kwestiÄ… wydaje siÄ™ tutaj zastosowanie cienkich warstw jedwabiu. Mannoor w artykule na Nanowerk wyjaÅ›nia: „Najpierw nadrukowaliÅ›my nanoczujniki grafenowe na substratach cienkowarstwowych wykonanych z jedwabiu rozpuszczalnego w wodzie. NastÄ™pnie grafen jest Å‚Ä…czony za pomocÄ… elektrod palczastych, które jednoczeÅ›nie majÄ… wzór solenoidy. Ostatecznie, ta mieszana struktura skÅ‚adajÄ…ca siÄ™ z grafenu, elektrody i jedwabiu zostaje przeniesiona na biomateriaÅ‚y, takie jak szkliwo zÄ™bowe lub tkankÄ™. Potem nastÄ™puje funkcjonalizacja z grafenem dwuczynnoÅ›ciowym - grupami funkcyjnymi biorozpoznawania Adenozynomonofosforanu.”
ŹródÅ‚o: nanonet.pl.
Czy wiesz, że ...
Wirusy mają wielkość od 30-300nm, natomiast w projekcie BioMed opracowuje się terapię poprzez modulacje aktywności katalitycznej RNA.
więcej informacji