EIT+ || Wyrównane arkusze grafenu nadzieją dla chipów 3D
Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Naukowcy z Uniwersytetu Manchester wykorzystali nowÄ… metodÄ™ obrazowania, majÄ…cÄ… na celu wizualizacjÄ™ pojedyÅ„czych arkuszy grafenu w warstwowo izolowanym stosie arkuszy. Badanie wykazaÅ‚o, iż każda poszczególna warstwa grafenu, w niniejszej strukturze stosu, jest idealnie wyrównana. Nawet gdy skÅ‚ada siÄ™ ona z 10 warstw, grafen nie poddaje siÄ™ znieksztaÅ‚ceniom.

ynik ten pokazuje, iż warstwowe nakÅ‚adanie na siebie arkuszy grafenu wcale nie pogarsza ich wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci, dajÄ…c przez to możliwość tworzenia wielce udoskonalonych, pod wzglÄ™dem szybkoÅ›ci przetwarzania lub magazynowania pamiÄ™ci, trójwymiarowych chipów (w porównaniu do uprzednich ich dwuwymiarowych odpowiedników).

Technika obrazowania wykorzystaÅ‚a zogniskowanÄ… wiÄ…zkÄ™ jonów w celu nakierowania jonów galu na stos. Jony zostaÅ‚y wprowadzone do materiaÅ‚u, zaÅ› po usuniÄ™ciu części, zostaÅ‚a ona zobrazowana na poziomie atomowym za pomocÄ… mikroskopu elektronowego.

ŹródÅ‚o: nanonet.pl.

 

Czy wiesz, że ...

Silnik samochodu osobowego wykorzystuje ok. 30% energii zawartej w benzynie. Jedno z zadaÅ„ badawczych projektu  NanoMat jest opracowanie  technologii ogniw paliwowych o wydajnoÅ›ci ok. 80% (zamiast 100 kilometrów przejedziemy 267 km !!!).

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum badañ i rozwoju
dolnoœl¹ski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres