EIT+ || Wywiad z prof. Detlefem Hommlem - koordynatorem projektu NanoMat
Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Wywiad z prof. Detlefem Hommlem - koordynatorem projektu NanoMat

Zapraszamy do lektury wywiadu z prof. Detlefem Hommlem, który we WrocÅ‚awskim Centrum BadaÅ„ EIT+ jest koordynatorem projektu badawczego NanoMat.

Alicja Kliber (EIT+): - Panie Profesorze, w Pana biografii wyczytaÅ‚am, że jest Pan fizykiem, profesorem Uniwersytetu w Bremie. Co leży w gÅ‚ównym polu Pana zainteresowaÅ„ naukowych?
Prof. Detlef Hommel, koordynator projektu badawczego NanoMat: Przede wszystkim od siedemnastu lat jestem zwiÄ…zany z Uniwersytetem w Bremie. ProwadzÄ™ katedrÄ™ fizyki póÅ‚przewodników, w szczególnoÅ›ci optoelektroniki epitaksji. Ta specjalizacja okreÅ›la wÅ‚aÅ›ciwe gÅ‚ówne pola moich zainteresowaÅ„ naukowych. ZajmujÄ™ siÄ™ pewnÄ… częściÄ… fizyki ciaÅ‚a staÅ‚ego, z punktu widzenia doÅ›wiadczalnego, ponieważ optoelektronika to sÄ… póÅ‚przewodnikowe przyrzÄ…dy, które przetwarzajÄ… prÄ…d w Å›wiatÅ‚a widzialne. Mnie i mój zespóÅ‚ badawczy interesujÄ… zwÅ‚aszcza emitery krótkofalowe, to znaczy takie, które Å›wiecÄ… w zielonym, niebieskim, aż do fioletowego obszaru spektralnego. Ale nie tylko emitery, także sensory, co skutkować może, mam nadziejÄ™, rozszerzeniem naszych badaÅ„ o dziedziny zwiÄ…zane z  przetwarzaniem energii sÅ‚onecznej.

Rozumiem, że kieruje Pan zespoÅ‚em badawczym, który prowadzi w powyższym zakresie doÅ›wiadczenia i badania?
OczywiÅ›cie, pracujÄ™ z caÅ‚ym zespoÅ‚em, w którym zatrudnieni sÄ… obecnie dwaj inżynierowie, jeden technik oraz oÅ›miu doktorantów. PomagajÄ… nam również studenci w ramach swoich prac magisterskich, badajÄ…c i częściowo wytwarzajÄ…c struktury niskowymiarowe. Oprócz tego prowadzÄ™ dziaÅ‚alność edukacyjnÄ…. Jestem mocno zaangażowany w kursy podstawowe oraz w specjalistyczne wykÅ‚ady z mojej dziedziny.

Panie Profesorze, mówi Pan Å›wietnie po polsku. SkÄ…d tak doskonaÅ‚a znajomość jÄ™zyka?
DziÄ™kuje bardzo. MuszÄ™ podkreÅ›lić, że zawdziÄ™czam Polsce wiele rzeczy, gdyż wÅ‚aÅ›nie tu „wychowaÅ‚em” siÄ™ naukowo. StudiowaÅ‚em w Polsce – najpierw dwa lata w Lublinie, potem cztery lata w Warszawie na tamtejszym Uniwersytecie, potem zrobiÅ‚em w Warszawie doktorat, wiÄ™c spÄ™dziÅ‚em tu 10 lat. A teraz jeszcze część mojej rodziny mieszka w Polsce, zatem kontakt mam bardzo Å›cisÅ‚y. W moim domu mówi siÄ™ po polsku, zmuszony jestem zatem posÅ‚ugiwać siÄ™ polskim jÄ™zykiem, a nie jest to Å‚atwe! (Å›miech)

WybraÅ‚ Pan miejsce studiów w Polsce. SkÄ…d ta decyzja? W tamtym okresie nie byliÅ›my przecież „otwartym krajem”…
PochodzÄ™ ze wschodniej części Niemiec, z byÅ‚ego NRD, ale z regionu historycznie należącego do Dolnego ÅšlÄ…ska, który traktujÄ™ jak swojÄ… „maÅ‚Ä… ojczyznÄ™”. Gdy wtedy chciaÅ‚o siÄ™ studiować za granicÄ…, możliwoÅ›ci byÅ‚y ograniczone. Można byÅ‚o wybrać uczelnie w ZwiÄ…zku Radzieckim. MajÄ…c do wyboru ten kraj a PolskÄ™, wybór byÅ‚ dla mnie oczywisty. Tu byÅ‚o wzglÄ™dnie liberalnie i bliżej do domu.

Jak to się stało, że pojawił się Pan we Wrocławskim Centrum Badań EIT+? Jak dowiedział się Pan o inicjatywie utworzenia Kampusu Pracze?
Nie wiem, jak to siÄ™ staÅ‚o (Å›miech). Ale mówiÄ…c poważnie, nawiÄ…zaÅ‚em kontakt z EIT+ dziÄ™ki mojemu byÅ‚emu promotorowi naukowemu, u którego pisaÅ‚em magisterium, a potem byÅ‚em jego pierwszym doktorantem. To prof. Jerzy Langer, który jest niezÅ‚omnym orÄ™downikiem idei EIT+, blisko zwiÄ…zanym z WrocÅ‚awiem. DowiedziaÅ‚em siÄ™ od niego o tej inicjatywie, przyjechaÅ‚em tu i stwierdziÅ‚em, że to miejsce jest tym, które da mi możliwość peÅ‚nego wykorzystania moich kompetencji i doÅ›wiadczeÅ„, zwiÄ…zanych z budowÄ… laboratoriów, ich specjalistycznego wyposażenia oraz badaÅ„ prowadzonych w mojej dziedzinie naukowej.

Poza tym, ważnym aspektem jest dla mnie wymiar sentymentalny. ChcÄ™ odwdziÄ™czyć siÄ™ Polsce za wszystko, czego siÄ™ tu nauczyÅ‚em, sÅ‚użąc jej swÄ… wiedzÄ… i umiejÄ™tnoÅ›ciami. MogÄ™ również przyczynić siÄ™ do rozwoju EIT+ dziÄ™ki swoim kontaktom w Å›wiecie naukowym, znajomoÅ›ciÄ… jÄ™zyka niemieckiego oraz zasobami dotyczÄ…cymi możliwoÅ›ci wspóÅ‚pracy z instytucjami, zwÅ‚aszcza w Niemczech.

Jak ocenia Pan ideę utworzenia Kampusu Pracze? Czy widzi Pan zapotrzebowanie na tego typu projekt i popyt na taki rodzaj działalności?
OczywiÅ›cie, że tak. Uważam, że jest to wielka sprawa! I muszÄ… to wszyscy dostrzec i zrozumieć. W Polsce nie ma wielkich laboratoriów, interdyscyplinarnych, z potężnymi możliwoÅ›ciami, odpowiednio nowoczeÅ›nie wyposażonych. Jestem zatem przekonany, że na Kampusie Pracze powstaje coÅ› unikalnego. A to pozwala na szerokÄ… kooperacjÄ™ z oÅ›rodkami na caÅ‚ym Å›wiecie, daje możliwość, w jednym miejscu, skoncentrować różne dyscypliny i wykonywać rozmaite badania, które w efekcie pozwalajÄ… osiÄ…gnąć przewagÄ™ technologicznÄ…. Kluczem do sukcesu jest jednak Å›wiadomość szerokiej perspektywy dziaÅ‚aÅ„, trzeba siÄ™ nauczyć patrzeć dalej, poza „wÅ‚asny ogródek i pÅ‚ot”, poza wÅ‚asnÄ… uczelniÄ™, poza lokalne ukÅ‚ady i zobowiÄ…zania, trzeba siÄ™ otworzyć. Dlatego EIT+ jest olbrzymiÄ… szansÄ… dla WrocÅ‚awia i Dolnego ÅšlÄ…ska! I w żadnym wypadku ta idea nie stoi w sprzecznoÅ›ci z misjami uczelni, nie jest ich konkurencjÄ…, a partnerem i wspóÅ‚pracownikiem z potencjaÅ‚em. I to jest podstawa wspólnego sukcesu, na którym, z pewnoÅ›ciÄ…, wszyscy skorzystajÄ….

Czym dokÅ‚adnie zajmuje siÄ™ projekt Nanomat, którego jest Pan koordynatorem?
Jestem doradcÄ…, konsultantem i koordynatorem merytorycznym. Ale nie tylko. Posiadam bowiem szerokie doÅ›wiadczenie w tej dziedzinie, które chcÄ™ przekazać. ZdajÄ™ sobie jednak sprawÄ™, że muszÄ™ wielu rzeczy siÄ™ jeszcze nauczyć, bowiem zaÅ‚ożenia realizacyjne projektu sÄ… znacznie szersze niż fizyka póÅ‚przewodników. To tylko jeden z wÄ…tków. Projekt obejmuje również wspóÅ‚pracÄ™ ze specjalistami z dziedziny chemii, biofizyki, caÅ‚ego obszaru nauk przyrodniczych.

TraktujÄ™ to jako wyzwanie dla siebie. Moja rola zwiÄ…zana jest Å›ciÅ›le z planowaniem ukÅ‚adu laboratoriów, ich wyposażeniem, ocenÄ… projektów. PeÅ‚niÄ™ trochÄ™ funkcjÄ™ stratega. Należy siÄ™ bowiem zastanowić jakie przyjąć kierunki rozwoju, Å›ledzić Å›wiatowe trendy naukowe, oceniać co jest aktualne, a co nie. CiÄ…gle pamiÄ™tam, że przecież EIT+ to nie instytucja badawcza, ale przede wszystkim komercjalizacja badaÅ„, czyli wdrożenia, patenty, przekazywanie wyników badaÅ„ do przemysÅ‚u. To jest gÅ‚ówne nasze zadanie, kooperacja z biznesem, którego realizacji, wedÅ‚ug mnie, w Polsce brakuje. KwalifikujÄ™ zatem i oszacowujÄ™ projekty, których wartoÅ›ciÄ… jest zdolność komercjalizacyjna.

ChciaÅ‚bym przy tej okazji powiedzieć parÄ™ sÅ‚ów o projekcie NanoMat, które pokażą jak szeroko traktuje on powyższe zagadnienia. GÅ‚ówne z nich zawiera siÄ™ w ogólnym haÅ›le: „RozwiniÄ™cie podstawowych technologii w dziedzinie nanomateriaÅ‚ów do innowacyjnych wdrożeÅ„, przyrzÄ…dów i procesów”. Blisko wspóÅ‚pracujemy z Instytutami z Uniwersytetu WrocÅ‚awskiego, Politechniki WrocÅ‚awskiej, Akademii Medycznej we WrocÅ‚awiu, Uniwersytetu Przyrodniczego, Instytutem Niskich Temperatur i BadaÅ„ Strukturalnych PAN we WrocÅ‚awiu, Instytutem Elektrotechnicznym we WrocÅ‚awiu, Instytutem Metali Nieżelaznych w Gliwicach, Uniwersytetem w Bremie. Obecnie realizujemy 11  zadaÅ„ i tematów, w tym m.in. MateriaÅ‚y i nanomateriaÅ‚y dla fotoniki, mikro- i nanoelektroniki oraz sensorów, Funkcjonalne materiaÅ‚y polimerowe, Nanokompozyty i materiaÅ‚y typu SMART, Pierwiastki rzadkie ich zwiÄ…zki jako materiaÅ‚y wyjÅ›ciowe do zastosowaÅ„ w elektronice, fotonice i sensoryce, MateriaÅ‚y i technologie dla zaawansowanych systemów magazynowania i konwersji energii, Wykorzystanie metod elektrycznych, spektroskopowych i optycznych w biodetekcji i bioobrazowaniu, Technologie zwiÄ…zane z mikroobróbkÄ… laserowÄ… i ich zastosowania, NanomateriaÅ‚y wytwarzane technologiÄ… zol-żel przeznaczone do zastosowaÅ„ medycznych  i czujnikowych, Nanokompozyty polimerowe i ceramiczne dla zastosowaÅ„ elektrotechnicznych.

PragnÄ™ podkreÅ›lić, że wciąż jesteÅ›my otwarci na nowe pomysÅ‚y i inicjatywy badawcze. Do koÅ„ca 2013 r. powstanÄ… nowe laboratoria, w których wszystkie powyższe badania, wraz z nowymi, bÄ™dziemy przeprowadzać samemu. I tu muszÄ™ stanowczo podkreÅ›lić, że nasze laboratoria absolutnie nie stanowÄ… konkurencji, wbrew temu, co sugerujÄ… niektóre Uczelnie. WrÄ™cz przeciwnie!  Możemy doskonale siÄ™ uzupeÅ‚niać i wymieniać doÅ›wiadczeniem i wiedzÄ…, co da pozytywny efekt synergii.

Ma Pan szerokie kontakty w caÅ‚ym Å›wiecie naukowym. WspóÅ‚pracowaÅ‚ Pan z uczelniami m.in. w Japonii i USA. Doskonale zna Pan system niemiecki.  Jak Pan ocenia polskÄ… naukÄ™ pod wzglÄ™dem rozwoju i perspektyw oraz funkcjonowanie uczelni?
To trudne pytanie. WidzÄ™ wiele zalet polskiego systemu, jak również dostrzegam kilka jego uÅ‚omnoÅ›ci. Najbardziej ceniÄ™ polskÄ…, doskonale wyksztaÅ‚conÄ… mÅ‚odÄ… kadrÄ™ naukowÄ…, która „wykluwa siÄ™” z wysokiego poziomu nauczania. To ludzie z potencjaÅ‚em, otwarte umysÅ‚y, wysoko wykwalifikowani. Nie mam co do tego żadnych wÄ…tpliwoÅ›ci i znam wiele takich przykÅ‚adów. Oprócz tego, w porównaniu do uczelni zagranicznych, na polskich kierunkach technicznych, jest dużo wiÄ™cej studentek, co jest dużym plusem, który pokazuje, że nauki przyrodnicze i Å›cisÅ‚e sÄ… dostÄ™pne i otwarte na polskich uczelniach i nie ma mentalnych hamulców do ich studiowania, co czÄ™sto spotykam w Niemczech.

Z uÅ‚omnoÅ›ci mogÄ™ wymienić  wyposażenie laboratoriów i pracowni badawczych przy polskich uczelniach, które nie jest na takim poziomie, jaki powinien być. To nie krytyczna uwaga, to spostrzeżenie, które mam. Poza tym, na polskich uczelniach jest znacznie wiÄ™cej profesorów, niż na Zachodzie.  W Niemczech jest Ich znacznie mniej, przy czym każdy Profesor posiada swoja katedrÄ™ i dużą grupÄ™ wspóÅ‚pracowników. To pozwala na Å‚atwiejsze i efektywniejsze pozyskiwanie Å›rodków do zainwestowania w badania, aparaturÄ™ itp., gdyż decyzjÄ™ podejmuje siÄ™ samodzielnie. W Polsce grupy sÄ… mniejsze i Profesorowie najpierw musza siÄ™ wspólnie zebrać,  by móc decydować o inwestycjach, zakupach. To rozdrobnienie wydÅ‚uża  w czasie wiele rozstrzygnięć. Bardzo pozytywnie należy popatrzeć na fakt, że w Polsce, na uczelniach jest silne zaplecze administracyjno-techniczne. Gdzie indziej tego nie ma, a ono bardzo uÅ‚atwia, wspomaga i przyspiesza pracÄ™. W Niemczech funkcjonuje przede wszystkim forma zatrudnienia na kontraktach czasowych, i o ile mi wiadomo, jest to zachÄ™cajÄ…ce i predestynujÄ…ce do rozwoju. Czasem, bowiem, taka staÅ‚ość i pewność zatrudnienia nie wpÅ‚ywa na progres dziaÅ‚aÅ„, a motywacja do podejmowania wyzwaÅ„ może ulec zmianie…


PodsumowujÄ…c, polska nauka posiada bardzo duży potencjaÅ‚! Wskazane przeze mnie, troszkÄ™ krytycznie, przyczyny, jeszcze bardziej utierdzaja mnie w przekonaniu, że zaÅ‚ożenia projektów realizowanych we WrocÅ‚awskiem Centrum BadaÅ„ EIT+ sÄ… jak najbardziej sÅ‚uszne i  potrzebne. Jeszcze raz podkreÅ›lam, to dla wszystkich wielka szansa!

Å»yczÄ™ wielu sukcesów i dziÄ™kujÄ™ za inspirujÄ…cÄ… rozmowÄ™.


Rozmawiała:
Alicja Kliber.

Czy wiesz, że ...

Turritopsis nutricula (gatunek stuÅ‚biopÅ‚awa) posiadajÄ…cy zdolność caÅ‚kowitego powrotu do stadium niedojrzaÅ‚ego pÅ‚ciowo po osiÄ…gniÄ™ciu dojrzaÅ‚oÅ›ci pÅ‚ciowej, co potencjalnie daje mu biologicznÄ… nieÅ›miertelność. Jednym z celów projektów BioMed jest opracowanie nowych leków przedÅ‚użajÄ…cych życie...

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum badañ i rozwoju
dolnoœl¹ski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres