EIT+ || Wywiad z prof. Detlefem Hommlem - koordynatorem projektu NanoMat
Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

nano.eitplus.pl

O projekcie O projekcie Struktura zadań Zespół realizujący Folder promocyjny Departamentu Nanotechnologii Obszary badań Nanomateriały Nanotechnologie Nanoinżynieria Zadania badawcze ZADANIE 1.1 ZADANIE 1.2 ZADANIE 1.3 ZADANIE 1.4 ZADANIE 1.5 ZADANIE 1.6 ZADANIE 2.1 ZADANIE 2.2 ZADANIE 2.3 ZADANIE 2.4 ZADANIE 3. ZADANIE 4. ZADANIE 5.1 ZADANIE 5.2 ZADANIE 5.3 ZADANIE 5.4 ZADANIE 5.6 ZADANIE 6. ZADANIE 7. ZADANIE 8.1 ZADANIE 8.2 ZADANIE 9.1 ZADANIE 9.2 ZADANIE 9.3 ZADANIE 11.1 ZADANIE 11.2 ZADANIE 11.3 ZADANIE 11.4 ZADANIE 12.1 ZADANIE 12.2 ZADANIE 13 ZADANIE 14 Wydarzenia Aktualności Wynalazki Wynalazki Nagrody dla naszych technologii Lista publikacji Kontakt Mapa dojazdu

Zapraszamy do lektury wywiadu z prof. Detlefem Hommlem, który we WrocÅ‚awskim Centrum BadaÅ„ EIT+ jest koordynatorem projektu badawczego NanoMat.

Alicja Kliber (EIT+): - Panie Profesorze, w Pana biografii wyczytaÅ‚am, że jest Pan fizykiem, profesorem Uniwersytetu w Bremie. Co leży w gÅ‚ównym polu Pana zainteresowaÅ„ naukowych?
Prof. Detlef Hommel, koordynator projektu badawczego NanoMat: Przede wszystkim od siedemnastu lat jestem zwiÄ…zany z Uniwersytetem w Bremie. ProwadzÄ™ katedrÄ™ fizyki póÅ‚przewodników, w szczególnoÅ›ci optoelektroniki epitaksji. Ta specjalizacja okreÅ›la wÅ‚aÅ›ciwe gÅ‚ówne pola moich zainteresowaÅ„ naukowych. ZajmujÄ™ siÄ™ pewnÄ… częściÄ… fizyki ciaÅ‚a staÅ‚ego, z punktu widzenia doÅ›wiadczalnego, ponieważ optoelektronika to sÄ… póÅ‚przewodnikowe przyrzÄ…dy, które przetwarzajÄ… prÄ…d w Å›wiatÅ‚a widzialne. Mnie i mój zespóÅ‚ badawczy interesujÄ… zwÅ‚aszcza emitery krótkofalowe, to znaczy takie, które Å›wiecÄ… w zielonym, niebieskim, aż do fioletowego obszaru spektralnego. Ale nie tylko emitery, także sensory, co skutkować może, mam nadziejÄ™, rozszerzeniem naszych badaÅ„ o dziedziny zwiÄ…zane z  przetwarzaniem energii sÅ‚onecznej.

Rozumiem, że kieruje Pan zespoÅ‚em badawczym, który prowadzi w powyższym zakresie doÅ›wiadczenia i badania?
OczywiÅ›cie, pracujÄ™ z caÅ‚ym zespoÅ‚em, w którym zatrudnieni sÄ… obecnie dwaj inżynierowie, jeden technik oraz oÅ›miu doktorantów. PomagajÄ… nam również studenci w ramach swoich prac magisterskich, badajÄ…c i częściowo wytwarzajÄ…c struktury niskowymiarowe. Oprócz tego prowadzÄ™ dziaÅ‚alność edukacyjnÄ…. Jestem mocno zaangażowany w kursy podstawowe oraz w specjalistyczne wykÅ‚ady z mojej dziedziny.

Panie Profesorze, mówi Pan Å›wietnie po polsku. SkÄ…d tak doskonaÅ‚a znajomość jÄ™zyka?
DziÄ™kuje bardzo. MuszÄ™ podkreÅ›lić, że zawdziÄ™czam Polsce wiele rzeczy, gdyż wÅ‚aÅ›nie tu „wychowaÅ‚em” siÄ™ naukowo. StudiowaÅ‚em w Polsce – najpierw dwa lata w Lublinie, potem cztery lata w Warszawie na tamtejszym Uniwersytecie, potem zrobiÅ‚em w Warszawie doktorat, wiÄ™c spÄ™dziÅ‚em tu 10 lat. A teraz jeszcze część mojej rodziny mieszka w Polsce, zatem kontakt mam bardzo Å›cisÅ‚y. W moim domu mówi siÄ™ po polsku, zmuszony jestem zatem posÅ‚ugiwać siÄ™ polskim jÄ™zykiem, a nie jest to Å‚atwe! (Å›miech)

WybraÅ‚ Pan miejsce studiów w Polsce. SkÄ…d ta decyzja? W tamtym okresie nie byliÅ›my przecież „otwartym krajem”…
PochodzÄ™ ze wschodniej części Niemiec, z byÅ‚ego NRD, ale z regionu historycznie należącego do Dolnego ÅšlÄ…ska, który traktujÄ™ jak swojÄ… „maÅ‚Ä… ojczyznÄ™”. Gdy wtedy chciaÅ‚o siÄ™ studiować za granicÄ…, możliwoÅ›ci byÅ‚y ograniczone. Można byÅ‚o wybrać uczelnie w ZwiÄ…zku Radzieckim. MajÄ…c do wyboru ten kraj a PolskÄ™, wybór byÅ‚ dla mnie oczywisty. Tu byÅ‚o wzglÄ™dnie liberalnie i bliżej do domu.

Jak to się stało, że pojawił się Pan we Wrocławskim Centrum Badań EIT+? Jak dowiedział się Pan o inicjatywie utworzenia Kampusu Pracze?
Nie wiem, jak to siÄ™ staÅ‚o (Å›miech). Ale mówiÄ…c poważnie, nawiÄ…zaÅ‚em kontakt z EIT+ dziÄ™ki mojemu byÅ‚emu promotorowi naukowemu, u którego pisaÅ‚em magisterium, a potem byÅ‚em jego pierwszym doktorantem. To prof. Jerzy Langer, który jest niezÅ‚omnym orÄ™downikiem idei EIT+, blisko zwiÄ…zanym z WrocÅ‚awiem. DowiedziaÅ‚em siÄ™ od niego o tej inicjatywie, przyjechaÅ‚em tu i stwierdziÅ‚em, że to miejsce jest tym, które da mi możliwość peÅ‚nego wykorzystania moich kompetencji i doÅ›wiadczeÅ„, zwiÄ…zanych z budowÄ… laboratoriów, ich specjalistycznego wyposażenia oraz badaÅ„ prowadzonych w mojej dziedzinie naukowej.

Poza tym, ważnym aspektem jest dla mnie wymiar sentymentalny. ChcÄ™ odwdziÄ™czyć siÄ™ Polsce za wszystko, czego siÄ™ tu nauczyÅ‚em, sÅ‚użąc jej swÄ… wiedzÄ… i umiejÄ™tnoÅ›ciami. MogÄ™ również przyczynić siÄ™ do rozwoju EIT+ dziÄ™ki swoim kontaktom w Å›wiecie naukowym, znajomoÅ›ciÄ… jÄ™zyka niemieckiego oraz zasobami dotyczÄ…cymi możliwoÅ›ci wspóÅ‚pracy z instytucjami, zwÅ‚aszcza w Niemczech.

Jak ocenia Pan ideę utworzenia Kampusu Pracze? Czy widzi Pan zapotrzebowanie na tego typu projekt i popyt na taki rodzaj działalności?

OczywiÅ›cie, że tak. Uważam, że jest to wielka sprawa! I muszÄ… to wszyscy dostrzec i zrozumieć. W Polsce nie ma wielkich laboratoriów, interdyscyplinarnych, z potężnymi możliwoÅ›ciami, odpowiednio nowoczeÅ›nie wyposażonych. Jestem zatem przekonany, że na Kampusie Pracze powstaje coÅ› unikalnego. A to pozwala na szerokÄ… kooperacjÄ™ z oÅ›rodkami na caÅ‚ym Å›wiecie, daje możliwość, w jednym miejscu, skoncentrować różne dyscypliny i wykonywać rozmaite badania, które w efekcie pozwalajÄ… osiÄ…gnąć przewagÄ™ technologicznÄ…. Kluczem do sukcesu jest jednak Å›wiadomość szerokiej perspektywy dziaÅ‚aÅ„, trzeba siÄ™ nauczyć patrzeć dalej, poza „wÅ‚asny ogródek i pÅ‚ot”, poza wÅ‚asnÄ… uczelniÄ™, poza lokalne ukÅ‚ady i zobowiÄ…zania, trzeba siÄ™ otworzyć. Dlatego EIT+ jest olbrzymiÄ… szansÄ… dla WrocÅ‚awia i Dolnego ÅšlÄ…ska! I w żadnym wypadku ta idea nie stoi w sprzecznoÅ›ci z misjami uczelni, nie jest ich konkurencjÄ…, a partnerem i wspóÅ‚pracownikiem z potencjaÅ‚em. I to jest podstawa wspólnego sukcesu, na którym, z pewnoÅ›ciÄ…, wszyscy skorzystajÄ….

Czym dokÅ‚adnie zajmuje siÄ™ projekt Nanomat, którego jest Pan koordynatorem?
Jestem doradcÄ…, konsultantem i koordynatorem merytorycznym. Ale nie tylko. Posiadam bowiem szerokie doÅ›wiadczenie w tej dziedzinie, które chcÄ™ przekazać. ZdajÄ™ sobie jednak sprawÄ™, że muszÄ™ wielu rzeczy siÄ™ jeszcze nauczyć, bowiem zaÅ‚ożenia realizacyjne projektu sÄ… znacznie szersze niż fizyka póÅ‚przewodników. To tylko jeden z wÄ…tków. Projekt obejmuje również wspóÅ‚pracÄ™ ze specjalistami z dziedziny chemii, biofizyki, caÅ‚ego obszaru nauk przyrodniczych.

TraktujÄ™ to jako wyzwanie dla siebie. Moja rola zwiÄ…zana jest Å›ciÅ›le z planowaniem ukÅ‚adu laboratoriów, ich wyposażeniem, ocenÄ… projektów. PeÅ‚niÄ™ trochÄ™ funkcjÄ™ stratega. Należy siÄ™ bowiem zastanowić jakie przyjąć kierunki rozwoju, Å›ledzić Å›wiatowe trendy naukowe, oceniać co jest aktualne, a co nie. CiÄ…gle pamiÄ™tam, że przecież EIT+ to nie instytucja badawcza, ale przede wszystkim komercjalizacja badaÅ„, czyli wdrożenia, patenty, przekazywanie wyników badaÅ„ do przemysÅ‚u. To jest gÅ‚ówne nasze zadanie, kooperacja z biznesem, którego realizacji, wedÅ‚ug mnie, w Polsce brakuje. KwalifikujÄ™ zatem i oszacowujÄ™ projekty, których wartoÅ›ciÄ… jest zdolność komercjalizacyjna.

ChciaÅ‚bym przy tej okazji powiedzieć parÄ™ sÅ‚ów o projekcie NanoMat, które pokażą jak szeroko traktuje on powyższe zagadnienia. GÅ‚ówne z nich zawiera siÄ™ w ogólnym haÅ›le: „RozwiniÄ™cie podstawowych technologii w dziedzinie nanomateriaÅ‚ów do innowacyjnych wdrożeÅ„, przyrzÄ…dów i procesów”. Blisko wspóÅ‚pracujemy z Instytutami z Uniwersytetu WrocÅ‚awskiego, Politechniki WrocÅ‚awskiej, Akademii Medycznej we WrocÅ‚awiu, Uniwersytetu Przyrodniczego, Instytutem Niskich Temperatur i BadaÅ„ Strukturalnych PAN we WrocÅ‚awiu, Instytutem Elektrotechnicznym we WrocÅ‚awiu, Instytutem Metali Nieżelaznych w Gliwicach, Uniwersytetem w Bremie. Obecnie realizujemy 11  zadaÅ„ i tematów, w tym m.in. MateriaÅ‚y i nanomateriaÅ‚y dla fotoniki, mikro- i nanoelektroniki oraz sensorów, Funkcjonalne materiaÅ‚y polimerowe, Nanokompozyty i materiaÅ‚y typu SMART, Pierwiastki rzadkie ich zwiÄ…zki jako materiaÅ‚y wyjÅ›ciowe do zastosowaÅ„ w elektronice, fotonice i sensoryce, MateriaÅ‚y i technologie dla zaawansowanych systemów magazynowania i konwersji energii, Wykorzystanie metod elektrycznych, spektroskopowych i optycznych w biodetekcji i bioobrazowaniu, Technologie zwiÄ…zane z mikroobróbkÄ… laserowÄ… i ich zastosowania, NanomateriaÅ‚y wytwarzane technologiÄ… zol-żel przeznaczone do zastosowaÅ„ medycznych  i czujnikowych, Nanokompozyty polimerowe i ceramiczne dla zastosowaÅ„ elektrotechnicznych.

PragnÄ™ podkreÅ›lić, że wciąż jesteÅ›my otwarci na nowe pomysÅ‚y i inicjatywy badawcze. Do koÅ„ca 2013 r. powstanÄ… nowe laboratoria, w których wszystkie powyższe badania, wraz z nowymi, bÄ™dziemy przeprowadzać samemu. I tu muszÄ™ stanowczo podkreÅ›lić, że nasze laboratoria absolutnie nie stanowÄ… konkurencji, wbrew temu, co sugerujÄ… niektóre Uczelnie. WrÄ™cz przeciwnie!  Możemy doskonale siÄ™ uzupeÅ‚niać i wymieniać doÅ›wiadczeniem i wiedzÄ…, co da pozytywny efekt synergii.

Ma Pan szerokie kontakty w caÅ‚ym Å›wiecie naukowym. WspóÅ‚pracowaÅ‚ Pan z uczelniami m.in. w Japonii i USA. Doskonale zna Pan system niemiecki.  Jak Pan ocenia polskÄ… naukÄ™ pod wzglÄ™dem rozwoju i perspektyw oraz funkcjonowanie uczelni?
To trudne pytanie. WidzÄ™ wiele zalet polskiego systemu, jak również dostrzegam kilka jego uÅ‚omnoÅ›ci. Najbardziej ceniÄ™ polskÄ…, doskonale wyksztaÅ‚conÄ… mÅ‚odÄ… kadrÄ™ naukowÄ…, która „wykluwa siÄ™” z wysokiego poziomu nauczania. To ludzie z potencjaÅ‚em, otwarte umysÅ‚y, wysoko wykwalifikowani. Nie mam co do tego żadnych wÄ…tpliwoÅ›ci i znam wiele takich przykÅ‚adów. Oprócz tego, w porównaniu do uczelni zagranicznych, na polskich kierunkach technicznych, jest dużo wiÄ™cej studentek, co jest dużym plusem, który pokazuje, że nauki przyrodnicze i Å›cisÅ‚e sÄ… dostÄ™pne i otwarte na polskich uczelniach i nie ma mentalnych hamulców do ich studiowania, co czÄ™sto spotykam w Niemczech.

Z uÅ‚omnoÅ›ci mogÄ™ wymienić  wyposażenie laboratoriów i pracowni badawczych przy polskich uczelniach, które nie jest na takim poziomie, jaki powinien być. To nie krytyczna uwaga, to spostrzeżenie, które mam. Poza tym, na polskich uczelniach jest znacznie wiÄ™cej profesorów, niż na Zachodzie.  W Niemczech jest Ich znacznie mniej, przy czym każdy Profesor posiada swoja katedrÄ™ i dużą grupÄ™ wspóÅ‚pracowników. To pozwala na Å‚atwiejsze i efektywniejsze pozyskiwanie Å›rodków do zainwestowania w badania, aparaturÄ™ itp., gdyż decyzjÄ™ podejmuje siÄ™ samodzielnie. W Polsce grupy sÄ… mniejsze i Profesorowie najpierw musza siÄ™ wspólnie zebrać,  by móc decydować o inwestycjach, zakupach. To rozdrobnienie wydÅ‚uża  w czasie wiele rozstrzygnięć. Bardzo pozytywnie należy popatrzeć na fakt, że w Polsce, na uczelniach jest silne zaplecze administracyjno-techniczne. Gdzie indziej tego nie ma, a ono bardzo uÅ‚atwia, wspomaga i przyspiesza pracÄ™. W Niemczech funkcjonuje przede wszystkim forma zatrudnienia na kontraktach czasowych, i o ile mi wiadomo, jest to zachÄ™cajÄ…ce i predestynujÄ…ce do rozwoju. Czasem, bowiem, taka staÅ‚ość i pewność zatrudnienia nie wpÅ‚ywa na progres dziaÅ‚aÅ„, a motywacja do podejmowania wyzwaÅ„ może ulec zmianie…


PodsumowujÄ…c, polska nauka posiada bardzo duży potencjaÅ‚! Wskazane przeze mnie, troszkÄ™ krytycznie, przyczyny, jeszcze bardziej utierdzaja mnie w przekonaniu, że zaÅ‚ożenia projektów realizowanych we WrocÅ‚awskiem Centrum BadaÅ„ EIT+ sÄ… jak najbardziej sÅ‚uszne i  potrzebne. Jeszcze raz podkreÅ›lam, to dla wszystkich wielka szansa!

Å»yczÄ™ wielu sukcesów i dziÄ™kujÄ™ za inspirujÄ…cÄ… rozmowÄ™.

Rozmawiała: Alicja Kliber.

Zapraszamy do lektury wywiadu z prof. Detlefem Hommlem, który we WrocÅ‚awskim Centrum BadaÅ„ EIT+ jest koordynatorem projektu badawczego NanoMat.

Alicja Kliber (EIT+): - Panie Profesorze, w Pana biografii wyczytaÅ‚am, że jest Pan fizykiem, profesorem Uniwersytetu w Bremie. Co leży w gÅ‚ównym polu Pana zainteresowaÅ„ naukowych?
Prof. Detlef Hommel, koordynator projektu badawczego NanoMat: Przede wszystkim od siedemnastu lat jestem zwiÄ…zany z Uniwersytetem w Bremie. ProwadzÄ™ katedrÄ™ fizyki póÅ‚przewodników, w szczególnoÅ›ci optoelektroniki epitaksji. Ta specjalizacja okreÅ›la wÅ‚aÅ›ciwe gÅ‚ówne pola moich zainteresowaÅ„ naukowych. ZajmujÄ™ siÄ™ pewnÄ… częściÄ… fizyki ciaÅ‚a staÅ‚ego, z punktu widzenia doÅ›wiadczalnego, ponieważ optoelektronika to sÄ… póÅ‚przewodnikowe przyrzÄ…dy, które przetwarzajÄ… prÄ…d w Å›wiatÅ‚a widzialne. Mnie i mój zespóÅ‚ badawczy interesujÄ… zwÅ‚aszcza emitery krótkofalowe, to znaczy takie, które Å›wiecÄ… w zielonym, niebieskim, aż do fioletowego obszaru spektralnego. Ale nie tylko emitery, także sensory, co skutkować może, mam nadziejÄ™, rozszerzeniem naszych badaÅ„ o dziedziny zwiÄ…zane z  przetwarzaniem energii sÅ‚onecznej.

Rozumiem, że kieruje Pan zespoÅ‚em badawczym, który prowadzi w powyższym zakresie doÅ›wiadczenia i badania?
OczywiÅ›cie, pracujÄ™ z caÅ‚ym zespoÅ‚em, w którym zatrudnieni sÄ… obecnie dwaj inżynierowie, jeden technik oraz oÅ›miu doktorantów. PomagajÄ… nam również studenci w ramach swoich prac magisterskich, badajÄ…c i częściowo wytwarzajÄ…c struktury niskowymiarowe. Oprócz tego prowadzÄ™ dziaÅ‚alność edukacyjnÄ…. Jestem mocno zaangażowany w kursy podstawowe oraz w specjalistyczne wykÅ‚ady z mojej dziedziny.

Panie Profesorze, mówi Pan Å›wietnie po polsku. SkÄ…d tak doskonaÅ‚a znajomość jÄ™zyka?
DziÄ™kuje bardzo. MuszÄ™ podkreÅ›lić, że zawdziÄ™czam Polsce wiele rzeczy, gdyż wÅ‚aÅ›nie tu „wychowaÅ‚em” siÄ™ naukowo. StudiowaÅ‚em w Polsce – najpierw dwa lata w Lublinie, potem cztery lata w Warszawie na tamtejszym Uniwersytecie, potem zrobiÅ‚em w Warszawie doktorat, wiÄ™c spÄ™dziÅ‚em tu 10 lat. A teraz jeszcze część mojej rodziny mieszka w Polsce, zatem kontakt mam bardzo Å›cisÅ‚y. W moim domu mówi siÄ™ po polsku, zmuszony jestem zatem posÅ‚ugiwać siÄ™ polskim jÄ™zykiem, a nie jest to Å‚atwe! (Å›miech)

WybraÅ‚ Pan miejsce studiów w Polsce. SkÄ…d ta decyzja? W tamtym okresie nie byliÅ›my przecież „otwartym krajem”…
PochodzÄ™ ze wschodniej części Niemiec, z byÅ‚ego NRD, ale z regionu historycznie należącego do Dolnego ÅšlÄ…ska, który traktujÄ™ jak swojÄ… „maÅ‚Ä… ojczyznÄ™”. Gdy wtedy chciaÅ‚o siÄ™ studiować za granicÄ…, możliwoÅ›ci byÅ‚y ograniczone. Można byÅ‚o wybrać uczelnie w ZwiÄ…zku Radzieckim. MajÄ…c do wyboru ten kraj a PolskÄ™, wybór byÅ‚ dla mnie oczywisty. Tu byÅ‚o wzglÄ™dnie liberalnie i bliżej do domu.

Jak to się stało, że pojawił się Pan we Wrocławskim Centrum Badań EIT+? Jak dowiedział się Pan o inicjatywie utworzenia Kampusu Pracze?
Nie wiem, jak to siÄ™ staÅ‚o (Å›miech). Ale mówiÄ…c poważnie, nawiÄ…zaÅ‚em kontakt z EIT+ dziÄ™ki mojemu byÅ‚emu promotorowi naukowemu, u którego pisaÅ‚em magisterium, a potem byÅ‚em jego pierwszym doktorantem. To prof. Jerzy Langer, który jest niezÅ‚omnym orÄ™downikiem idei EIT+, blisko zwiÄ…zanym z WrocÅ‚awiem. DowiedziaÅ‚em siÄ™ od niego o tej inicjatywie, przyjechaÅ‚em tu i stwierdziÅ‚em, że to miejsce jest tym, które da mi możliwość peÅ‚nego wykorzystania moich kompetencji i doÅ›wiadczeÅ„, zwiÄ…zanych z budowÄ… laboratoriów, ich specjalistycznego wyposażenia oraz badaÅ„ prowadzonych w mojej dziedzinie naukowej.

Poza tym, ważnym aspektem jest dla mnie wymiar sentymentalny. ChcÄ™ odwdziÄ™czyć siÄ™ Polsce za wszystko, czego siÄ™ tu nauczyÅ‚em, sÅ‚użąc jej swÄ… wiedzÄ… i umiejÄ™tnoÅ›ciami. MogÄ™ również przyczynić siÄ™ do rozwoju EIT+ dziÄ™ki swoim kontaktom w Å›wiecie naukowym, znajomoÅ›ciÄ… jÄ™zyka niemieckiego oraz zasobami dotyczÄ…cymi możliwoÅ›ci wspóÅ‚pracy z instytucjami, zwÅ‚aszcza w Niemczech.

Jak ocenia Pan ideę utworzenia Kampusu Pracze? Czy widzi Pan zapotrzebowanie na tego typu projekt i popyt na taki rodzaj działalności?
OczywiÅ›cie, że tak. Uważam, że jest to wielka sprawa! I muszÄ… to wszyscy dostrzec i zrozumieć. W Polsce nie ma wielkich laboratoriów, interdyscyplinarnych, z potężnymi możliwoÅ›ciami, odpowiednio nowoczeÅ›nie wyposażonych. Jestem zatem przekonany, że na Kampusie Pracze powstaje coÅ› unikalnego. A to pozwala na szerokÄ… kooperacjÄ™ z oÅ›rodkami na caÅ‚ym Å›wiecie, daje możliwość, w jednym miejscu, skoncentrować różne dyscypliny i wykonywać rozmaite badania, które w efekcie pozwalajÄ… osiÄ…gnąć przewagÄ™ technologicznÄ…. Kluczem do sukcesu jest jednak Å›wiadomość szerokiej perspektywy dziaÅ‚aÅ„, trzeba siÄ™ nauczyć patrzeć dalej, poza „wÅ‚asny ogródek i pÅ‚ot”, poza wÅ‚asnÄ… uczelniÄ™, poza lokalne ukÅ‚ady i zobowiÄ…zania, trzeba siÄ™ otworzyć. Dlatego EIT+ jest olbrzymiÄ… szansÄ… dla WrocÅ‚awia i Dolnego ÅšlÄ…ska! I w żadnym wypadku ta idea nie stoi w sprzecznoÅ›ci z misjami uczelni, nie jest ich konkurencjÄ…, a partnerem i wspóÅ‚pracownikiem z potencjaÅ‚em. I to jest podstawa wspólnego sukcesu, na którym, z pewnoÅ›ciÄ…, wszyscy skorzystajÄ….

Czym dokÅ‚adnie zajmuje siÄ™ projekt Nanomat, którego jest Pan koordynatorem?
Jestem doradcÄ…, konsultantem i koordynatorem merytorycznym. Ale nie tylko. Posiadam bowiem szerokie doÅ›wiadczenie w tej dziedzinie, które chcÄ™ przekazać. ZdajÄ™ sobie jednak sprawÄ™, że muszÄ™ wielu rzeczy siÄ™ jeszcze nauczyć, bowiem zaÅ‚ożenia realizacyjne projektu sÄ… znacznie szersze niż fizyka póÅ‚przewodników. To tylko jeden z wÄ…tków. Projekt obejmuje również wspóÅ‚pracÄ™ ze specjalistami z dziedziny chemii, biofizyki, caÅ‚ego obszaru nauk przyrodniczych.

TraktujÄ™ to jako wyzwanie dla siebie. Moja rola zwiÄ…zana jest Å›ciÅ›le z planowaniem ukÅ‚adu laboratoriów, ich wyposażeniem, ocenÄ… projektów. PeÅ‚niÄ™ trochÄ™ funkcjÄ™ stratega. Należy siÄ™ bowiem zastanowić jakie przyjąć kierunki rozwoju, Å›ledzić Å›wiatowe trendy naukowe, oceniać co jest aktualne, a co nie. CiÄ…gle pamiÄ™tam, że przecież EIT+ to nie instytucja badawcza, ale przede wszystkim komercjalizacja badaÅ„, czyli wdrożenia, patenty, przekazywanie wyników badaÅ„ do przemysÅ‚u. To jest gÅ‚ówne nasze zadanie, kooperacja z biznesem, którego realizacji, wedÅ‚ug mnie, w Polsce brakuje. KwalifikujÄ™ zatem i oszacowujÄ™ projekty, których wartoÅ›ciÄ… jest zdolność komercjalizacyjna.

ChciaÅ‚bym przy tej okazji powiedzieć parÄ™ sÅ‚ów o projekcie NanoMat, które pokażą jak szeroko traktuje on powyższe zagadnienia. GÅ‚ówne z nich zawiera siÄ™ w ogólnym haÅ›le: „RozwiniÄ™cie podstawowych technologii w dziedzinie nanomateriaÅ‚ów do innowacyjnych wdrożeÅ„, przyrzÄ…dów i procesów”. Blisko wspóÅ‚pracujemy z Instytutami z Uniwersytetu WrocÅ‚awskiego, Politechniki WrocÅ‚awskiej, Akademii Medycznej we WrocÅ‚awiu, Uniwersytetu Przyrodniczego, Instytutem Niskich Temperatur i BadaÅ„ Strukturalnych PAN we WrocÅ‚awiu, Instytutem Elektrotechnicznym we WrocÅ‚awiu, Instytutem Metali Nieżelaznych w Gliwicach, Uniwersytetem w Bremie. Obecnie realizujemy 11  zadaÅ„ i tematów, w tym m.in. MateriaÅ‚y i nanomateriaÅ‚y dla fotoniki, mikro- i nanoelektroniki oraz sensorów, Funkcjonalne materiaÅ‚y polimerowe, Nanokompozyty i materiaÅ‚y typu SMART, Pierwiastki rzadkie ich zwiÄ…zki jako materiaÅ‚y wyjÅ›ciowe do zastosowaÅ„ w elektronice, fotonice i sensoryce, MateriaÅ‚y i technologie dla zaawansowanych systemów magazynowania i konwersji energii, Wykorzystanie metod elektrycznych, spektroskopowych i optycznych w biodetekcji i bioobrazowaniu, Technologie zwiÄ…zane z mikroobróbkÄ… laserowÄ… i ich zastosowania, NanomateriaÅ‚y wytwarzane technologiÄ… zol-żel przeznaczone do zastosowaÅ„ medycznych  i czujnikowych, Nanokompozyty polimerowe i ceramiczne dla zastosowaÅ„ elektrotechnicznych.

PragnÄ™ podkreÅ›lić, że wciąż jesteÅ›my otwarci na nowe pomysÅ‚y i inicjatywy badawcze. Do koÅ„ca 2013 r. powstanÄ… nowe laboratoria, w których wszystkie powyższe badania, wraz z nowymi, bÄ™dziemy przeprowadzać samemu. I tu muszÄ™ stanowczo podkreÅ›lić, że nasze laboratoria absolutnie nie stanowÄ… konkurencji, wbrew temu, co sugerujÄ… niektóre Uczelnie. WrÄ™cz przeciwnie!  Możemy doskonale siÄ™ uzupeÅ‚niać i wymieniać doÅ›wiadczeniem i wiedzÄ…, co da pozytywny efekt synergii.

Ma Pan szerokie kontakty w caÅ‚ym Å›wiecie naukowym. WspóÅ‚pracowaÅ‚ Pan z uczelniami m.in. w Japonii i USA. Doskonale zna Pan system niemiecki.  Jak Pan ocenia polskÄ… naukÄ™ pod wzglÄ™dem rozwoju i perspektyw oraz funkcjonowanie uczelni?
To trudne pytanie. WidzÄ™ wiele zalet polskiego systemu, jak również dostrzegam kilka jego uÅ‚omnoÅ›ci. Najbardziej ceniÄ™ polskÄ…, doskonale wyksztaÅ‚conÄ… mÅ‚odÄ… kadrÄ™ naukowÄ…, która „wykluwa siÄ™” z wysokiego poziomu nauczania. To ludzie z potencjaÅ‚em, otwarte umysÅ‚y, wysoko wykwalifikowani. Nie mam co do tego żadnych wÄ…tpliwoÅ›ci i znam wiele takich przykÅ‚adów. Oprócz tego, w porównaniu do uczelni zagranicznych, na polskich kierunkach technicznych, jest dużo wiÄ™cej studentek, co jest dużym plusem, który pokazuje, że nauki przyrodnicze i Å›cisÅ‚e sÄ… dostÄ™pne i otwarte na polskich uczelniach i nie ma mentalnych hamulców do ich studiowania, co czÄ™sto spotykam w Niemczech.

Z uÅ‚omnoÅ›ci mogÄ™ wymienić  wyposażenie laboratoriów i pracowni badawczych przy polskich uczelniach, które nie jest na takim poziomie, jaki powinien być. To nie krytyczna uwaga, to spostrzeżenie, które mam. Poza tym, na polskich uczelniach jest znacznie wiÄ™cej profesorów, niż na Zachodzie.  W Niemczech jest Ich znacznie mniej, przy czym każdy Profesor posiada swoja katedrÄ™ i dużą grupÄ™ wspóÅ‚pracowników. To pozwala na Å‚atwiejsze i efektywniejsze pozyskiwanie Å›rodków do zainwestowania w badania, aparaturÄ™ itp., gdyż decyzjÄ™ podejmuje siÄ™ samodzielnie. W Polsce grupy sÄ… mniejsze i Profesorowie najpierw musza siÄ™ wspólnie zebrać,  by móc decydować o inwestycjach, zakupach. To rozdrobnienie wydÅ‚uża  w czasie wiele rozstrzygnięć. Bardzo pozytywnie należy popatrzeć na fakt, że w Polsce, na uczelniach jest silne zaplecze administracyjno-techniczne. Gdzie indziej tego nie ma, a ono bardzo uÅ‚atwia, wspomaga i przyspiesza pracÄ™. W Niemczech funkcjonuje przede wszystkim forma zatrudnienia na kontraktach czasowych, i o ile mi wiadomo, jest to zachÄ™cajÄ…ce i predestynujÄ…ce do rozwoju. Czasem, bowiem, taka staÅ‚ość i pewność zatrudnienia nie wpÅ‚ywa na progres dziaÅ‚aÅ„, a motywacja do podejmowania wyzwaÅ„ może ulec zmianie…


PodsumowujÄ…c, polska nauka posiada bardzo duży potencjaÅ‚! Wskazane przeze mnie, troszkÄ™ krytycznie, przyczyny, jeszcze bardziej utierdzaja mnie w przekonaniu, że zaÅ‚ożenia projektów realizowanych we WrocÅ‚awskiem Centrum BadaÅ„ EIT+ sÄ… jak najbardziej sÅ‚uszne i  potrzebne. Jeszcze raz podkreÅ›lam, to dla wszystkich wielka szansa!

Å»yczÄ™ wielu sukcesów i dziÄ™kujÄ™ za inspirujÄ…cÄ… rozmowÄ™.

Rozmawiała: Alicja Kliber.

Czy wiesz, że ...

Wirusy majÄ… wielkość od 30-300nm, natomiast w projekcie BioMed opracowuje siÄ™ terapiÄ™  poprzez modulacje aktywnoÅ›ci katalitycznej RNA.

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum badañ i rozwoju
dolnoœl¹ski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres