Zakończyła się konferencja "Vail Europe 2012"
|
Pierwsza edycja miÄ™dzynarodowej konferencji "Vail Europe 2012" dobiegÅ‚a koÅ„ca. W zorganizowanej przez WrocÅ‚awskie Centrum BadaÅ„ EIT+ trzydniowej serii debat udziaÅ‚ wzięło wielu cenionych ekspertów z caÅ‚ego Å›wiatam, m.in. sÅ‚ynna chirurg prof. Maria Siemionow.
Czwartek byÅ‚ ostatnim dniem obrad zorganizowanej przez nas konferencji, wzorowanej na prowadzonych w USA i cieszÄ…cych siÄ™ dużą popularnoÅ›ciÄ… dyskusjach „Vail US”. Dyskusje poÅ›wiÄ™cone byÅ‚y szerokiemu wachlarzowi zagadnieÅ„ zwiÄ…zanych z wspieraniem innowacji, a także ze wspóÅ‚pracÄ… miÄ™dzy firmami oraz oÅ›rodkami badawczymi z Polski i USA.
Prof. Marek Konarzewski jest radcÄ… naukowym w randze ministra, kieruje WydziaÅ‚em Nauki, Edukacji i Technologii Ambasady RP w Stanach Zjednoczonych. Jest cenionym specjalistÄ… w dziedzinie promowania mechanizmów i narzÄ™dzi kreowania wspóÅ‚pracy miÄ™dzy instytucjami z Polski i USA. Podczas czwartkowych obrad konferencji „Vail Europe 2012” prof. Konarzewski poprowadziÅ‚ dyskusjÄ™ poÅ›wiÄ™conÄ… tej tematyce. W debacie udziaÅ‚ wziÄ…Å‚ też prof. Piotr Moncarz (Stanford University, USA), dr Mariusz Jednoralski (zastÄ™pca dyrektora w biurze ds. innowacyjnej gospodarki w polskiej Krajowej Izbie Gospodarczej), dr Adam Kozierkiewicz (Jaspers Polska), Grzegorz Robak (Departament Strategii w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego) oraz prof. Jerzy Langer (doradca Prezydenta WrocÅ‚awia, byÅ‚y wiceminister nauki).
Kolejnym punktem czwartkowego programu konferencji „Vail Europe 2012” byÅ‚a dyskusja o dziaÅ‚aniach, które uczestnicy konferencji i organizacje przez nich reprezentowane mogÄ… podjąć, by wspierać polsko-amerykaÅ„skÄ… wspóÅ‚pracÄ™ na niwie badaÅ„ i rozwoju. Panelowi dyskusyjnemu przewodniczyÅ‚ Prezes ZarzÄ…du EIT+ prof. MirosÅ‚aw Miller, a debatowaÅ‚ z prof. Jerrym Merckelem (byÅ‚y dyrektor w IBM, University of Florida, USA), prof. Andrzejem RuciÅ„skim (University of Hampshire, USA) i prof. Raymondem Barrettem (EEE Consultants Network of New Hampshire, USA).
Budowanie gospodarki opartej na wiedzy jest obecnie jednym z najważniejszych celów, które stawiajÄ… sobie tak wÅ‚adze regionalne i lokalne, jak i rzÄ…dy paÅ„stw. By osiÄ…gnąć ten cel, trzeba opracować szczegóÅ‚owe mechanizmy finansowania projektów o takich charakterze. Jak je wdrażać i przygotowywać szeroko zakrojone programy wsparcia innowacyjnej gospodarki na szczeblu samorzÄ…dowym i krajowym? DyskusjÄ™ na ten temat poprowadziÅ‚ Reiner Kneifel-Haverkamp (Ministerstwo Gospodarki i Spraw Zagranicznych niemieckiego landu Brandenburgia), a jej uczestnikiem byÅ‚ MichaÅ‚ Mazur (PwC) i Vik Chandha (Louisville ICC the Enterprise Corporation, USA).
Ostatni punkt programu czwartkowych dyskusji „Vail Europe 2012” dotyczyÅ‚ potencjaÅ‚u badawczo-rozwojowego paÅ„stw Europy Wschodniej i Azji. Tamtejsze placówki badawcze również majÄ… Å›wiadomość, że wspieranie rozwoju innowacyjnego miejscowych firm może otworzyć przed nimi unikalnÄ… szansÄ™ na to, by zająć eksponowane miejsce w globalnej gospodarce. CzÄ™sto jednak borykajÄ… siÄ™ z problemem odpÅ‚ywu utalentowanych ekspertów i naukowców do paÅ„stw Europy Zachodniej i USA. Debacie dotyczÄ…cej metod zapobiegania temu procesowi przewodziÅ‚ prof. Anatolij Sachenko (National Economic University, Ukraina), dyskutujÄ…c z prof. Tlekkabulem Ramazanowem (jeden z najbardziej cenionych naukowców w Kazachstanie) i prof. M. B. Srinivasem (Birla Institute of Technology & Science BITS, Pilani, Indie).
KonferencjÄ™ „Vail Europe 2012” w EIT+ podsumowaÅ‚ Prezes ZarzÄ…du EIT+ prof. MirosÅ‚aw Miller, prezentujÄ…c wnioski zebrane przez moderatorów każdej z dyskusji.
Drugi dzień konferencji "Vail Europe 2012" w EIT+, galeria zdjęć
Wrocławskie Centrum Badań na Facebooku
ZOBACZ TEŻ: Pierwszy dzień międzynarodowej konferencji "Vail Europe 2012" w EIT+ - relacja.
Czy wiesz, że ...
Polacy nie gÄ™si na manganie umiejÄ… pisać. Polscy naukowcy zapisali informacje na pojedynczym atomie manganu co ma duże znaczenie dla wzrostu mocy komputerów.
więcej informacji