Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Zakończyła się konferencja "Vail Europe 2012"

Pierwsza edycja międzynarodowej konferencji "Vail Europe 2012" dobiegła końca. W zorganizowanej przez Wrocławskie Centrum Badań EIT+ trzydniowej serii debat udział wzięło wielu cenionych ekspertów z całego światam, m.in. słynna chirurg prof. Maria Siemionow.

Czwartek był ostatnim dniem obrad zorganizowanej przez nas konferencji, wzorowanej na prowadzonych w USA i cieszących się dużą popularnością dyskusjach „Vail US”. Dyskusje poświęcone były szerokiemu wachlarzowi zagadnień związanych z wspieraniem innowacji, a także ze współpracą między firmami oraz ośrodkami badawczymi z Polski i USA.

Prof. Marek Konarzewski jest radcą naukowym w randze ministra, kieruje Wydziałem Nauki, Edukacji i Technologii Ambasady RP w Stanach Zjednoczonych. Jest cenionym specjalistą w dziedzinie promowania mechanizmów i narzędzi kreowania współpracy między instytucjami z Polski i USA. Podczas czwartkowych obrad konferencji „Vail Europe 2012” prof. Konarzewski poprowadził dyskusję poświęconą tej tematyce. W debacie udział wziął też prof. Piotr Moncarz (Stanford University, USA), dr Mariusz Jednoralski (zastępca dyrektora w biurze ds. innowacyjnej gospodarki w polskiej Krajowej Izbie Gospodarczej), dr Adam Kozierkiewicz (Jaspers Polska), Grzegorz Robak (Departament Strategii w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego) oraz prof. Jerzy Langer (doradca Prezydenta Wrocławia, były wiceminister nauki).

Kolejnym punktem czwartkowego programu konferencji „Vail Europe 2012” była dyskusja o działaniach, które uczestnicy konferencji i organizacje przez nich reprezentowane mogą podjąć, by wspierać polsko-amerykańską współpracę na niwie badań i rozwoju. Panelowi dyskusyjnemu przewodniczył Prezes Zarządu EIT+ prof. Mirosław Miller, a debatował z prof. Jerrym Merckelem (były dyrektor w IBM, University of Florida, USA), prof. Andrzejem Rucińskim (University of Hampshire, USA) i prof. Raymondem Barrettem (EEE Consultants Network of New Hampshire, USA).

Budowanie gospodarki opartej na wiedzy jest obecnie jednym z najważniejszych celów, które stawiają sobie tak władze regionalne i lokalne, jak i rządy państw. By osiągnąć ten cel, trzeba opracować szczegółowe mechanizmy finansowania projektów o takich charakterze. Jak je wdrażać i przygotowywać szeroko zakrojone programy wsparcia innowacyjnej gospodarki na szczeblu samorządowym i krajowym? Dyskusję na ten temat poprowadził Reiner Kneifel-Haverkamp (Ministerstwo Gospodarki i Spraw Zagranicznych niemieckiego landu Brandenburgia), a jej uczestnikiem był Michał Mazur (PwC) i Vik Chandha (Louisville ICC the Enterprise Corporation, USA).

Ostatni punkt programu czwartkowych dyskusji „Vail Europe 2012” dotyczył potencjału badawczo-rozwojowego państw Europy Wschodniej i Azji. Tamtejsze placówki badawcze również mają świadomość, że wspieranie rozwoju innowacyjnego miejscowych firm może otworzyć przed nimi unikalną szansę na to, by zająć eksponowane miejsce w globalnej gospodarce. Często jednak borykają się z problemem odpływu utalentowanych ekspertów i naukowców do państw Europy Zachodniej i USA. Debacie dotyczącej metod zapobiegania temu procesowi przewodził prof. Anatolij Sachenko (National Economic University, Ukraina), dyskutując z prof. Tlekkabulem Ramazanowem (jeden z najbardziej cenionych naukowców w Kazachstanie) i prof. M. B. Srinivasem (Birla Institute of Technology & Science BITS, Pilani, Indie).

Konferencję „Vail Europe 2012” w EIT+ podsumował Prezes Zarządu EIT+ prof. Mirosław Miller, prezentując wnioski zebrane przez moderatorów każdej z dyskusji.

Drugi dzień konferencji "Vail Europe 2012" w EIT+, galeria zdjęć

 


Wrocławskie Centrum Badań na Facebooku

 

 

ZOBACZ TEŻ: Pierwszy dzień międzynarodowej konferencji "Vail Europe 2012" w EIT+ - relacja.

 

Czy wiesz, że ...

Polacy nie gęsi na manganie umieją pisać. Polscy naukowcy zapisali informacje na pojedynczym atomie manganu co ma duże znaczenie dla wzrostu mocy komputerów.

więcej informacji

 

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres