Zapraszamy na wystawę "Wrocławianie rozebrani do ostatniej nitki DNA”
|
Od 21 kwietnia do 6 maja br. ul. Świdnicka we Wrocławiu będzie prawdziwym centrum genetyki, które pozwoli prześwietlić DNA znanych wrocławian. Wszystko dzięki wystawie pt. "Wrocławianie rozebrani do ostatniej nitki DNA”, zorganizowanej w ramach Ogólnopolskich Warsztatów Biotechnologicznych "DNA - encyklopedia życia". Wrocławskie Centrum Badań EIT+ jest sponsorem tej inicjatywy.
Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, Prezes Zarządu EIT+ prof. Mirosław Miller, doradca Prezydenta Wrocławia ds. kontaktów z uczelniami wyższymi prof. Tadeusz Luty, słynny koszykarz, a obecnie poseł na Sejm RP Maciej Zieliński, muzyk L.U.C czy wybitna lekarka i senator prof. Alicja Chybicka - to znani wrocławianie, którzy zgodzili się zaprezentować światu swoje DNA podczas kwietniowej wystawy. Jak podają jej organizatorzy, "DNA zostanie sfotografowane w postaci ciekłych kryształów o imponujących barwach i niepowtarzalnej formie, tworząc tym samym niezwykłe obrazy".
Wystawa "Wrocławianie rozebrani do ostatniej nitki DNA" to tylko jeden z elementów przygotowanych w ramach wrocławskiej edycji akcji "DNA - encyklopedia życia". W sobotę (21 kwietnia br.) przy ul. Świdnickiej we Wrocławiu powstanie namiotowe miasteczko biotechnologiczne. Wrocławianie będą w nim mogli m.in. przeprowadzić własne eksperymenty na DNA, poznać tajemnice stosowanych w kryminalistyce badań genetycznych, a także wziąć udział w wielu konkursach z biotechnologią w tle.
W programie przewidziano też wykłady naukowców z Wrocławia zajmujących się genetyką i biologią molekularną. Odbędą się one 21 kwietnia w siedzibie Wrocławskiego Centrum Akademickiego (Rynek 13), ich początek zaplanowano na godz. 10:30, a koniec na godz. 14:45. Szczegółowy program wykładów znajdą Państwo tutaj.
Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach akcji "DNA - encyklopedia życia" będzie wolny.
Ostatnim akcentem związanym z wystawą DNA będzie aukcja charytatywna genetycznych portretów sławnych wrocławian. Odbędzie się ona 13 maja br. (niedziela) o godz. 16, a miejscem licytacji będzie prawdopodobnie Ratusz. Fundusze przekazane przez darczyńców podczas aukcji zostaną przeznaczone na wsparcie dwóch organizacji: Stowarzyszenia Na Rzecz Dzieci z Rzadkimi Chorobami Genetycznymi i Ich Rodzin „Wspólnie” oraz Fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową.
Szczegółowe informacje o Ogólnopolskich Warsztatach Biotechnologicznych "DNA - encyklopedia życia" znajdą Państwo pod tym linkiem. We Wrocławiu ich organizatorem są studenci biotechnologii trzech uczelni: Uniwersytetu Wrocławskiego, Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Przyrodniczego, a także badacze z grupy Biotteam. W projekt zaangażowało się też Koło Naukowe PhoBiA – Photonics and Bionanotechnology Association oraz stowarzyszenie ARTwszywka.
Czy wiesz, że ...
Polacy nie gęsi na manganie umieją pisać. Polscy naukowcy zapisali informacje na pojedynczym atomie manganu co ma duże znaczenie dla wzrostu mocy komputerów.
więcej informacji