EIT+ || Zaproszenie do realizacji projektów kluczowych: NanoMat i BioMed
Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Zaproszenie do realizacji projektów kluczowych: NanoMat i BioMed

Szanowni Państwo,

WrocÅ‚awskie Centrum BadaÅ„ EIT+ rozpoczyna kolejny etap swojego funkcjonowania. Uruchamiamy realizacjÄ™ dwóch wielkich programów badawczych w obszarze nanotechnologii i biomedycyny, które pozwolÄ… skierować do Å›rodowiska akademickiego Å›rodki rzÄ™du 200 mln zÅ‚ w latach 2009-2014. Prowadzimy też intensywne prace nad rekonstrukcjÄ… Kampusu Pracze - najwiÄ™kszej polskiej naukowo-innowacyjnej inwestycji infrastrukturalnej najbliższych lat. Projekty te stanowiÄ… praktycznÄ… realizacjÄ™ ambitnego wrocÅ‚awskiego Programu EIT+ stanowiÄ…c jednoczeÅ›nie szansÄ™ na znaczÄ…ce wsparcie badaÅ„, zapewnienia nowych miejsc pracy dla naukowców z Polski i z zagranicy i zapewnienia stypendiów doktoranckich najmÅ‚odszym badaczom.

Projekty te przygotowywaÅ‚y przez wiele miesiÄ™cy interdyscyplinarne zespoÅ‚y pracowników akademickich wrocÅ‚awskich uczelni oraz instytutów PAN, opierajÄ…c siÄ™ na udokumentowanych specjalnoÅ›ciach wrocÅ‚awskiego Å›rodowiska naukowego oraz sektora innowacyjnych przedsiÄ™biorstw. Wiele seminariów i konferencji, których rezultatem sÄ… oba projekty, organizowano i finansowano poczÄ…tkowo w ramach projektów DolnoÅ›lÄ…skie Centrum Zaawansowanych Technologii i DolnoÅ›lÄ…skie Centrum Studiów Regionalnych, a nastÄ™pnie przez Miasto WrocÅ‚aw w czasie opracowywania strategicznego programu EIT+. Od maja 2007 rolÄ™ koordynatora i realizatora tych dziaÅ‚aÅ„ przejęła powstajÄ…ca spóÅ‚ka WrocÅ‚awskie Centrum BadaÅ„ EIT+.

Inicjatorzy i autorzy tego bezprecedensowego w skali naszego Kraju przedsiÄ™wziÄ™cia, angażujÄ…c swój czas  w przygotowanie projektów, gÅ‚Ä™boko wierzyli w to, że przyczyniÄ… siÄ™ one znaczÄ…co do wzrostu potencjaÅ‚u i konkurencyjnoÅ›ci naszego Å›rodowiska naukowego m.in. przez integracjÄ™ wiedzy z rozmaitych dyscyplin naukowych i wielu uczelni oraz zaproszenie znaczÄ…cych badaczy z innych regionów Polski i z zagranicy zainteresowanych wspóÅ‚dziaÅ‚aniem w realizacji tych projektów. Szczególnie istotnym elementem programu EIT+ jest jego aspekt integracyjny dla caÅ‚ego akademickiego Å›rodowiska WrocÅ‚awia. Pomimo tego, że projekty dopiero sÄ… uruchamiane, napotykajÄ… one na bardzo duże zainteresowanie w Polsce i za granicÄ…, co tylko potwierdza możliwość osiÄ…gniÄ™cia tak zarysowanych, ambitnych celów.

Projekty NanoMat oraz BioMed   przeszÅ‚y pozytywnÄ… procedurÄ™ weryfikacyjnÄ…, w wyniku której  SpóÅ‚ka WrocÅ‚awskie Centrum BadaÅ„ EIT+ podpisaÅ‚a z MNiSW umowy o dofinansowanie. W  zwiÄ…zku z wytycznymi Ustawy Prawo ZamówieÅ„ Publicznych zadania badawcze muszÄ… być realizowane przez wykonawców wybranych w drodze postÄ™powania o udzielenie zamówienia publicznego, w sposób zapewniajÄ…cy zachowanie  zasad uczciwej konkurencji  oraz równe traktowanie wykonawców. Konieczność stosowania przy wyborze wykonawcy ustawy Prawo ZamówieÅ„ Publicznych potwierdzona zostaÅ‚a opiniÄ… wydanÄ… przez Prezesa UrzÄ™du ZamówieÅ„ Publicznych oraz wynika z wytycznych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.  Mechanizm ten powoduje, że zainteresowane zespoÅ‚y badawcze mogÄ… dowolnie tworzyć konsorcja i miÄ™dzyuczelniane grupy - wÅ‚Ä…czajÄ…c w to zespoÅ‚y z innych oÅ›rodków Polski oraz goÅ›ci z zagranicy - tak, żeby jak najlepiej wykonać opisane zadania.

Program zawarty w obu projektach kluczowych kierowany  jest na równych zasadach do wszystkich zainteresowanych, w tym do wrocÅ‚awskiego Å›rodowiska naukowego. Ponieważ obejmuje on zagadnienia, w których wrocÅ‚awskie Å›rodowisko naukowe reprezentuje wysoki poziom krajowy i liczy siÄ™ w skali miÄ™dzynarodowej , jak najwiÄ™kszy udziaÅ‚ najlepszych zespoÅ‚ów badawczych z wszystkich wrocÅ‚awskich uczelni i instytutów PAN do ogÅ‚aszanych przez SpóÅ‚kÄ™ przetargów jest warunkiem koniecznym do realizacji celu, dla którego stworzono program EIT+ oraz utworzono WrocÅ‚awskie Centrum BadaÅ„ EIT+.

ZarzÄ…d SpóÅ‚ki deklaruje peÅ‚nÄ… transparentność zasad prowadzenia zadaÅ„ badawczych oraz ich finansowania. Jest to naszym statutowym obowiÄ…zkiem wobec zespoÅ‚ów naukowych, udziaÅ‚owców SpóÅ‚ki oraz spoÅ‚eczeÅ„stwa, gdyż realizowany program finansowany jest ze Å›rodków publicznych. W tym kontekÅ›cie ZarzÄ…d wyjaÅ›nia niniejszym, że różnice w wartoÅ›ciach budżetów zapisanych w projektach oraz zawartych w ogÅ‚aszanych przetargach na wykonywanie zadaÅ„ badawczych wynikajÄ… z faktu, że wiÄ™kszość kosztów zarzÄ…dzania projektami poniesie SpóÅ‚ka. Do tej pory te czynnoÅ›ci obciążaÅ‚y administracjÄ™ uczelni i instytutów badawczych oraz samych badaczy wystÄ™pujÄ…cych o granty.

Po konsultacji z kierownikami zadaÅ„ badawczych, ZarzÄ…d okreÅ›liÅ‚ wartość prowadzonych zadaÅ„ w drugim etapie - tj. po uruchomieniu Kampusu Pracze - na ok. 20%. Oznacza to, że odpowiednie sumy zostaÅ‚y zarezerwowane w budżecie SpóÅ‚ki na realizacjÄ™ zadaÅ„ w latach 2012-2014, gwarantujÄ…c tym samym trwaÅ‚ość projektów wymaganÄ… przez przepisy unijne. SpóÅ‚ka jest również zobowiÄ…zana do zagwarantowania finansowego zadaÅ„ wspólnych dla caÅ‚ego projektu (np. koszty konferencji, wydawnictw, ochrony patentowej, delegacji).

SpóÅ‚ka, zgodnie z zapisami umowy o jej utworzeniu, jest instytucjÄ… non-profit. JednoczeÅ›nie, ponieważ WCB EIT+ jest spóÅ‚kÄ… prawa handlowego, obowiÄ…zujÄ… nas bardzo ostre rygory dotyczÄ…ce procedur oraz wszelkich przepÅ‚ywów finansowych. Ponadto, SpóÅ‚ka musi dbać w równej mierze o interesy wszystkich jej udziaÅ‚owców, co oznacza identyczność procedur wobec wszystkich osób i zespoÅ‚ów startujÄ…cych w procedurach przetargowych. Pragniemy podkreÅ›lić, że zasady o jakich wyżej mowa, jak również treść umowy pomiÄ™dzy EIT+ i realizatorami zadaÅ„ ogÅ‚oszona w ramach przetargów ustalane byÅ‚y przez wiele miesiÄ™cy we wspólnym gronie przedstawicieli uczelni i instytutów - twórców zaÅ‚ożeÅ„ merytorycznych programu EIT+.

ZarzÄ…d WrocÅ‚awskiego Centrum BadaÅ„ EIT+ gorÄ…co zachÄ™ca i prosi naukowców ze wszystkich wrocÅ‚awskich uczelni i instytutów naukowo-badawczych o wÅ‚Ä…czenie siÄ™ do realizacji Programu EIT+. Ten unikalny w skali regionalnej program ma szansÄ™ stać siÄ™ wizytówkÄ… naszego Miasta stawiajÄ…cego na rozwój nauki i innowacji w jego strategii rozwojowej.

CaÅ‚y dorobek naukowy i innowacyjny powstaÅ‚y w wyniku realizacji programu staje siÄ™ automatycznie dorobkiem ich twórców oraz ich instytucji macierzystych, podobnie jak i dziaÅ‚alność samej SpóÅ‚ki utworzonej zgodnÄ… decyzjÄ… jej udziaÅ‚owców akademickich i samorzÄ…dowych. Sukces w realizacji programu bÄ™dzie nie tylko źródÅ‚em satysfakcji bezpoÅ›rednich twórców i WCB EIT+, ale w równej mierze jego instytucjonalnych udziaÅ‚owców akademickich i samorzÄ…dowych, stajÄ…c siÄ™ tym samym ich historycznym dorobkiem.

 

ZarzÄ…d SpóÅ‚ki WrocÅ‚awskie Centrum BadaÅ„ EIT+

Wrocław, listopad 2009

                                                                                 

 

Czy wiesz, że ...

Silnik samochodu osobowego wykorzystuje ok. 30% energii zawartej w benzynie. Jedno z zadaÅ„ badawczych projektu  NanoMat jest opracowanie  technologii ogniw paliwowych o wydajnoÅ›ci ok. 80% (zamiast 100 kilometrów przejedziemy 267 km !!!).

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum badañ i rozwoju
dolnoœl¹ski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres