EIT+ || Zbudowaliśmy idealny przystanek komunikacji miejskiej – wyniki warsztatu design thinking
Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Zbudowaliśmy idealny przystanek komunikacji miejskiej – wyniki warsztatu design thinking

Specjalne strefy, automaty ze zdrowÄ… żywnoÅ›ciÄ…, poroÅ›niÄ™te roÅ›linnoÅ›ciÄ… dachy, miejsca do Å‚adowania komórek i laptopów, gruszka bokserska oraz panele fotowoltaiczne – to tylko niektóre elementy, z których, zdaniem uczestników poniedziaÅ‚kowych warsztatów design thinking we WrocÅ‚awskim Centrum BadaÅ„ EIT+, powinien siÄ™ skÅ‚adać idealny przystanek tramwajowy bÄ…dź autobusowy.

Warsztat zbudowany wokóÅ‚ metody „design thinking” odbyÅ‚ siÄ™ w ramach akcji spoÅ‚ecznej Gazety Wyborczej „Laboratorium Innowacji”, której partnerem jest m.in. WrocÅ‚awskie Centrum BadaÅ„ EIT+. Podczas spotkania, na które zostali zaproszeni eksperci, artyÅ›ci oraz wrocÅ‚awscy aktywiÅ›ci, uczestnicy mieli zbudować prototyp idealnego przystanku komunikacji miejskiej.

- „Teachers open the door, but you must enter by yourself”, to chiÅ„skie przysÅ‚owie bardzo dobrze oddaje ideÄ™ design thinking. – tÅ‚umaczy Patrycja Radek, Z-ca Dyrektora ds. Marketingu i Sprzedaży w EIT+ oraz jeden z trenerów podczas spotkania. - Design thinking to metoda tworzenia nowych produktów i usÅ‚ug w oparciu o funkcjonalne i emocjonalne potrzeby czÅ‚owieka. Design thinking wykorzystuje zdolnoÅ›ci, którymi wszyscy dysponujemy, sÄ… one jednak spychane na dalszy plan przez bardziej konwencjonalne sposoby rozwiÄ…zywania problemów. Dt jest nie tylko zorientowany na czÅ‚owieka, opiera siÄ™ na naszej intuicji i umiejÄ™tnoÅ›ci rozpoznawania schematów, generowania pomysÅ‚ów.

Uczestnicy spotkania zostali podzieleni na cztery grupy i po kolei musieli przejść przez każdy etap metody: empatiÄ™, definiowanie problemów, generowanie pomysÅ‚ów, prototypowanie i testowanie. W efekcie powstaÅ‚y cztery zaskakujÄ…ce i niezwykÅ‚e przystanki komunikacji miejskiej, które zostaÅ‚y stworzone z tektury, kolorowego papieru, styropianu, gÄ…bek, zużytych telefonów komórkowych, wÅ‚óczki, plasteliny oraz kabli.

- Prototypowanie, to bardzo ważne ogniowo w caÅ‚ym procesie design thinking. To moment tworzenia prototypu, który nie musi być skomplikowanym modelem. GÅ‚ównym celem jest wizualne zaprezentowanie pomysÅ‚u użytkownikom i zebranie opinii na jego temat. DziÄ™ki temu mamy możliwość sprawdzenia pomysÅ‚u na poziomie testowania, co może przynieść udoskonalenie i jak najlepsze dostosowanie go do potrzeb użytkowników. – dodaje Przemek HaÅ‚ub, Key Account Manager we WrocÅ‚awskim Centrum BadaÅ„ EIT+ oraz trener podczas warsztatu.

Pomimo tego, że każda grupa w inny sposób zbudowaÅ‚a i zaprezentowaÅ‚a swój przystanek przyszÅ‚oÅ›ci, można byÅ‚o odnaleźć w nich spójne elementy, na które postawili uczestnicy: bezpieczeÅ„stwo, brak nudy, segregacja odpadów i ekologia, brak schodów, dostÄ™p do aktualnej i bieżącej informacji.

- Nie zawsze trzeba szukać drogich i skomplikowanych rozwiÄ…zaÅ„, aby usprawnić życie mieszkaÅ„ców danego miasta – przekonywaÅ‚ PaweÅ‚ KarpiÅ„ski z Towarzystwa Urbanistów Polskich. – Do tej pory nikt nie zajÄ…Å‚ siÄ™ tematem segregowania Å›mieci na przystankach, a przecież 2/3 to odpadów w tych miejscach, to plastikowe butelki. Można je przecież odzyskać, a przestrzeÅ„ miejska powinna to umożliwiać.

Równie ciekawy pomysÅ‚ zgÅ‚osiÅ‚ Tomasz KudÅ‚a z Creativro, który zaproponowaÅ‚, aby miasto zastanowiÅ‚o siÄ™ nad zindywidualizowaniem przystanków w poszczególnych dzielnicach. – Może warto zastanowić siÄ™ nad tym, aby niektóre przystanki byÅ‚y inne i dopasowane do charakteru danej przestrzeni miejskiej. W projekt takich przystanków na pewno zaangażowaÅ‚aby siÄ™ również lokalna spoÅ‚eczność. Taki przystanek byÅ‚by spójny z architekturÄ… i klimatem danego miejsca, a dodatkowo mógÅ‚by stanowić punkt informacyjny dla podróżujÄ…cych, którzy mogliby siÄ™ dowiedzieć np. o historii WrocÅ‚awia.

PodsumowujÄ…c spotkanie uczestnicy podkreÅ›lali, że takie spotkania sÄ… potrzebne, że dopiero teraz odkryli, jak wiele rozwiÄ…zaÅ„ w naszym Å›wiecie nie jest „tworzonych pod ludzi” i jak wiele elementów przestrzeni wokóÅ‚ nas jest „odhumanizowanych”. Bo nie jest ważny sam „design”, ma on znaczenie tylko w poÅ‚Ä…czeniu z „thinking” i z otwarciem siÄ™ na potrzeby drugiego czÅ‚owieka.

Wyniki warsztatu zostanÄ… zebrane i zostanÄ… przekazane przez redakcjÄ™ Gazety Wyborczej wÅ‚adzom miejskim oraz ZarzÄ…dowi Dróg i Utrzymania Miasta, który odpowiada za wrocÅ‚awski przystanki. BÄ™dÄ™ także prezentowane podczas konferencji Laboratorium innowacji, organizowanej przez „GazetÄ™ WyborczÄ…” 25 lutego br. we WrocÅ‚awskim Centrum BadaÅ„ EIT+.

Więcej informacji na stronach Laboratorium Innowacji Gazety Wyborczej: wyborcza.pl

 

Czy wiesz, że ...

Biomimetyka to naÅ›ladowanie przyrody. W projekcie BioMed sÄ… opracowywane inteligentne formy leków, które rozpoznajÄ… chore komórki; dziaÅ‚anie leków jest wzorowane na zasadzie funkcjonowania wirusów, które rozpoznajÄ… a nastÄ™pnie infekujÄ… komórkÄ™.

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum badañ i rozwoju
dolnoœl¹ski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres