Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Nanotechnologia DNA stwarza obiecujące możliwości nie tylko w konstruowaniu i produkcji wydajnych systemów na poziomie atomowym, ale również w budowaniu coraz bardziej zaawansowanych maszyn molekularnych, zdolnych na przykład do podawania leków.

Najnowszą innowacją jest autonomiczny nanorobot o podstawie wykonanej z „origami DNA” (tj. złożenie nici DNA w określone struktury) oraz aptamerowych złączeń,  które otwierają się po zetknięciu się z określonymi białkami na powierzchni komórek, pozwalając nanorobotowi uwolnić ładunek lekarstwa.

Naukowcy z Wyss Institute for Biologically Inspired Engineering z Harvard University stworzyli robota z DNA, który jest w stanie wyszukać określone komórki spośród złożonej mieszaniny ich rodzajów i dostarczyć ważnych molekularnych „instrukcji”, np. polecenie samozniszczenia dla komórki nowotworowej. Ta technologia, której inspiracją jest sposób działania układu odpornościowego, może pewnego dnia być wykorzystana do programowania reakcji immunologicznych w celu leczenia różnych chorób.

Źródło: nanonet.pl.

Czy wiesz, że ...

Wirusy mają wielkość od 30-300nm, natomiast w projekcie BioMed opracowuje się terapię  poprzez modulacje aktywności katalitycznej RNA.

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres