„Zapomnij o karierze hydraulika. Masz więcej możliwości” – prof. Jerzy Langer w wywiadzie dla Gazety Wyborczej |
strona główna
Aktualności
„Zapomnij o karierze hydraulika. Masz więcej możliwości” – prof. Jerzy Langer w wywiadzie dla Gazety Wyborczej
W środą, 25 lutego br., we Wrocławskim Centrum Badań EIT+ odbędzie się konferencja Gazety Wyborczej „Innowacyjny Wrocław”. Miejsce dla tego wydarzenia nie zostało wybrane przypadkowo. EIT+ jest centrum łączącym świat akademicki i biznes, innowacje i technologie oraz pasje i naukę. O tym, jak powstało, jak rolę pełni dzisiaj i dlaczego jest istotne nawet dla zwykłego mieszkańca Wrocławia tłumaczy w wywiadzie dla Gazety Wyborczej prof. Jerzy Langer - Prezes Wrocławskiego Centrum Badań EIT+. - Utworzenie EIT+ potwierdziło, że Wrocław ma potencjał, by stać się innowacyjną stolicą tej części Europy – wspomina początki tworzenia pierwszego w Polsce centrum badawczo-rozwojowego prof. Jerzy Langer. – Wtedy, gdy spotykaliśmy się z rektorami wszystkich uczelni w sprawie EIT+, panowała pełna zgoda. Były tu dobre uczelnie, powstawały duże firmy, mnożyły się startupy, rozwijał się Wrocławski Park Technologiczny, a władze miasta były otwarte i gotowe do współpracy i wsparcia materialnego oraz kadrowego dla tego projektu. Wiedzieliśmy, że kurs dużego statku, jakim była wrocławska nauka, trzeba skierować na biznes. I to się teraz dzieje, choć droga okazała się bardziej wyboista, niż przypuszczaliśmy. Prezes Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ zauważa również, że jeżeli Wrocław będzie przyciągał dobrych naukowców, których ambicją nie będzie tylko publikowanie kolejnych wyników badań, ale przede wszystkim komercjalizacja i ich transfer do przemysłu, to w stolicy Dolnego Śląska pojawią się też dobre oferty biznesowe. Jak to uczynić? Potencjał tkwi w młodych ludziach, którzy nie muszą już dzisiaj wyjeżdżać za granicę, aby się rozwijać, bo w Polsce są już miejsca, gdzie można realizować swoje naukowe pasje. - Młode pokolenie musi przestać narzekać, a zacząć myśleć: "Jestem mądry, zaradny i mam szansę odnieść sukces. I odniosę go tutaj, w Polsce". Na konferencji pomożemy im obudzić tę wiarę w siebie. – przekonuje prof. Langer. Pełen artykuł dostępny jest na stronie Gazty Wyborczej. W środą, 25 lutego br. we Wrocławskim Centrum Badań EIT+ odbędzie się konferencja Gazety Wyborczej „Innowacyjny Wrocław”. Miejsce dla tego wydarzenia nie zostało wybrane przypadkowo. Wrocławskie Centrum Badań EIT+ jest centrum łączącym świat akademicki i biznes, innowacje i technologie oraz pasje i naukę. O tym, jak powstało, jak rolę pełni dzisiaj i dlaczego jest istotne nawet dla zwykłego mieszkańca Wrocławia tłumaczy w wywiadzie dla Gazety Wyborczej prof. Jerzy Langer - Prezes Wrocławskiego Centrum Badań EIT+.
- Utworzenie EIT+ potwierdziło, że Wrocław ma potencjał, by stać się innowacyjną stolicą tej części Europy – wspomina początki tworzenie pierwszego w Polsce centrum badawczo-rozwojowego prof. Jerzy Langer. – Wtedy, gdy spotykaliśmy się z rektorami wszystkich uczelni w sprawie EIT+, panowała pełna zgoda. Były tu dobre uczelnie, powstawały duże firmy, mnożyły się startupy, rozwijał się Wrocławski Park Technologiczny, a władze miasta były otwarte i gotowe do współpracy i wsparcia materialnego oraz kadrowego dla tego projektu. Wiedzieliśmy, że kurs dużego statku, jakim była wrocławska nauka, trzeba skierować na biznes. I to się teraz dzieje, choć droga okazała się bardziej wyboista, niż przypuszczaliśmy.
Prezes Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ zauważa również, że jeżeli Wrocław będzie przyciągał dobrych naukowców, których ambicją nie będzie tylko publikowanie kolejnych wyników badań, ale przede wszystkim komercjalizacja i ich transfer do przemysłu, to w stolicy Dolnego Śląska pojawią się też dobre oferty biznesowe.
Jak to uczynić? Potencjał tkwi w młodych ludziach, którzy nie muszą już dzisiaj wyjeżdżać za granicę, aby się rozwijać, bo w Polsce są już miejsca, gdzie można realizować swoje naukowe pasje. - Młode pokolenie musi przestać narzekać, a zacząć myśleć: "Jestem mądry, zaradny i mam szansę odnieść sukces. I odniosę go tutaj, w Polsce". Na konferencji pomożemy im obudzić tę wiarę w siebie. – przekonuje prof. Langer.
Czy wiesz, że ...Polacy nie gęsi na manganie umieją pisać. Polscy naukowcy zapisali informacje na pojedynczym atomie manganu co ma duże znaczenie dla wzrostu mocy komputerów.
Zobacz również |
||
Aktualności30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.01.07.15
|